Fotopříběh: Arboretum Nové Dvory
FOTO: autor

Fotopříběh: Arboretum Nové Dvory

3. 2. 2016

Dříve jsem nevěděl, co vlastně znamená arboretum. Dnes vím či si myslím, že vím, že arboretum je uzavřený soubor vzácných dřevin. Většinou to bývají bývalé zámecké parky. Někdy je to ale jen obyčejný chráněný kousek lesa, vždy ale je to místo,které duši pohladí.

Arboret je u nás docela dost, jen málokdo do nich umí zabloudit. I když odborníci je zaručeně vyhledávají. Já nejsem vůbec žádný odborník, jen se rád podívám na kouzlo přírody, i když je člověkem upravené.

Některá arboreta jsou hodně známá, jiná znají jen místní a ti odborníci. Když do těchto arboret člověk zabloudí v době podzimní, kdy stromy začínají barvami hrát, je rázem v pohádce. Já několik arboret navštívil. Byl jsem nadšen, a tak nabízím pár pohledů i jiným očím.

Tyhle obrázky jsou z arboreta Nové Dvory u Opavy

Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Elena Valeriánová
krásných :-(
Elena Valeriánová
Kdysi jsme v tomto arboretu byli, to zrovna odkvetly rododendrony. A tak jsme si dali slib, že se tam vrátíme až pokvetou. Bohužel, zatím zůstalo jen u slibu. Ráda jsem se tam prostřednictvím Vašich ktàsných fotografií podívala. Díky za připomenutí našeho slibu.
Zdenka Jírová
Opět jste mi svými krásnými snímky přiblížil kousek naší vlasti, který jsem neznala. Moc hezké, děkuji.
Hana Práglová
V tomto arboretu jsem několikrát byla.Vždy ve spojení se zájezdem do Hradce nad Moravicí.Opravdu je tady spousta krásV.vzpomínám si,že jsem zde kdysi našim seniorům ukazovala jedlý kaštan,který mnozí do té doby neviděli.Díky za krásná fota!!
Alena Vávrová
Byla jsem se na arboretum Řícmanice podívat. Letos bude Den otevřených dveří 20. února. Jinak zájezdy organiz. skupin po dohodě kdykoliv během roku.
Eva Balúchová
Krásné fotky,vydal jste se do arboreta v pravou chvíli.My jezdíme každý rok do arboreta Řicmanice.Vstup je jeden den v roce v druhé půli února.Tak uvidím jaké budou fotky.
Naděžda Špásová
Petře, opět nádherné fotky. Arboreta mám také ráda, bohužel je tohle daleko od nás. *****
ivana kosťunová
máte hezké fotografie, některé jsou tam i dvakrát, :) , ale je patrné, že máte rád přírodu a umíte se dívat. Znáte arboretum u Svojkova ?
Dana Kolářová
Moc hezky fotíte krásu, co oči vidí. Děkuji.
Marie Magdalena Klosová
Milý Petře,opět jste zabrousil do míst,která mám ráda.A navíc jsou blízko Ostravy.Slovo arboretum je zcela určitě latinského původu,a já vím,že l'arbre je francouzsky strom.A strom je dřevina.Takže je to tak,jak říkáte a říkáte to moc pěkně.mm
Lenka Hudečková
Krásné fotky a hezké povídání, jako vždy. Také jsem dlouho nevěděla, co znamená arboretum. Ale když jsem před necelými 10. lety jela do lázní v Libverdě, říkala mi kolegyně, že se mám jít podívat do Ferdinanova, že je tam hezké arboretum. A tak jsem se zeptala, co to je a ona mi to vysvětlila. Jinak jsem tam musela jít 3x, než se mi povedlo ho opravdu vidět. (Buď měli zavřeno nebo nebyl, kdo by mě tam pustil, je to nějaké soukromé). Nicméně čekání se vyplatilo a stálo to za to....
Hana Rypáčková
Moc hezké , mám stromy moc ráda a tak daleko se asi nepodívám.Díky, hezké fotky.
Jarmila Jakubcová
Opravdu nádherné fotografie, Jedna lepší než druhá. A dík za výborný typ k návštěvě. Severní Moravu vůbec neznám ale nikdy není pozdě ji poznat.
Jiří Hudeček
Ano, člověk se pořád učí. Je to nádhera ale bohužel daleko od nás.
Jana Šenbergerová
Je to ostuda, ale přestože toto arboretum je na severní Moravě, nikdy jsem tam nebyla. Budeme to muset napravit, vaše snímky jsou lákavé. Měla jsem to štěstí, že jsem v rámci rehabilitační léčby mohla měsíc pobývat v Hamzově odborné léčebně pro děti a dospělé, kterou obklopuje krásný park - arboretum. Jsou tam k vidění opravdové skvosty. Např. cedr atlantský, sekvojovec obrovský, metasekvoje čínská, tisovec dvouřadý, toreja kalifornská, zeravinec japonský, korkovník amurský, či dřezovec trojtrnný. Ten se vysazuje v parcích a má zajímavé využití. Lusky a semena jsou jedlé za syrova. Suchá semena se vaří jako ostatní luštěniny. Z pražených semen lze připravovat kávovinu s příjemným aroma. Je to medonosná dřevina. Věřím, že nejeden z nich se může nacházet i v Nových Dvorech.