Můj seniorský život: Slovem i obrazem
FOTO: archiv autorky

Můj seniorský život: Slovem i obrazem

1. 2. 2016

Nečekaně jsem se ocitla v důchodu už ve svých 48 letech a to invalidním. Přežila jsem a měla dostatek času se smířit jak se svým zdravotním stavem, tak se připravit na to být seniorem.

Jak vycházím se svým ještě stále invalidním důchodem? Neřešila jsem to, pokud ještě žil manžel a měli jsme dva důchody, žili jsme skromě a něco i ušetřili. Dnes je situace jiná - 8000 Kč, z kterých mě po zaplacení inkasa zůstane na vše 3000 Kč, to už musím hodně počítat.

Jak vypadá můj seniorský život? Jsem smířená. Nestěžuji si. Proč taky? Koho by v seniorském věku něco nebolelo? Je to doslova zázrak, když se ráno vzbudím a nic mě nebolí. Někdy jsem aktivnější, než nač mi síly stačí. Mám čas na spoustu koníčků, miluji lesní samotu, přírodu, houbaření, fotografování, ruční práce, sběratelství panenek. Starám se o zahrádku, kde pěstuji kytičky a zeleninu, ráda peču a vařím, ale nejvíc mě baví počítač.

Díky webové stránce šedesátka, posléze 60k a i60 jsem navázala nová přátelství, která nezůstala jen v rovině internetového, ale došlo i na osobní setkávání. Podle internetu jsem se naučila motat papírové ruličky a vyrábět z nich různé dekorace pro potěšení přátel, které ráda obdarovávám.

Jsem členkou výboru stomiků Prostějov, tam se cítím mezi stejně postiženými lidmi dobře. Někdy bych taky potřebovala, aby den měl víc hodin. 

Bydlím v drážním domečku sama s dvěma pejsky, kteří mi dělají společnost a vyplňují samotu. Naštěstí syn bydlí v místě mého bydliště, takže za mnou denně dochází. Vnoučata nějak rychle povyrostla, dnes jsou z nich dospěláci, ale za svou babičkou často dojíždějí.

Nedávno jsem byla požádat o starobní důchod, tak uvidím, jestli bude o něco vyšší než ten invalidní. Nějakou korunu mi stát přidá taky k důchodu po zemřelém manželovi, nebude to žádná sláva ani pak, ale dokáži se hodně uskromnit.

Můj seniorský život je podobný jako u dvou a půl milionu českých seniorů. Česko je na 22 příčce ze stovky zemí, i když prý chudobou trpí jen 1,7 % důchodců. K nim se nepočítám, často nakupuji ve slevách, pro nějaké to oblečení si zajdu do sekáče, když mi zůstane na zaplacení internetu i v budoucnu, budu spokojená. Čtyřicet kaček, co nám důchodcům přidali, tak za ně jsem se měla skutečně moc dobře - rozšoupla jsem se a utratila je v cukrárně.

Všem seniorům i sobě přeji úspěšných 21 roků, které nám ještě podle průzkumu délky života zbývají. Tak si je užijme ve zdraví s rodinou, kamarády a třeba i s i60!

 

Můj seniorský život - nová soutěž magazínu i60 o zajímavé ceny. Jaké je to být seniorem? Jak prožíváte toto období života? Co vám seniorský věk vzal a dal? Jak se změnil váš život po odchodu do důchodu? Jak se bavíte v seniorském věku, co nejčastěji děláte? Jste aktivním seniorem, anebo většinu času trávíte sami? Napište nám do nové čtenářské soutěže magazínu i60 své příběhy a postřehy, povídky, glosy. Více o soutěži se dozvíte zde.

Hodnocení:
(4.7 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

britrodukt.png

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.