S nálepkou: Jen pro seniory!
Ilustrační foto: ingimage.com

S nálepkou: Jen pro seniory!

11. 4. 2016

Už je tady to, o čem pár let mluví sociologové a demografové. Lidé vyššího věku se stávají hýčkanou a žádanou skupinou obyvatelstva. Stáří se už stalo příležitostí, jak dělat spoustu dobrých věcí, ale také jak na něm vydělávat. Takže pozor, je to dobré vědět a být obezřetní.

Nebudeme teď mluvit o takzvaných šmejdech, kteří zneužívají lidí starých a bezmocných. Řeč bude o spoustě firem, spolků a politiků, kteří se nyní na stárnoucí lidi zaměřují čím dál více a s dobrými úmysly. Slovo senior už není hanlivé, ale naopak módní. A čím dál častěji v souvislosti s ním padá slovo zábava.

Stačí si například přečíst dubnový zpravodaj radnice v centrální části Ostravy. Čtenář žasne. Dočítá se, že v hudebním klubu Parník, donedávna místě pro mladé, vznikl nový projekt s názvem Senior na palubě Parníku. Do klubu budou přijíždět umělci, kteří jsou blízcí lidem dříve narozeným. Vše startuje koncertem Milana Drobného, který zazpívá hity, jež už dnes znají jen pamětníci. Na vše přispěl městský obvod, takže vstupenky si budou moci dovolit i senioři, kteří nemají zrovna na rozhazování.

"K tomu, aby lidé mohli prožívat aktivní stáří, si přece potřebují udržet dobrou náladu a jednou z cest je hudba," vysvětluje starostka obvodu Pavla Bernfeldová. Ve zpravodaji dále čteme, že ostravský spolek Pop Academy, který dosud cílil jen na mladé ročníky, vyráží do domovů seniorů. Bude je objíždět s programem zaměřeným na nestárnoucí hity z doby dříve narozených. Dále se tam dočteme zprávu o oslavách pro obyvatele centra Ostravy, kterým je nad osmdesát. Obvod vždy vyhlásí termín, kdy mohou přijít do klubu a společně své narozeniny slavit. Zájem je tak velký, že když se akce týkala lidí narozených v lednu a únoru, musela být rozdělena do dvou částí, aby se tam všichni vešli.

A další zpráva ve stejném zpravodaji: Nabídka počítačových kurzů pro dříve narozené, kteří zatím nepropadli kouzlu mailování, googlování či skypování.

Přidejme k tomu jiné události z nedávné doby. Modelka Simona Krainová založila nadaci Antonika, která má za cíl pomáhat seniorům. Na otázku proč právě dříve narozeným, odpovídá: "Mám dojem, že z života mnoha starých lidí jako by se vytrácela radost. Ale radost je nezbytnou součástí života v každém věku, proto se chci snažit jim radost vrátit." Všimněme si, nikdy dříve se tak často v souvislosti se stárnutím nemluvilo o radosti, zábavě, oslavách. To je ta novinka.

Donedávna se potenciální sponzoři při představě, že mají dávat peníze na projekty určené pro seniory, spíše ošívali. Módní bylo pomáhat nemocným či opuštěným dětem, ty na fotkách se sponzory vypadají roztomile. Nakupovat plyšáky do dětského domova je rozhodně zábavnější než se vypravit do léčebny dlouhodobě nemocných. To se změnilo. Investice do seniorských programů se staly pro mnoho firem běžnou věcí. Ti draví mladí manažeři, kteří je vybudovali, nám totiž stárnou. Ve čtyřiceti si uvědomují, že mládí je pryč, mnozí doma mají staré rodiče. Staré, ale s touhou žít jako dřív. Chodit do kurzů, do divadel, na výlety, na výstavy.

"Projevuje se, že Česká republika je šestá nejpomaleji rostoucí populace v Evropě a že zároveň patříme k nejrychleji stárnoucím populacím," připomíná socioložka Jaroslava Hasmanová Marhánková. "To, že naše společnost stárne, není potřeba brát jako něco negativního, naopak to má nové příležitosti," dodává.

Obrovská nabídka všeho možného s nálepkou "pro seniory" je sice fajn, ale každý dříve narozený člověk by si měl uchovat zdravý rozum. Aby nakonec takzvaně pro seniory nebylo úplně vše a za zdánlivou výhodností nebyla vlastně nevýhodnost.

"Nedávno mě kamarádka vylákala na výlet klubu turistů určený speciálně pro seniory," vypráví jednasedmdesátiletá Stanislava, která žije na Olomoucku. "Sešlo se deset hodně starých žen a mužů, mnozí špatně chodili, takže jsme se jen tak šourali. Všichni si vyprávěli o nemocech a nadávali na politiky. Pro mě to nebyl výlet, ale deprese. Na výlety chodím, abych se pobavila, zlepšila si kondici a ráda při nich potkávam mladé lidi. Když jdu nějakou trasu jen s kamarádkou, klidně si v zahradní restauraci přisedneme k mladým, dáme se do řeči, dozvíme se něco nového. Zjistila jsem, že tyhlety specializované seniorské akce nemusí sedět každému," vysvětluje.

Další dáma z Prahy zjistila, že zdánlivě výhodný jazykový kurz španělštiny pro seniory byl nakonec dražší, než kdyby si zaplatila kurz normální určený pro všechny bez omezení věku.

Dá se vůbec poznat, kdo na zábavě a akcích pro seniory nechce vydělat nebo se z nejrůznějších důvodů takzvaně zviditelnit? Dá. Jedním z měřítek je, že nehází všechny seniory do jednoho pytle. Protože stejně jako bude starších lidí přibývat, bude tato skupina i různorodější. Budou mezi nimi lidé, kteří nejraději tráví volný čas u televize, stejně jako lidé, kteří byli zvyklí chodit na rockové koncerty a tak na ně budou chodit i jako staří dědové. Dokud jim nemocné klouby dovolí nasoukat se do kožených kalhot, tak na skupinu Kabát prostě chodit budou, zejména proto, že muzikanti
budou stejně staří a sešlí jako oni.

Hlavní je najít si to, co nám sedí, ale ne výhradně to, co má nálepku "vhodné pro seniory." Ono se totiž může stát, že ji časem bude mít úplně všechno.

 

 

Hodnocení:
(3.4 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.