Košťálov
FOTO: autorka

Košťálov

17. 4. 2016

Duben v samém začátku měsíce nám nabídl krásné počasí, a tak jsem toho využila k uskutečnění výšlapu na hrad Košťálov, kde jsem ještě nikdy nebyla. Nejlepší přístup je od vesnice Sutom, kde jsme zanechali auto a vydali se lesem na zříceninu. Když jsem stanula na vrcholku, nabídl se mi jeden z nejnádhernějších rozhledů na České středohoří.

Zakladatelé hradu nejsou známi, ale předpokládá se, že jimi byli ve 14 století pánové z Hazmburka. Písemně je hrad doložen v roce 1372, ovšem nikoli v souvislosti s majitelem, ale v souvislosti s poněkud kuriózním zážitkem zdejšího purkrabího Aleše mladšího ze Slavětína. Kronikář Beneš Krabice napsal, že prý Alešovi a jeho manželce spálil blesk při bouřce  v r. 1372 tehdy módní dlouhé špice škorní. Košťálov je jedním z řady vrchů, který přitahuje blesky. Roku 1422, kdy hrad drželi Kaplířové ze Sulevic, byl hrad obléhán husity. Kaplířové sídlili na hradě až do poloviny 16 století. Poté už hrad nebyl obýván.

Při výzkumu v 19  století byly na hradě objeveny předměty  dokumentující život na středověkém hradě. Nálezy jsou uloženy  v Oblastním muzeu v Litoměřicích. S hradem jsou samozřejmě spojeny pověsti  o sporech místních pánů i o pokladu. Tady ho hlídá pes s ohnivýma očima a vzhledem k osudu jednoho z hledačů, kterému se poklad proměnil ve střepy a hledač do rána zemřel, není radno se o nalezení pokladu pokoušet.

Košťálov je jedna z nejmalebnějších hradních zřícenin Českého středohoří s nádherným rozhledem. Cesta je poměrně snadná  a stát na vrcholku s výhledem do všech stran je zážitek, který vřele doporučuji .

 

 

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.