Co mám v plánu? Navštívit  již popáté Rychlebské hory s celou rodinou.
FOTO: autor

Co mám v plánu? Navštívit již popáté Rychlebské hory s celou rodinou.

23. 4. 2016

Rychlebské hory jsou asi nejvíce zachovalým komplexem přírody, kde ještě narazíte na původní flóru a faunu, na tak husté vlhké smíšené lesy / klaustrofobikům nedoporučuji/, zajímavé památky a na tak velkou absenci turistů, že často chodíte hodiny sám, než narazíte na známku nějaké návštěvy.

Rychlebské hory jsem navštívil několikrát a již předčily Šumavu či Krkonoše. Jistě je to můj názor a můj pohled – nikomu jej nevnucuji, ale tu atmosféru klidu, originality prostředí, ryzí krásy nedotčené přírody jsem už nikde u nás nenalezl. Kupodivu jen přes jedno údolí se nalézají Jeseníky plné turistů.

Co se mně tu ještě líbilo? Koupání v mnoha kamenných lomech s čistou vodou – např.Vycpálek, Rampa, Brankopy, Arcibiskupský. Architektura – hrad a zámek Javorník – Jánský vrch, hrad Rychleby a Kaltštejn, kostel a hrad v jednom v Žulové, kostely zděné na kyklopský kámen, spousty kapliček, křížové cesty na Travné či Borové hoře, velmi krásné rozhledny na Borůvkové hoře. Přírodní památky a vyhlídky jako Čertova kazatelna či Venušiny misky, Račí údolí a Nýznerovský vodopád, jeskyně na Pomezí. Ten, kdo hledá pravé horské louky – tady je najde.

Pro ty, co se nebojí horských treků, doporučuji pochod přes vrcholky nejvyšších kopců přes Smrk, Sokolí skály/ nedaleko pověstný lesní bar (Kovadlinu) velmi nebezpečný kopec v době bouřek/, Špičák, Lví skálu, Šafářovu skálu, Vysoký kámen.

Kraj je tu tak klidný a zdravý, že se tady léčí naši přední herci a zpěváci, které lze nejvíce potkat např. v městečku Bílá Voda. Jsou tu pohostinní a vlídní starší lidé, bohužel velká nezaměstnanost, více se tu pije/ levný alkohol v Polsku/, ale nekrade. Donedávna tu lidi prý ani nezamykali…

Škoda, že i tento kraj pomalu objevují turisté, a tak si pospěšte…

PS: jediná chyba – doporučuji sebou kanystry s benzínem, velmi málo benzínových pump a o víkendu nemáte šanci. Je tu trochu dráže, markety tu nejsou – jen COOP, nákupy jsou výhodnější hned za Travnou v Polsku.

 

"Můj plán" - je téma naší další soutěže, v níž můžete vyhrát pěkné knižní ceny. Chystáte rekonstrukci domu, nebo stěhování z většího bytu do menšího? Rozhodli jste se, že se s partnerem vezmete? Chcete se naučit hrát golf, anebo zkusíte malovat? Budete studovat univerzitu třetího věku nebo si hodláte udělat řidičák? Připravujete nějaký zajímavý výlet či dokonce exotickou dovolenou? Napište nám, co plánujete! Pravidla soutěže najdete zde.

Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co vám v současné době nejvíce chybí (odpovědět můžete na tři z níže uvedených možností, které považujete za nejdůležitější)

Kontakt s rodinou

11%

Kontakt s přáteli

11%

Více pohybu

10%

Dobrá nálada

9%

Léky

7%

Potraviny

8%

Pozitivní zprávy

11%

Nějaká naděje

9%

Větší podpora ze strany státu

7%

Větší podpora ze strany města/obce

7%

Roušky

9%