Chodci po pražských ulicích
Ilustrační foto: pixabay.com

Chodci po pražských ulicích

3. 7. 2016

Začal jsem vnímat „poezii ulice“ asi od 60. let minulého století. Bývalo to povznášející, projít se pražskými ulicemi, v centru. Procházeli se jimi národní umělci jako Jan Werich, malíř Trnka a z otevřeného okna Národního divadla zpívala zpěvačka árii Rusalky. V ulicích bylo možné potkávat tehdejší populární herce, zpěváky, univerzitní profesory, slavné lékaře, a jiné lepší lidi.

Po roce 1968 se do bytů po českých emigrantech nastěhovali mladí vesničané. Courali pomalu po ulicích, a v noci nahlíželi do rozsvícených oken bytů, několikapatrových činžovních domů. Pražané se obávali vykradení!

Po roce 1989 kolonizace naplavenin do Prahy vyvrcholila. Původní zbytkové obyvatelstvo Prahy rychle věkem vymíralo (pro Pražany byl nedostatek bytů a jen nízké platy).

Na mačkání počítačů se do Prahy přistěhovalo snad půl milionu mladých vesničanů?! Rozeznají se na první pohled. Neumí chodit po chodnících, korzují po úzkých vozovkách mezi troubícími auty, při chůzi po tramvajových kolejích na ně zvoní tramvajáci. Za jízdy tramvají si chladí hlavu a ruce jejich vystrčením z okna. Řidička pak musí zastavit, vystoupit ven a selku poučit, že ve městě je to životu nebezpečné, kolemjedoucí náklaďák jí urazí hlavu, skončí jako Křižík před sto lety! V městské dopravě si stoupají i s břemeny mezi úzké dveře, při každém zastavení musí vystoupit ven a znovu nastoupit, i se zavazadly, aby ostatní mohli vystoupit a nastoupit. Neumí se postavit bokem ke směru jízdy, takže při každém cuknutí padají! Někteří za jízdy pojídají „světovou“ pizzu, když se jim vysmekne na podlahu vozu, raději hned vystoupí a nechají ji tam ležet. Někteří obědvají jen bufetové jídlo, usedají s ním přímo na pražské špinavé chodníky.

Houfy přistěhovalců v poledne opouštějí zbytečné to mačkání počítačů a pomalu, po úzkých chodnících jdou na oběd, do předražené restaurace v centru. Cestou se hordy vesničanů zastavují s protijdoucími hordami přistěhovalců, muži si dlouze potřásají rukama a hovoří. Také postávající ženy využijí „chvilku klidu“ na veřejnosti, levou rukou se dlouze podrbají na ohanbí, pravou rukou dlouze v zadku! Pak pomalu pokračují do hospody.

Kolonisté mají nevzhledné tváře, z obličejů jim kouká bezživotnost! Ženy jsou nenačesané, nenalíčení, nevkusně oblečené!  Množí se tady v metropoli jako koťata.

Uvidíme, zda se po letech pomalu poměstští, ale asi ne, nemají se už od koho učit – civilizovat se!

 

 

 

                        

 

Hodnocení:
(2 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dagmar Bartušková
Pane Miloši, žasnu, jaký máte ohlas! Tolik lidí Vás čte. Tak vězte, mě jste svým článkem neurazil. Naplavenina.
Jitka Prušová
vážení, pan Nekvasil je typický troll, baví ho nasírat lidi, určitě se teď tetelí radostí nad vašimi více nebo méně rozhořčenými komentáři. Sarkasmem ho neurazíte, tady platí jediné: přestat ho krmit, tj. nereagovat na jeho bláboly, prostě ignorovat, vysklít, nekomentovat- jakoby nebyl.
Ilona Kolářová
Já si myslím, že pan Nekvasil je náplava z vesmíru a je mimoň.
Zdena Proboštová
Nenapadá mě fakt nic jiného než, bože to je vůl! :-(
Eva Krausová
Tleskám Liborovi F., jistě Vám bude lépe na jihu Čech s kozičkou Manon, než v Praze. I mě by se líbilo žít v přírodě raději a pořídit si kozičku. No, a kdybychom Libore vozili do Prahy čerstvé kozí mléko, Pražáci by jistě ještě na farmářských trzích rádi stáli fronty...
Květoslava HOUDKOVÁ
Dodatek: Ohlídám pouze lži a urážky, týkající se oblasti, kde žiji a kterou dobře znám. Do obsahu ostatních článků mi nic není!
Květoslava HOUDKOVÁ
Mnozí čtenáři mne "sprdli" za to, že jsem umožnila článek p. Nekv. přečíst starostce města Neratovice. K tomu jen slibuji, že články budu číst dále - a pokud budu 100% vědět, že jde o lži a urážky, opět umožním patřičným místům si to přečíst.
Libuše Hvězdová
Pane Nekvasile, vy jste nejspíš jeden z těch "pražáků", kteří z Prahy nikdy nevystrčiil paty, a tak mají představu, že všichni, co bydlí mimo Prahu, žijí ještě na stromech, že !!!
Jiřina Votavová
Co nejen k tomuto dodat? My píšeme a fotíme a redakce vydává! :-)
Zdenka Jírová
Trochu " přes čáru". pane Nekvasile, tentokrát to nebylo vtipné, ale urážlivé. Už poněkolikáté jste se označil za příslušníka "lepších lidí". To je smutně směšné.
Jiří Libánský
Je smutné, že z "lepších" lidí dnes v Praze můžete potkat už jen pana Nekvasila, ozdobu pražských ulic. A když tak hrdě ulicí kráčí, ta nekulturní chátra, odkudsi z venkova přistěhovaná, ta se mu neklaní. Kam to ten svět dospěl. Tak nedivte se tomu rozhořčení, které nalézáte v tomto článku.
Elena Valeriánová
A hvězdičku nedám ani jednu i té by bylo škoda.
Elena Valeriánová
Článek je hloupý, o autorovi si myslím své, když zplodil takovou hloupost. Líbí se mi komentář Jany Š. a dobře jsem se bavila u komentáře Libora F. Kdysi po roce 1989 se velmi nelichotivě vyjádřila o venkovanech, které za socialismu svážely autobusy do ND, herečka Daniela Kolářová, její výrok byl velmi urážlivý. Od té doby ji nemám ráda.
Olga Štolbová
Vy musíte být hodně nešťastný a zlý člověk.
Alena Tollarová
Tady se zrovna šikne jedno z mých životních kréd: nejsem na světě od toho, abych všemu rozuměla. :)
Oldřich Čepelka
No tentokrát trochu otřesné . Obsahem i stylem. Ta zloba a nenávist je hraná, nebo opravdová, pane autore?
Irena Drob
Pane Nekvasil, nepobýval jste příliš dlouho na slunci?
Hana Rypáčková
Liborku, jsme také opačné náplavy a po babičce jsem ze Žižkova. Taky jsi mě pobavil. Moje kamarádka na vsí má ochočenou kozu jako psa. Tak asi může do tramvaje.Je to jako zakrslý kůň nebo prasátko....Myslím, že pan Nekvasil nás chce nakvasit to se mu nepodaří....Nebo se náramně baví. To je smutné..Ivanko- ten sakot zní pěkně.To se ujme.
Jana Drobňáková
Mám taký dojem, že len Vy jete príborom, my ostatní rukami a to ešte k tomu neumytými. Človek, ktorý sa vie správať v spoločnosti predsa také niečo nemôže dať na „papier“!
Hana Šimková
Tak tohle se Vám pane Miloši ale hodně nepovedlo. Četla jsem Vás docela ráda, ale nevím, nevím, některé výroky už hraničí s urážením a to není dobré.
ivana kosťunová
Bezohledný skot jsem chtěla napsat.
ivana kosťunová
A já když jedu po dálnici, kterékoliv auto,stylem jízdý připomínající bezohledný sakot, má pražské číslo. Tak - to máte za to.
Květoslava HOUDKOVÁ
ZRCADLO, zrcadlo, kdo je v Praze nejkrásnější? No, přeci "í"čkař pan Nekvasil - tak všechny "naplaveniny" koukejte se mu vyrovnat!
Lidmila Nejedlá
Pane Miloši, tyhle Vaše stesky mě nezaujaly. Zato komentář Libora mě upřímně rozesmál a pobavil.
Helena Votíková
Pane Nekvasile, zapomněl jste do svého vyprávění zahrnout cizince, chování které popisujete se týká spíše jich, než naplavenin. A svá pracoviště v poledne opouští většina zaměstnanců, neb závodní jídelny jaksi neexistují. Zajímalo by mne kdo z naplavenin vám šlápl na kuří oko, nebo předběhl ve frontě, že mají takové mínus.
Jarmila Komberec Jakubcová
Pane Nekvasil, váš článek je opravdu velmi ostudný a nebojím se napsat hloupý.Žižkov kam se hrdě hlásíte byl v 18.stol.za hradbami Prahy, prosím přečtete si něco od O.Neffa. Já pocházím z města Klatovy a nikdy jsem se v Praze necítila jako "naplavenina", studovala jsem v ní 10 let. Dnes bydlím v Plzni, která je od Vaší Prahy vzdálena 45minut jízdy autem.Jak si vůbec dovolujete něco takového napsat o lidech, kteří v Praze bydlí, pracují a studují.Dnes se naproto smazaly rozdíly mezi lidmi z vesnic a měst.Já skutečně nepoznám v Praze kdo je z Kotěhůlek a kdo je místní.Když jste psal o Neratovicích jsem odsuzovala, že někdo posílá vaše postřehy starostce.Já nikomu nic posílat nebudu, protože radnice nemá čas se zabývat hloupostmi.Přemýšlejte o sobě, kdo jste a proč jste tak zatrpklý a řekla bych i zlý.
Libor Farský
Potřeboval bych, pane Nekvasile, poradit. Jsem naplavenina z Prahy a věřte - nevěřte proti proudu Vltavy. A to již od r.1971, takže nevím jak to teď je s MHD v Praze. Žiji na samotě v jižních Čechách. Chci si koupit bílou kozičku, bude se jmenovat Manon. Ale mám problém. Až pojedu navštívit do Prahy příbuzné, budu ji muset vzít sebou. Otázka č.1 zní: Musí mít v tramvaji koza náhubek a samostatnou jízdenku? Otázka č.2 Když koza na sedadle neumí sedět, existuje pro ni nějaká levnější jízdenka „k stání“? Otázka č.3 Je v tramvaji nějak omezena velikost batohu se senem? Předem děkuji za radu senior - vidlákovi.
Jana Šenbergerová
Zdá se, že to v Praze žije už jen díky "naplaveninám". Pražáci nevymírají, ale houfně se stěhují do vesnických chalup opuštěných původními obyvateli. Zvelebují je k obrazu svému. Na polích vyrůstají rozlehlé obchodní domy, aby uspokojily vysoké nároky obyvatel hlavního města, tím pádem i parkoviště, která ukrádají další zelené plochy, které zůstávají aspoň na golfových hřištích. Inu, každá mince má dvě strany a každý vidí jen to, co vidět chce.