Fotoreportáž: Čápi 2016
FOTO: autorka

Fotoreportáž: Čápi 2016

16. 8. 2016

Na začátku musím laskavé čtenáře varovat. Tento článek obsahuje 42 fotografií čápů.

Letošní příběh čápů je veselý a plný radosti. Pro mě jako pozorovatele to byl více než skvostný rok. Na "mém" hnízdě na staré pekárně se letos prostě dařilo. A já byla více méně u toho.

Přijměte proto moje pozvání na procházku čapím životem od dubna až do srpna.

Duben
Koncem března přiletěl pan Čáp a 1. dubna přiletěla i pani Čápová, ta hned začala poctivě sedět. Jenže její partner se chtěl ještě proletět. 2. dubna odletěl a vrátil se až 12. dubna. A zle se mu vedlo. Samička ho nemínila vzít hned zpět do hnízda. Byl celý špinavý a urousaný.

 

 

 

 

 


Květen
Na hnízdě se oba partneří střídají v sezení. Hnízdo není ani chvíli bez dozoru. A stále se opravuje, zpevňuje a upravuje. Nejhorší je když začne pršet, déšť je studený, naštěstí nemá příliš dlouhé trvání. A pak zase svítí slunce a je teplíčko, někdy až moc.

 

 

 


Červen
Žádná změna, rodiče se poctivě střídají a sedí na hnízdě. Není vidět, žádné mládě, až do 6. června, kdy je vidět první hlavička a během dvou dnů jsou vidět dvě nebo tři? Ano, na hnízdě jsou určitě tři mláďata. Tři hladové krky a rodiče krmí, uklízí a zase krmí.

 

 

 

Červenec
Několikrát jsem pozorovala nálety cizích čápů na naše hnízdo. Nevím jak se to rodiče našich mláďat dozvěděli, ale v tu ránu byli na hnízdě nebo poblíž někde na komíně. A potom to přišlo, čápata začala nad hnízdem trénovat let. Hop a jsme ve vzduchu. Nádhera.


Srpen
Tento měsíc je měsícem loučení. Nebude to už dlouho trvat a čápi se budou houfovat na seřadišti a ve velkých hejnech odlétat do Afriky na zimoviště. Hnízdo na staré pekárně osiří a já se už nikdy nedozvím, jaký osud na moje malé čápy čekal.

 

Čáp je pták v našich končinách notoricky známý, vždyť už od nepaměti se traduje, že nosí děti – vlastně kluky, vrány zase děvčátka. V České republice je evidováno více než 1300 čapích hnízd. Od roku 2014, kdy byl čáp bílý a černý vyhlášen ptákem roku, je většina hnízd sledována řadou dobrovolných nadšenců. Svá pozorování vkládají na www.cap.birdlife.cz, kde se dají vkládat také fotografie. A tak vznikají, právě zásluhou těchto pozorovatelů, originální kroniky života na těchto hnízdech.

Až se příští rok poprvé ozve neklamný projev čápa – klapání zobáku – vrátí se k nám opět jaro. Koloběh života se nezastaví.

Hodnocení:
(4.8 b. / 24 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Elena Valeriánová
Jano, máte naprostou pravdu i u čápů jsem pozorovala rozdílnost v chování. Myslím si, že ten asi "nejstarší" z trojice sourozenců byl nejodvážnější a nejaktivnější. Taky jsem pozorovala občas mezi dvěma z nich jako by sourozenecké půtky. A ten třetí byl vždy tak nějak stranou. Taky byl často sám na hnízdě i když už dobře všichni létali. Ale jestli se vždy jednalo o ty samé jedince, těžko říct. Ono je nejde úplně stoprocentně rozlišit a hnízdo je přece jen vysoko. I když si myslím, že jsem je měla "v oku" docela dost.
Jitka Havlová
Elenko díky za překrásnou reportáž. Naši borovanští čápi letos také úspěšně vyvedli dvě mláďata a když jedu odpoledne z práce, krásně se všichni čtyři vyjímají na udržovaném trávníku fotbalového hřiště.
Zuzana Pivcová
Nádhera! Předevčírem jsem viděla čapí rodinku na Hluboké, ale už si ani netroufám je vyfotit, protože to moc neumím. Narozdíl od Tebe!!
Dagmar Bartušková
Eleno, ty "ornitoložko" přes čápy, to se Ti fakt moc povedlo, takhle perfektně je zachytit.
Drahomíra Stínilová
To je moc hezká reportáž a půvabné fotografie.
Alena Várošová
Hledám slova,skvělé,nádherné,fascinující Eleno.Povedlo se překrásné fotky.
Jaroslava Handlová
Oceňuji zejména to zachycení různých situací v pohybu i trpělivost při focení. Moc zajímavá fotoreportáž, včetně vtipných popisů fotografií.
Věra Lišková
Reportáž je pěkný, přímo pohádkový příběh, o čapí rodince.
Naděžda Špásová
Vypadá to moc hezky. Poklona tvé trpělivosti. *****
Soňa Prachfeldová
Elenko perfekt !
Dana Kolářová
Bezva Fotoreportáž!
Zdenka Jírová
To se Vám opravdu povedlo, takto zdokumentovat čapí rodinku. Čápi se mi vždy lí´bili, na chalupě jsem jedno hnízdo také každý rok sledovala. Bohužel, nevím, co se stalo, ale teď při návštěvě, bylo opuštěné. Ty fotky byly kouzelné včetně popisek. Tak zase budeme čekat, až se vrátí.
Jitka Mošovská
Elen, oceňuji strávený čas a trpělivost s touto čapí rodinkou.
Libor Farský
Elenko, to je ňamka - REPORTÁŽ ROKU. Jen pořád nemohu zjistit proč čáp tak rád postává jen na jedné noze ...
Hana Rypáčková
Báječné Eĺen. A velmi cenné pozorování...Lepší než koukat na TV.
Alena Tollarová
Eleno, moc pěkně jsi zdokumentovala čapí rodinku. Fakt mě štve, že ani jedno z těch 1300 hnízd nemám někde v dosahu, abych mohla sem tam nakouknout do čapí ubikace.
Alena Vávrová
Tak to je fantasticky zachycený roční životaběh jedné čapí rodinky. Ať se Ti stále vracejí a máš co fotit!!
Libuše Křapová
Elen, paráda. :-) Ti naši zde už asi odletěli, hnízda jsou prázdná
Lenka Hudečková
Elenko, krásně napsaná a doložená fotodokumentace...paráda..... Mohu téměř tvrdit totéž, jen naši mrňousové měli letos zpoždění a ještě nelétají. Zatím je stále vidím stát na hnízdě...ale je docela možné, že to již zkoušejí...nesleduji je 24 hodin denně. Jsou krásně velcí..., rodiče vidět moc není. Podle kamarádky, která na ně vidí z okna a z výšky (proti nám), prý je rodiče krmí ráno kolem šesté a v noci před setměním... Moc díky za Tvou FR :-)
Marie Novotná
Nádherná fotoreportáž. *****
Jana Šenbergerová
Tak tomu říkám synchronicita! Dnes jsme jeli kolem a ti tři tam byli. Chtěla jsem se tě zeptat, jak to s nimi je, a tady článek i s fotografiemi. Dík! Nevím, jestli ti naši už také létají, zatím jsme je vždy viděli jen na hnízdě. Musím se přeptat obyvatelky vedlejšího domu, ta je sleduje a občas podá hlášení. :-)
Elena Valeriánová
Já napsala "Jituš" a ten blbec mi to zase přepsal.
Elena Valeriánová
Jzus, nevím. Obyčejně jsou už koncem srpna pryč. Dnes ráno nebyla na hnízdě ani kolem řeky ani noha. Vždy si pomyslím, že by už? Ale když jsme se vrátili z procházky byli na hnízdě všichni tři. pak jeden přeletěl na blízkou střechu a tak jsem ho měla jak na dlani. Začal balancovat, dokonce že i Rex na něj štekal, ať neblbne, že spadne. :-)
Jiří Hudeček
Krásné a doufám že ti naši se také vzpamatují. Samozřejmě 5H.
Elena Valeriánová
Aničko, děkuji. Nevím, proč se to zobrazuje takto. Ale můžeš se Ty a nebo kdo se bude ještě chtít podívat, tak je to galerie Čápi 2016. Tam to funguje normálně. Díky všem, kteří nakouknou.
Anna Čípová
Elenko, na dnešní ranní procházce jsem pozorovala let čápa nad řekou Bečvou a vzpomněla si na tebe. A po obědě na íčku vidím tvoji reportáž. Díky, povídání i fotodokumentace perfektní. Mám dotaz. Kde jsou k nahlédnutí fotografie čápů v plné velikosti. A máš to za pět /hvězdiček/.
Zdeněk Karlík
Elen, moc hezký fotodokument, chválím Zdenda
Jarmila Jakubcová
Užasná fotoreportáž ze života čápů. Já jich letos nejvíc viděla začátkem března v Maroku snad přes sto. Elenko dík a dávám 5 hvězdiček