Oční víčka. Operovat nebo ne?
Ilustrační foto: ingimage.com

Oční víčka. Operovat nebo ne?

25. 8. 2016

Před deseti lety výjimečná věc, dnes naprosto běžná záležitost. Operace horních očních víček se stává pomalu stejně běžnou jako návštěva kadeřníka.

Lidé se dělí na dvě skupiny. Jedni zásadně odmítají plastickou chirurgii jako nepřirozený zásah, jiní si radostně užívají možností, které nyní tento obor nabízí. Ovšem, když jde o operaci víček, i odpůrci těchto zásahů ubírají na razantnosti. „No tak, maximálně bych si nechala udělat víčka,“ to je věta, která nyní  zní i u žen, které zastávají přirozený způsob stárnutí. A co teprve muži. U těch kladný vztah k tomuto zákroku vzrostl přímo raketově.

„Operace horních víček nyní patří mezi nejčastější zákroky plastické chirurgie,“ říká Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini. „Z šedesáti procent je podstupují ženy, z čtyřiceti muži a těch každým rokem přibývá,“ uvádí. Na rozdíl od jiných zákroků, se pro tento častěji rozhodují lidé z opravdu zdravotních důvodů, ne jen pro vylepšení. „Oční víčka jsou téměř nepřetržitě v pohybu, a proto v této oblasti nastávají první viditelné projevy stárnutí pleti. Zároveň kůže na horním víčku ztrácí časem elasticitu, působí na ni gravitace a vlivem neustálého pohybu začne vytvářet převis, který může přepadávat až přes okraj víčka omezovat vidění,“ vysvětluje lékař. 

U některých lidé se to pak projevuje  svěděním v očích, slzením, bolestmi hlavy, špatným viděním,“ upřesňuje lékař.  Ovšem přesto většinu lidí odhodlávajících se k tomuto zásahu tvoří ti, kteří věří, že po něm budou vypadat mladší. Protože právě tato operace dokáže obličej omladit, rozjasnit, aniž by, pokud je dobře udělána, dotyčný vypadal jako lesklý vypouklý balonek s ústy Kačera Donalda. Je zkrátka ideální pro lidi, kteří vyznávají pravidlo: Vylepšit se ano, ale hlavně nenápadně. 

Mnohem menší zájem než o operaci horních víček je o úpravu víček spodních. Přitom ty mohou tvořit váčky, kvůli kterým člověk vypadá unaveně. Není to jen záležitost věku, ale často i genetiky. Tváří propagující tuto operaci se například před časem stala herečka Tereza Kostková, kterou takzvané vaky pod očima trápily už od mládí. Roli v tomto boomu hraje i to, že tento zákrok nepatří k nejdražším, ceny se pohybují kolem deseti tisíc korun.

„Lidé čím dál častěji přistupují k estetickým zákrokům jako ke spotřebnímu zboží, takže si na ně šetří nebo i na ně i půjčí,“ říká Radka Červinková, která zastupuje kliniku plastické chirurgie Perfect Clinic.  A mnozí skutečně přiznávají, že úprava víček je nalákala právě kvůli tomu, že nestojí  několik desítek tisíc jako jiné zákroky. Bylo by ovšem naivní domnívat se, že jde o banální zákrok srovnatelný s návštěvou pedikury. Přece jen jde o řezání. A byť se v poslední době o estetických operacích mluví jako o naprosto bezpečných a jednoduchých procedurách, člověk by neměl zapomínat na to, že jde stále o operaci. 

Tady je zkušenost osmapadesátileté Bohdany z Olomouce, která nedávno na operaci horních víček byla. „Lékařka se tvářila, že jde o banalitu, ale měla jsem pak dlouho modřiny, otoky a nemohla jsem na slunce“ vypráví. „Což jsem předem netušila. Kdybych to věděla, nenechala bych se operovat v dubnu, v době, kdy si chci užívat jara, ale raději třeba v zimě. Navíc si nejsem jistá, jestli v mém případě byl zákrok nezbytný, zda je vůbec vidět nějaké vylepšení. Žádné reakce okolí neslyším. Možná jsem jen podlehla pocitu, že dnes by měl mít v mém věku operaci víček každý. A také pocitu, že deset tisíc korun není závratná částka. Manžel říkal, že jsem za ty prachy raději měla jet na dovolenou a čím dál častěji  přemýšlím nad tím, zda neměl pravdu,“ uzavírá své vyprávění.

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Zrovna mi spolužačka říkala, že v září jde na operaci obou horních, vloni jí to jeden lékař ještě nedoporučil , ale musela si otevírat rukama oči, nezvedla víčka a tak letos už jiný ano. A hradí jí to pojišťovna ..
Soňa Prachfeldová
Někdo chce pro krásu, někdo i pro zdravotní vylepšení oka, jsem pro, Fakt je to zlepšení vzhledu a vlastního pocitu.
Dagmar Bartušková
S plastikami souhlasim, už jsem to několikrát zmiňovala. A proč ne? Pokud se zákroky povedou, mnoha lidem to zvedne sebevědomí. Operace víček jsou dnes zcela běžné. Převisy, tzv. "želví oči" nevypadají pěkně, náš Arnold /želvák/ je ale výjimkou, tomu sluší a operaci by nepodstoupil. :-) Lesklý vypouklý balónek s ústy K.D. patří do zcela jiné kategorie estetické medicíny, a to do výplní buď botoxem, kyselinou hyaluronovou nebo vlastním tukem. Otok sice za chvíli splaskne a dojde k vyhlazení pokožky, ale v okolí rtů někdy dochází k odulosti, a to pak někdo vypadá trochu "uměle". Viz D. Havlová, A. Prachařová, B. Matragi aj. :-( Sama bych také nějaký zákrok podstoupila, ale sponzor, sponzor chybí. Najdu ho konečně? :-)
Zdenka Jírová
Operaci horních víček mám za sebou, byly to hlavně zdravotní důvody, které jsem k tomu měla, ale i ty kosmetické mě lákaly. Využila jsem tehdy zaváděcí ceny v našem novém sanatoriu a operace stála jen 6000 Kč. Jsem spokojená, protože i tak nosím brýle a převis víček mě omezoval ještě víc.
Naděžda Špásová
Mám to podobné, jako Hela V.. Já jsem to podstoupila z důvodů zdravotních, protože už se mi dost blbě koukalo. Někdy na to přispěje zdr. poj. pokud je o to doktor ochoten požádat. Nejdřív byla konzultace a teprve pak samotná operace, při které mi bylo vždy sděleno, co mi budou dělat. Bylo to na podzim, nemám skoro žádné jizvy a modřiny jsem skoro neměla. Jsou to 3 roky a jsem spokojená.
Jarmila Komberec Jakubcová
plastika očních víček a jiných plastických operací se už řešila v článku 30.4.2016.
Jana Šenbergerová
Pro parádu bych do sebe říznout nenechala, ale kdyby mi to mělo zkvalitnit vidění, asi bych o tom uvažovala.
Marie Novotná
Kolik bude stát operace víček záleží jen na lékaři,jak napíše doporučení a pak ještě na pojišťovně.Některá přispívá.Kosmetická úprava víček hrazena není.Nelituji,opravdu se mi ulevilo a ,,rozjasnilo".A modřin bylo minimum.Jak jsem už psala ve článku.
Helena Votíková
Zkušenost paní Bohdany mě překvapuje. Na první konzultaci mi lékař vše vysvětlil a doporučil operaci odložit, že převis kůže není ještě tak velký. Následná operace proběhla na jaře, modřiny jsem maskovala slunečními brýlemi. Ta doba nebyla zas tak dlouhá. A výsledek? Nikdo mi neříká, jé ty máš udělaná víčka. Já jsem ale spokojená. Nemám unavené oči a cítím se dobře. Vyjádření paní Bohdany moc nechápu.
ivana kosťunová
Mě zaujala poznámka, že na estetický zákrok si jze půjčit. Už se těším , jak si dám opravit víčka na leasing :))