Klimakterium není nemoc
Ilustrační foto: pixabay.com

Klimakterium není nemoc

29. 8. 2016

Každá žena prochází ve svém životě různými fázemi, které jsou z velké části ovlivněny jejich věkem. Jednou z nich je i tzv. přechod, v představách mnohých žen neporazitelný nepřítel. Ale přechodem život nekončí. Podle současné délky života prožijí ženy ještě v průměru jednu třetinu svého života. A o tu stojí přece bojovat. Současné padesátnice mají o svém životě také trochu jiné představy než ženy ještě před několika desítkami let, chtějí si užívat života a dohnat vše, na co jim nezbyl čas.   

Příznaky klimakteria

Klimakterický syndrom není nemoc v pravém slova smyslu, ale jedná se o soubor příznaků způsobených nedostatkem estrogenu a kolísáním jeho hladiny v organismu ženy. Jeho hlavními projevy jsou návaly a nadměrné pocení, hlavně v noci. Mezi závažnější následky nedostatku estrogenů patří osteoporóza (řídnutí kostí) vedoucí k častějším zlomeninám kostí a zvýšené riziko kardiovaskulárních chorob – estrogeny mají tu vlastnost, že chrání srdce a cévy, a tím pádem jejich snižující se hladina zvyšuje riziko infarktu. Nezanedbatelný je také vliv estrogenů na metabolismus - v klimakteriu dochází k přibývání na váze a v důsledku těchto metabolických změn se často vyskytuje hypertenze, diabetes mellitus a kloubní potíže vyplývající z nadměrné hmotnosti ženy. S poklesem estrogenu souvisí také horší schopnost dosáhnout orgasmu, nedostatečně se prokrvují sliznice a vaginální tkáň oslabuje, což může způsobovat při sexuálním styku bolest.   Při jakékoliv pochybnosti o svém zdravotním stavu je důležité navštívit svého praktického lékaře nebo gynekologa. V menopauze se zastavuje funkce vaječníků a dochází ke zvýšení hladin FSH. Tento stav mohou lékaři diagnostikovat pomocí krevních testů. Více o těchto testech najdete na www.laboratornitesty.cz.  

Dá se suchá vaginální sliznice léčit?  

„U zdravých žen v období přechodu ano,“ odpovídá gynekolog MUDr. Jindřich Čihák a pokračuje: „Nejčastěji hormonální substituční léčbou, nebo přípravky na rostlinné bázi obsahující zejména tzv. fytoestrogeny. Nedosáhne-li se těmito preparáty dostatečného efektu, pak je vhodná lokální léčba. U žen, které nechtějí, nebo nemohou užívat hormony celkově, je vhodná léčba lokální. Vhodná je místní aplikace hormonů a u žen, u kterých je použití hormonů nedoporučeno, je vhodná léčba gely, např. s kyselinou hyaluronovou.“        

Je pravda, že sex oddaluje menopauzu a později tlumí její účinky?

„Nástup menopauzy je ovlivněn mnoha faktory. Zpravidla nastupuje ve věku kolem padesáti. Příčinou menopauzy je pokles počtu ovariálních folikulů pod kritickou hodnotu. Věk, ve kterém se dostaví, je naprosto individuální a je ovlivněn mnoha faktory. Nejčastěji jsou uváděny genetické, metabolické, geografické, sociální, nutriční… Změny po přechodu postihují celou řadu orgánů jako sliznice pochvy, močové trubice, močového měchýře, dutiny ústní, nosu hltanu, hrtanu, oka, tlustého střeva a další systémy jako pohybový a kardiovaskulární. Je proto zřejmé, že sex menopauzu nejspíš neoddálí, ale vzhledem k prospěšnosti pohybu, jako prevence změn na jmenovaných systémech, pak i sex může pozitivně ovlivnit průběh po menopauze,“ uvádí MUDr. Čihák.    

Pomoci si mohu sama  

Jak již bylo řečeno, menopauza je naprosto fyziologický děj a neměla by být brána jako nemoc. Hlavní je pravidelně navštěvovat svého gynekologa a nemyslet si, že pokud již nemenstruuji, že taková návštěva nemá cenu. Dále je velmi důležité dbát o zdravý životní styl, udržovat se ve fyzické kondici, jíst pravidelně a vyváženě. Každý den si dopřávat alespoň jeden mléčný produkt, u milovnic kávy to platí dvojnásob. Důležité je nekouřit. A co se týká sexuálních aktivit, odborníci doporučují rozhodně pokračovat. Jak již bylo řečeno, zvlhčení vaginální sliznice se dá dosáhnout i pomocí vaginálních gelů, které nejen zvlhčují, ale i sliznici regenerují a ochraňují. Například Hydrofemin gel obsahuje kromě kyseliny hyaluronové i kyselinu mléčnou, která zajišťuje kyselé prostředí pochvy a tím udržuje mikrobiální rovnováhu a zabraňuje šíření patogenních bakterií.    

Další zajímavosti o zdraví ženy najdete na www.inteligentni-zena.cz.

 

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(4.3 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Halátová
Nechci se chlubit, ale psychicky mne toto období nepostihlo, a návaly horka jsem překonávala plaváním. Dvakrát týdně plavat - bazén 25 m 20x tam, zpět. A denně ráno studenou sprchu. A chodit, chodit, chodit.
Karel Boháček
A co chlapi ? My to máme jako andropauzu .Bohužel lékaři stále toto nedoceňují a často se nám i smějí, přesto v cizině už běžná diagnoza vč.léčení.
ivana kosťunová
Mé klimakterium přešlo, aniž bych to nějak zvlášť pocítila. Z toho usuzuji, že když já ignoruji klimakterium, začne mi oplácet stejným a bude mě taky ignorovat. Předpokládám , že tento " S křížkem po funuse-článek" by měl spíš upoutat pozornost na portá Inteligentni-zena. Nakoukla jsem, a docela zajímavé čtení :))
Vladka Steinová
Dnes se vše strašně řeší,pitvá, medializuje. Nejsem konzervativní, ale i klimakterium, nebo-li přechod u žen je tak citlivá, intimní a individuálná oblast, že by toto měla žena řešit jen se svým gynekologem.Navíc o tomto byly popsány stovky stránek. I muži mají své dny a také procházejí tím "svým" přechodem. Z přírodních zdrojů bych doporučila v době přechodu užívat třezalku nasušenou ve svazcích v polostínu, ale jen z čistých oblastí. Ta pomáhá spolehlivě. Jinak na netu každý vidí, kolik existuje přípravků, jak na ženský, tak na mužský přechod.
Jan Raška
Hanko, už jsem autora opravil, já jsem jen článek vložil, klimakteriu nerozumím, ale andropauza už je za dveřmi :-).
Zuzana Pivcová
Dnes si tak trochu s úsměvem vzpomínám, jak jsem dopředu studovala veškeré příručky, články a rady a obávala se, co mě čeká (vzhledem k nastupujícím příznakům a také díky rodové anamnéze). A když mi pak pan profesor doktor za několik let při vyšetření konečně řekl: No, myslím, že se nám podařilo Vás tím obdobím provést snad už úspěšně, tak jsem si v duchu radostně říkala: Ona to zdaleka nebyla především Vaše zásluha, ale nebudu Vám ten pocit brát. A snad už ani nemusím zdůrazňovat, že u mě o nebyla záležitost klasické medicíny. Díky za to.
Hana Rypáčková
Tedy Honzo, jsi skoro doktor ...