Prázdninová reportáž: Nastupte si, prosím, aneb Cestování po ostrově Hvar
FOTO: autorka

Prázdninová reportáž: Nastupte si, prosím, aneb Cestování po ostrově Hvar

31. 8. 2016

Prázdniny a slunný chorvatský ostrov Hvar ve Středozemním moři. Co ho symbolizuje? Moře, slunce, turisté, děti, levandule, hroznové víno, fíky, cikády, rybolov, tržnice, melouny, broskve, zmrzlina, památky…je to lákavé?

Vážení přátelé, chcete se se mnou trochu projet různými dopravními prostředky tímto ostrovem? Zvu vás. Pojedeme hydroplánem, kabrioletem, lodí, kolem, pěšky….Dříve ale, nežli začneme cestovat, povím vám základní údaje. Ostrov je taková „nudle“, ve směru východ – západ. Je dlouhý téměř sedmdesát kilometrů  a  široký jen max. někde deset kilometrů. Počet obyvatel má přibližně dvanáct  tisíc. Největší město je Hvar, Jelsa, Starý Grad, Vrboska.

A nyní již můžeme cestovat. Máte pasy? I když do Chorvatska stačí jen občanka.

U  letiště ve Splitu, kam doletíte letadlem z Prahy, vás posadím nejdříve do hydroplánu pro deset pasažérů. Dopraví vás  na ostrov do Jelsy. Poletíte přes moře, velice nízko, asi jen 7-10 minut. Trajektem tutéž trasu byste pluli dvě hodiny. V hydroplánu budete vidět do kokpitu pilota, překvapí vás hluk motorů. Vše ale nahradí nádherná scenérie během letu. Budete vidět detaily pod vámi. Třeba, jakou polévku právě jedí na lodi a jak velikou rybu chytil rybář.

V Jelse po přistání si vypůčíme kabriolet a dáme se směrem do hlavního města na ostrově, do Hvaru.

V Jelse v kavárně Na rohu si určitě dáme nejdobřejší zmrzlinu na ostrově. Do Hvaru je to přibližně třicet kilometrů.  Projedeme přes Starý Grad, další zajímavé městečko. Zde se dochoval  tzv. řecký ager. Je to parcelace zemědělské půdy přistěhovalcům po kolonizaci ostrova Řeky pět set let, před naším letopočtem. Přidělené pozemky o stejné výměře byly od sebe odděleny kamennými  zídkami, někde cestami. V roce 2008 bylo toto velice úrodné Starigradské polje táhnoucí se až k Vrbosce  zapsáno do listiny světového kulturního dědictví organizace UNESCO. Možná vás ani nepřekvapí, že většina místních má zde vinice a  olivové háje.

Ale mne to překvapuje neustále. Máme vinice v UNESCU, kdo by to byl řekl..:) Vždy, když zde sbíráme a zhodnocujeme  dary země, vzpomenu si na lidi, kteří tak dávno sbírali kameny a tvořili z nich zídky. Nebylo to snadné. Kameny jsou těžké jako hrom!  Tím předkové vytvářeli i pro nás půdu schopnou obdělávání. Ty zídky tu budou asi na věky jako památka na ně. Ve Starém Gradu je tržnice, rybárna, přístaviště trajektů a lodí ze Splitu a dále plující do Itálie.

Při cestě do Hvaru projedeme tunelem  a odbočíme doleva na horu sv. Nikoly. Zde je levandulový ráj a zase nádherná vyhlídka na celý ostrov a okolní moře s ostrovy. Viz článek Výšlap na horu sv. Nikoly.

Přiznávám, že jsme jeli nahoru celou cestu na jedničku. Kabriolet i my jsme vydrželi. Dolů to již bylo snadné. Asi po patnácti kilometrech jsme  již viděli největší město ostrova Hvar. 

Hvar musíte prostě vidět. Nejlépe v noci, kdy pominou veliká vedra. Vyjeďte či vyjděte pěšky ( půl hodinky) na Španělskou pevnost nad městem a pokochejte se pohledem na město, Paklené ostrovy, moře  s plachetnicemi a luxusními jachtami.  V kamenných uličkách si vyhledejte vinárničku, která se vám bude zamlouvat, a  oddejte se ochutnávce vín či místních specialit. Jistě, že zde dominují na jídelním lístku rybky a mořské plody. Ženy si mohou ve Hvaru zahřešit. Lákadel je tu opravdu hodně. Oblečení, boty, šperky, suvenýrky... Každá si určitě vyberete.

A již se vracíme domů, do naší milované Vrbosky. Vrboska má asi 550 stálých obyvatel, v sezoně kolem čtyř tisíc. Je zde stále ještě neopakovatelná atmosféra rybářské vesničky. Na vršku je tvrz sv.Marie se zvony, které někteří budou znát z mých fotografií. O životě ve Vrbosce jsem již dříve napsala hodně článků. A jaká bych to byla průvodkyně, kdybych vás nevzala vykoupat se do moře. U nás za humny je zátoka Maslinica. Ale tam vás již zavedou moje fotografie.

Přeji vám, milí cestovatelé, příjemné osvěžení, nyní již v chladnějších vlnách moře.

A stavte se někdy u nás. Ve Vrbosce  vám cestu k nám ukáže každý starousedlík.

Přeji všem krásné dny babího léta.

 

PRÁZDNINOVÁ REPOTÁŽ - Napište reportáž z výletu, dovolené, z vašeho města či obce. Autoři reportáží získají předplatné MF Dnes, anebo kvalitní LED svítilny. Pravidla soutěže najdete zde.

 

 

 

 

Hodnocení:
(4.8 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
František Zmatlík
Dobrý den, nemáte někdo náhodou tip kde v okolí města Hvar lze půjčit levně rybářskou loďku? frantisekzmatlik@seznam.cz
Vanda Blaškovič
No prosím, Pavlo, tak se u nás stavte, jak píši pozvání i v závěru článku. Budeme společně fotit třeba cikády..
Milena Mejsnarová
Velmi hezká prezentace. Chorvatsko navštěvuji každý rok, ale na Hvaru jsem byla dvakrát a tak jsem si tu nádheru připomněla. Fotky super a čtení velmi pěkné. Díky za ty návraty ve vzpomínkách...
Lubomír Müller
Super fotky, Vando a krásně popsaný svět, který nám, vnitrozemcům, voní příslibem, že se tam jednou zastavíme a nabereme tu atmosféru všemi smysly....
Vanda Blaškovič
Ano, let hydroplánem je úžasný zážitek. Moc se mi líbí. Každý zkušený cestovatel ví, že čím dříve zakoupí letenku, tím levnější….já jsem monitorovala situaci pro přátele z íčka, kdyby se nyní rozhodli ještě k nám přijet či přiletět..ale klidně mohou ze Splitu přijet i trajektem, opravdu se nikam tady nespěchá…)) a jen tak mimochodem, máme výhodu, kabriolet si půjčujeme sami od sebe..) Milí přátelé, mám ještě pro vás jedno překvapení, ale to si nechám na později….
Dagmar Králová
Jednosměrná letenka Split - Jelsa může stát o 20 % méně, když si ji zkušený turista objednáo 60 dní dříve a další možnosti. Draze si půjčovat kabriolet, když máme přátele s autem na ostrově ve Starom Gradu je plýtvání penězi. Krásná videa hydroplánů ve Splitu na youtube https://www.youtube.com/watch?v=WTfTM45v61o a mnoho dalších až 20 minut. Let je určitě zážitek na 13 minut, ale lodí nás to těší více. O dovolené nikam nespěcháme. :-)
Vanda Blaškovič
Krásný den, zatím jen v rychlosti opravuji zavádějící informaci pode mnou: Jednosměrná letenka Split - Jelsa stojí 349Kuna, což je 1260,-Kč.
Dagmar Králová
Hydroplány se nám vždy líbili a možná za těch 13 minut ze Splitu do Jelsy za 222 kun (822 Kč) by se dalo obětovat 8-) Vždyť je to jen 79 kilometrů 63 Kč/minutu. V městě Hvaru jsme obdivovali staré divadlo a obraz "Poslední večeře". Památek je tam dost ale málo pitné vody.
Ilona Kolářová
Dříve jsem jezdívávala k moři a fascinovala mě azurová modř mořské hladiny. Nádherné místo, na mě však moc velké teplo.:)
Marie Bartošová
Hezké, poutavé, pro nás suchozemce lákavá exotika. Reportáž se příjemně čte, díky za ni. O fotkách ve vzkazech, Vando.
Libor Farský
Nejvíc mne potěšil závěr "A stavte se někdy u nás". Jejda, to bych moc rád, kdyby mi to někdy zdravíčko dovolilo.
Helena Votíková
Jo,jo,jo... hezká, správně lákavá reportáž, že bych si šla hned zabalit pár hadříků. Korálky dokoupím na trhu :-). U mně za pět.
Jitka Chodorová
Ano, asi nejkrásnější reportáž, ale i nádherné fotky, kdo umí, ten umí, ale to já vím již dávno, že jsi tu jedna z nejlepších přispěvovatelů, a tvá reportáž mě opravdu baví, ty naše moříčková vílo. Děkuji.
Zdenka Jírová
Tvůj článek mne vrátil o několik desítek let zpět, kdy jsem poprvé navštívila tehdejší Jugoslavii a právě ostrov Hvar. Na psala jsem o tom článek. ale tak krásné fotky jako máš Ty, jsem samozřejmě neměla. Děkuji za vzpomínku.
Eva Mužíková
Opravdu krásné fotky i povídání.... a to ovoce... mňam
Jaroslava Handlová
Vando, ten hydroplán mě dostal. To musí být nádhera takový přelet. Dosud jsem z pevniny na ostrov jezdila jen trajektem. Snad někdy možná ještě stihnu změnu. Nádherné fotečky jsou krásným lákadlem!
Alena Várošová
Snad nejkrásnější reportáž Vando,kterou jsem tady četla,překrásné fotky.Průvodkyně jsi skvělá a kdo by se nepokochal krásnou tohoto nádherného ostrova Hvaru a kdo by tam netoužil se jet podívat.Já mohu tak jenom snít,ale věřím,že to jednou vyjde.
Hana Rypáčková
Kdo by odolal takové nabídce ! A bylo to jedno z prvních ostrovů, kam se houfně jezdilo...Moc hezké fotečky..
Jana Šenbergerová
Krása, ale s naší spotřebou ovoce a zeleniny by nám ani dva důchody brzy nestačily.
Jarmila Komberec Jakubcová
Jeden z nejkrásnějších reportáží na íčku. Milá Vando moc se ti povedly fotky i vyprávění o jednom z nejkrásnějších ostrovů Chorvatska.je mi líto, že letos z časových i osobních důvodů nebudu moci tento ostrov navštívit.Doufám, že příští rok bude lepší a já poznám nejen Vrbosku ale i okolí ostrova. Přeji ti dobré vinobraní a pohodu. Jsi dobrá průvodkyně a ukázala jsi mi krásy slunečného ostrova.
Vladka Steinová
NÁDHERNÁ REPORTÁŽ, PŘEKRÁSNÉ FOTKY!!!Díky moc Vando.Škoda, že nepřistanu,ale těm co přistanou a uvidí, přeji ty nejkrásnější a hluboké prožitky