Zpráva z tisku
Ilustrační foto: pixabay.com

Zpráva z tisku

6. 9. 2016

Pochod jednonohého ukončila nehoda. Srazilo ho auto
Bývalý bezdomovec David Minařík (35), který se musí životem protloukat pouze s  jednou nohou, se tento týden vydal pěšky na cestu dlouhou 350 kilometrů, aby na ní vybral peníze pro onkologicky nemocné děti. Svůj pochod však musel v  sobotu neplánovaně přerušit, srazilo ho totiž auto. Novinkám to potvrdil umělec, který vystupuje pod přezdívkou Fotograf bez talentu a  který je organizátorem celé akce.
  Dnes 16:19 Na cestu se Minařík vydal ve středu v  poledne z  Prahy, cílem byla slovenská Ilava. V  sobotu okolo 11:45 však došlo k  nehodě. „David byl zrovna na cestě z  Letovic do Kladrub, když ho srazilo auto, které předjíždělo traktor,” uvedl pro Novinky.cz Fotograf bez talentu.„Auto narazilo do jeho ruky a  berlí. Řidič nezastavil, v  tuto chvíli však není jasné, zda si nehody vůbec všimnul,“ konstatoval umělec s  tím, že muž zavolal na pomoc právě jeho: „Sténal, nemohl chodit a  brečel. Tak jsme jej neprodleně odvezli do nemocnice v  Boskovicích.“Zároveň vyloučil, že by muž během pochodu podcenil svou bezpečnost. „Šel po levé straně vozovky a  měl na sobě reflexní prvky. Policie potvrdila, že se nedopustil žádné chyby,“ konstatoval organizátor akce.
Skončil v  nemocnici Minařík je nyní v  péči lékařů. „Má ránu na hlavě, nechali si ho na pozorování. Je na kapačce,“ uvedl na dotaz Novinek Fotograf bez talentu.V tuto chvíli tak není jasné, kdy a  zda vůbec bude moci pokračovat v  pochodu dál. Podle umělce je to však spíše otázkou času: „David chce pokračovat za každou cenu.

Potkávám je na silnici. Sebevědomí, draví, bezohlední. Nemusí sedět ani ve vytuněném BMW, nemusí to být ani  nevybouření mladíci, stačí jim jen vědomí vlastní důležitosti a nedotknutelnosti.

Předjedou vás, když jedete ve špičce v koloně vozů a z bezpečnostních důvodů si necháte větší rozestup od vozu před vámi. Že riskují srážku ? Váš problém, máte přeci brzdy !  Vjedou vám do cesty z vedlejší silnice, protože oni při své důležitosti přeci nemohou tu minutu , než přejedete, čekat. Předjíždějí vás na dvojité čáře před horizontem, kde nemohou vidět, zda nejede něco v protisměru, a riskují život nejen svůj, ale i ten váš. Vynoří se před vámi v protisměru, když se rozhodnou předjet náklaďák před sebou, a teprve na poslední chvíli stočí volant správným směrem. On to zvládl a vy se starejte. Leknete se a skončíte v příkopě? Váš problém. Nelezte na silnici, když máte strach!

Kdo jim dal právo, stát se vládci vašeho života? Kdo dopustil, že se cítí být tak nedotknutelní ?

Včera jsem se vracela z kanceláře, když najednou na stezce vyhrazené chodcům, kde chodí na procházku maminky s malými dětmi, kde venčí pejskaři své miláčky, se přehnalo auto řízené dvěma mladíky. Ta lhostejnost, to, že ani nezpomalili, aby zajistili bezpečnost chodců, mě velmi pobouřilo. Mám dobrou paměť na čísla, číslo vozu jsem si okamžitě zapamatovala a celou cestu domů jsem bojovala s nutkáním nahlásit to číslo policii a svojí nechutí k udavačství. Nikam jsem nevolala.

 A tak zatímco městská policie bude nadále vylepšovat rozpočty obcí nachytáváním řidičů, kteří na chvíli přestali sledovat tachometr, na silnicích vás budou dále ohrožovat borci jezdící na červenou, budou vás vytrubovat, když se zastavíte na blikající červené světlo před železničním přejezdem, či na stopce, protože dle jejich názoru se to dalo ještě projet.  Budou na vás divoce blikat dálkovými světly na dálnici, když v rychlosti 130 km v hodině předjíždíte v rychlém pruhu pomalejší vůz. Přeci musíte pochopit, že když oni  jedou rychlostí 150, vy tam tím pádem nemůžete překážet  I když rychle předjedete a poslušně uhnete, stejně, když vás míjí, dají vám zdviženým prsteníkem najevo, že jste jednička.

A bude to tak v souladu s naším právním řádem, protože slušnost je vnímána spíše jako slabost, bezohlednost a drzost není pokutovatelná. A že je občas někdo zraněn, nebo i hůře? To je v pořádku, slabší přece musí uvolnit prostor těm silnějším , to je zákon přírody!  Ať si to policie vyšetří a viníka potrestá. Je to přece v její kompetenci. Ale nějaké opatření bychom přeci jenom měli učinit.

Už to mám.  Co takhle umístit na všechna veřejná prostranství a silnice cedule s nápisem: Slabší, uvolněte místa silnějším. A mohly by i světélkovat. Jen ať to každý vidí! Jen ať si každý uvědomí, kde je jeho místo.

Davidu Minaříkovi přeji brzké uzdravení a doufám, že pokud se mu podaří cestu dokončit, bude se už setkávat jenom s těmi, kteří ještě nezapomněli být lidmi.

 

Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
ivana kosťunová
To je pravda, ale tam si člověk řekne, že třeba časem dostanou rozum.
Libor Farský
Já to myslel tak, že bezohledné chování je na silnicích typičtější pro mladé.
Ilona Kolářová
Řidiči jsou u nás naprosto bezohlední. Stalo se mi mnohokrát, že o mě téměř škrtlo auto, když jsem jela na kole, nebo mě řidič natlačil na opěrnou zeď. Nejlepší je jezdit na kole v Německu. To se vůbec nedá srovnat. Ráda bych jezdila po cyklostezkách, jenže u nás je jich minimálně.
ivana kosťunová
Evo, není třeba propadat panice, pokud to mohu posoudit, většina řidičů zůstala slušných. :)) Libore nesouhlasím- copak být senior znamená být mimo dění ? Pro mě ne.
Libor Farský
Dost silné kafe. Kéž by si to přečetl také někdo jiný než senioři!
Eva Mužíková
KVŮLI TĚMTO BEZOHLEDLEDNOSTEM, mne nikdo nedonutí jezdit po dálnici, dokonce i rychlostním komunikacím se vyhýbám.Nemám na chování těchto lidí nervy. Bojím se každého auta, kreré rychle vypálí z postranní silnice, na poslední chvilku šlápne ba brzdu a asi se baví, že se bába lekla... Hezky a bohužel pravdivě napsáno....
ivana kosťunová
Karle, i když také pochybuji, zda je zdravý sport jezdit v pachu silničních výparů, respektuji, že cyklista je účastník silničního provozu. Co vadí mě je, že by jako účastník silničního provozu měl respektovat stejná pravidla jako ostatní řidiči. A vve většině případů nerespektuje. Ale zákaz to taky nevyřeší. Spíše důslednost PČR. Jenomže to by museli být v terénu a ne někde v kanceláři sledovat radary.
ivana kosťunová
Děkuji všem, kteří se alespoň na chvilku zamysleli nad bezohledností na našich silnicích, a souhlasím s Janou Š - nejhorší je ta bezmoc. Co by vyřešilo nahlášení jednoho bezohledného řidiče ? Systém by se nezměnil. Činnost PČR je orientovaná nikoliv na zajištění naší bezpečnosti, ale na naplňování obecních rozpočtů.
Hana Rypáčková
Když jsem řidič bojím se chování cyklistů na silnicích a jako cyklista se bojím chování řidičů aut . Na málo frekventované silnici mi neurvalý bezohledný řidič urazil zpětné zrcátko, jel jak blázen uprostřed silnice. Ani nezastavil. Taky je lahůdka, když polní cesta ústí na silnici z lesa nebo v zatáčce... I u naší zahrady se řítí krosaři z cest prudkých stezek plných kořenů- to nezastaví.. Přeji mu uzdravení. Kamaráda Mildy taky ve Frantových nabrala řidička teréňáku na přechodu v Americký ulici..Rok se léčil a dostal po dlouhých soudech 24 000. Ani neseděla. A těch operací....
Karel Boháček
Asi budu černá ovce, ale cyklisté by měli jezdit po cyklostezkách a ne po frekventovaných silnicích. Často jsem svědkem jejich hazardérské jízdy. někdy mám spíše opačný dojem - cyklista na značkovém kole a v značkovém oblečení - já jsem frajer a má je silnice.
Zdenka Jírová
Paní Ivano, máte ve všem pravdu, ale nevím, proč jste nenahlásila číslo vozu, které Vás ohrozilo? To přeci není žádné udavačství. Právě proto, že , že se lidé stydí nebo bojí špatný čin ohlásit, roste vzpupnost těch nadutců. To, že se tu nad jejich nekázní rozhořčujeme, jim nevadí. Jednak podobné články nečtou a hlavně : Kde není žalobce, není soudce.
Jana Šenbergerová
Nejhorší je ta bezmoc, která se člověka zmocní, když si někdo myslí, že může beztrestně cokoliv. Pavla srazilo auto na přechodu, když přecházel na zelenou. Také si někdo "nevšiml". Chlápek si "možná" odpracoval nějaký trest, pojišťovna zaplatila škodu, ale Pavel má zmrzačenou nohu, a to navždy a s tím, že se to může s věkem zhoršovat. Panu Minaříkovi přeji, ať se z této nehody dostane bez následků. I tak má život mnohem těžší než ostatní lidé. Díky, Ivano, že sis dala s článkem práci.
Helena Votíková
Ivanko máte pravdu, ještě jsou případy, kdy vás problikají, předjedou a vzápětí odbočí k pumpě. Na místech co popisujete by snad měly být kamery. Taky bych asi nikam nevolala, nebrala bych to jako udavačství, ale mohlo by se stát, že by se to otočilo a nepříjemnosti bych pak měla já. Ne s policií ale s těmi mladíky.
Naděžda Špásová
Ivo, plně souhlasím. Taky se můžu vzteknout, když se takhle řidiči chovají. A to jsem jen spolujezdec. Ten telefon, bohužel, taky nepoužiju. Doufám, že toho řidiče, co zranil p. Minaříka, brzy chytnou. *****
Zuzana Pivcová
Bezohlednost některých lidí se nezastaví před ničím, když někdo dokáže odcizit speciální invalidní vozík nebo přímo okrást invalidu. I když to s sebou někdy nese problémy, jsem ráda, že nejsem řidička a nemusím se se zlovůlí na silnicích osobně vyrovnávat. Dosud ale platí, že na venkově (viz v Týně nad Vltavou) je situace mnohem klidnější. Je dobře, Ivano, že jste tu ten problém otevřela. I když zrovna zde se nic nevyřeší, ráda si alespoň přečtu názory a osobní zkušenosti dalších lidí.