Špacírka se skauty
FOTO: Marie Novotná

Špacírka se skauty

5. 10. 2016

Rok s rokem se sešel a máme tu již 7.Jeníkovu špacírku.

Letošní byla v duchu skautů. Sluníčko nám přálo, a tak u rodného domu malíře Jana Zrzavého, kde špacírka začínala, se sešlo víc jak 200 lidí. Překvapením byly skautské šátky s logem špacírky a Skautské stopy. Úvodní slovo, básničky a písničky žáků zdejší školy a pak už jen skautský trubač odstartoval pochod.

A. B. Svojsík, zakladatel českého skautu založil ve Vorlovských lesích u Loskot pod Lipnicí nad Sázavou skautský tábor v r. 1912. V roce 1916 se zde sešel s Jiřím Wolkerem. V úvodníku z tábornického deníku Jiřího Wolkera 1916 se píše: "Jsem znaven a zemdlen tak, že jsem si vyčítal, že jsem sem jel, až slzy mi vstoupily do očí. Nedivil jsem se bratřím, kteří po obědě ve staně hlasitě naříkali a volali po domově.“ Však o pět dnů později napsal: "Ruce mám rozervány, pořezány a odřeny. Černý jsem od pryskyřice a mechu. Hlavu však mám jasnou a myšlenky čisté, jako voda v potoce, kolem tábora tekoucího. Doma tomu bylo opačně.“

Vedoucí skautů velmi ochotně odpovídal na zvídavé otázky o skautském zakladateli, o cestách, kterými prošli dávní i dnešní skauti, o knihách a pamětích, posbíraných od žijících pamětníků z okolí zdejšího tábora.

Pořadatelé se skauty připravili program kolem Wolkerova pomníku. Soutěže pro malé i velké. Skok do dálky, hod do dálky, skok do výšky a každý si mohl vyzkoušet přečíst zprávu psanou morseovkou. Aby nebyl úkol velmi lehký, ve zprávě byla -úmyslně-chyba. U potůčku na malém plácku bylo připraveno občerstvení, ohniště a buřtíky i nezbytné cukroví. Letos se znakem skautů-lilií.

Počasí nám přálo, a tak krásný den ještě umocnili muzikanti s trempskou hudbou. Vše mezi stromy, sluníčkem nad hlavami a dobrou náladou všech.

Zdatní turisté šlapali pěšky a pro "nepěšáky" a děti byl přistaven autobus na zpáteční cestu. Závěrečné posezení u sokolovny s dobrým gulášem a k poslechu na závěr zahrála dechová  kapela  Heligonkáři.

Nezbývá než poděkovat všem za krásně prožitý den se skauty a těšit se na další ročník špacírky.

Omlouvám se, ale fotky jsou nahrávané hromadně a zase opačně. Děkuji za pochopení. Já to nechápu.

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Novotná
Děkuji všem.Ano,akce byla super.
Hana Rypáčková
Moc pěkné, Maruško. Taky máme starý tábor- pokračuje a my tam sedíme old. No je to milé. Věřím, že je to veliká sláva...
Věra Lišková
Pěkně popsaný a nafocený den se skauty. Moc se mi líbí.
Alena Tollarová
Maruško, to musela být pěkná akce a je fajn, že jsi o ní napsala i nafotila. Já mám totiž hned chuť jít zadělat na linecká kolečka.
Eva Balúchová
Tos tedy měla krásný výšlap.Krásná akce a ještě když k tomu vyšlo počasí,co víc si přát.
Naděžda Špásová
Maruško, je dobře, že se takové akce stále udržují. Setkání se známými, udělání něco pro zdraví, prostě paráda. Fotky taky pěkné. *****
Libor Farský
Maruško, hezké ...
Alena Vávrová
Maruško, jsi vážně dobrá! Je to moc pěkná akce.
Ladislav Vesecký
Moc hezké i fota.
Jaroslava Handlová
Líbí se mi, že Špacírka je každý rok pojata trochu jinak. I když jsem se letos nemohla zúčastnit, tak jsem se moc ráda prošla po stezce díky Tvé fotodokumentaci. Jen mne trochu mrzí, že jsem se opravdu také nemohla "olizovat" při té skvělé svačince a nepobyla opravdově s výbornými lidmi. Tak snad příště?!
Zuzana Pivcová
Myslím, že dřív byli lidé daleko fyzicky zdatnější a odolnější. Dobře, že se takovéto akce dělají alespoň ukázkově. Takový zábavný den se musí všem líbit. Pokud jsou ovšem naladěni na stejnou notu. Podala jsi to moc hezky!