Vítězem krajských voleb je Babišovo Hnutí ANO
Tmavě modré kraje: Hnutí ANO, oranžové: ČSSD, světle modrý: SLK, žlutý: KDU-ČSL

Vítězem krajských voleb je Babišovo Hnutí ANO

8. 10. 2016

Hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše s velkým náskokem zvítězilo v krasjkých volbách, když získalo nejvíce hlasů v devíti z celkem třinácti krajů. Naopak propadla ČSSD, která ovládla pouze dva kraje a oproti minulému volebnímu období tak ztratí 7 krajů. Ve volbách dále uspělo KDU-ČSL (Zlínský kraj) a Starostové pro Liberecký kraj.

Celkem získalo Hnutí ANO v krajských volbách přes 21 procent hlasů, ČSSD 15 procent, KSČM 10 procent a ODS 9 procent hlasů voličů. Propadla TOP09 Miroslava Kalouska, které dalo hlas přes 3 procenta voličů.

Výsledky voleb jsou však jen prvním krokem k vládnutí stran v jednotlivých krajích. Důležité budou nyní povolební vyjednávání, na základě kterých se budou sestavovat krajské koalice. Jak upozorňují politologové, například některé poražené strany se mohou v krajích semknout proti vítěznému Hnutí ANO. A tak skutečné vítěze voleb a hejtmany v jednotlivých krajích budeme znát až za několik týdnů.

Hnutí ANO bylo nejúspěšnější také v prvním kole senátních voleb. Do druhého kola postoupilo celkem 14 kandidátů Babišova hnutí, po osmi kandidátech budou mít ve druhém kole ČSSD a KDU-ČSL.

Co říkáte volebním výsledkům vy? A jste spokojeni, jak dopadly volby ve vašem kraji?

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ladislav Vesecký
Ať je Babiš jaký chce, hlavně že to konečně funguje. Ale ta prasárna od všech politických stran vůči vítězi,je neomluvitelné! Pro svůj prospěch se klidně scuknou pravice i levice. Ono těch politiků, co mají svatozář na hlavě je mnoho. Jen všichni vidí to zlé ze závisti jen na Babišovi. Čím více do něho budou bušit, tím líp. Za darmo reklama a vítěz i v parlamentních volbách!
Květoslava HOUDKOVÁ
Předvolební agitace, debaty atd. "spolykaly" velké peníze a lidi stejně k volbám nepřišli. Kolik užitečného by se však za ty prachy mohlo pořídit!? Odvolila jsem - volební komisi "pro radost", ale hned tak´, aby moje hlasy byly neplatné. Nevím, proč bych se ve věku přes 70 let ještě měla zabývat politikou - přes život jsem už vydržela hodně a svých "pár pátků" už také dovydržím.
Soňa Prachfeldová
Změna je život , mě jen mrzí, že třeba na vesnici se vůbec nedávaly letáky s programem ANO. Tak nevím, kromě všeobecných frází v novinách, co ANO slibuje. Strany se soustředí na velká města a venkov opomíjí a to je chyba !
Eva Balúchová
Jiří,tak takové informace se k nám nedostanou.My můžem pouze sledovat televizi,číst noviny,číst na internetu a pak si to nějak vyhodnotit. Ale nelíbí se mi,když už vyšel vítěz z voleb a ostatní strany,které nevyhrály,se ho snaží vytlačit.Nedivím se,že lidem se zdá zbytečné chodit k volbám.
Jiří Libánský
Kdysi můj kamarád Honza měl reklamní agenturu v jedné kancelářské budově na Smíchově. Takové lepší teskobaráky to byly. Na stejné chodbě naproti sídlila malá finančně a daňově poradenská firmička Svoboda - Snopková. Tak se znali, jak se tam všichni na chodbě potkávali, občas i na skleničku do protější kanceláře zašli. Povídá Ivo jednou: "Honzíku, potřeboval bych do novin nějaký poutavý inzerát. Nemohl by mi některý tvůj grafik něco vypotit? Udělám ti za to daňový přiznání. " "No Ivo, řeknu ti, to by mi bodlo. Já s tím tiskopisem každý rok dost bojuju". Ujednáno, vykonáno. Ale mezitím proběhly volby a z pana Svobody se stal významný politik. Můžu vám říct, že jsem řval smíchy, když mi Honza svým osobitým způsobem popisoval, co dělaly úřednice na finančním úřadě, když se tam objevil jako podnikatel, který měl daňové přiznání vyplněné vlastnoručně přímo samotným ministrem financí.
Jiří Libánský
Ano paní Kosťunová. Ivo Svoboda. To je přesně ten typ drobného zlodějíčka, který si v Libertě přišel na pár ušmudlaných miliónů a dostal po zásluze přes své nenechavé prsty. Babiš jede v miliardách a ničeho se bát nemusí. Občané mu bezmezně důvěřují.
ivana kosťunová
A co Ivo Svoboda ? Ministr financí v letech 1998-1999 ?
Jiří Libánský
On je trochu rozdíl, jestli si někdo v politice přijde na 10 milionů a kdykoliv na něj může něco něco prasknout a nebo někdo si přijde na 10 miliard a jako ministr financí se žádného postihu bát nemusí.
ivana kosťunová
A s tím zase souhlasím já - nemáme na výběr. Ostatně i to navýšení důchodu záleží na libovůli politiků, nikoliv na spravedlivější stanovení parametrů valorizace.
Libuše Křapová
Pane Libánský - a máme mezi politiky na výběr? Kdo z nich je tak poctivý, že odchází z vlády tak "chudý", jak do ní přišel?
Jiří Libánský
Připadá mi, že nikoho nezajímá, jakým způsobem přišel pan Babiš k tolika penězům. Ani jakým zázračným způsobem jeho Agrofert dokázal zvýšit meziroční zisk o 40%. Nevadí voličům, že za certifikát halal potravin platí jeho potravinářské firmy české obci muslimské velké částky, které jsou primárně určené na šíření islámu v naší zemi. Když prohlásí, že podnikatelé jsou všichni podvodníci a stačí si na ně došlápnout a bude na všechno peněz dost, je rázem miláčkem lidu. Řekl bych, že jen málo lidí se zajíma o to, kdo je vlastně Andrej Babiš.
Libuše Křapová
A já v tom s vámi naprosto souhlasím, paní Kosťunová. Jen jsem rozvedla jeho myšlenku, kterou, jak jsem postřehla, nejvíc zesměšňoval pan Kalousek. I pan Babiš mne už párkrát nadzvedl z křesla. Vždyť i to, že v lednu v průměru dostaneme 300 místo 200 kč jeho strana (nebo přímo on jako ministr? Teď sama nevím) schválil jen proto, že bylo těsně před volbami. Proto by nebylo dobře, ba přímo by to pro stát byla katastrofa, kdyby vláda byla jednobarevná. Tyto své příspěvky zde uveřejňuji jen jako svůj názor.
ivana kosťunová
Mě zase znepokojuje, že někteří pohlížejí na Babiše jako na spasitele. Obávám s, že budou zklamáni. Co takhle místo hledání spasitele spoléhat se více na sebe a na svůj zdravý rozum ?
Ladislav Vesecký
Paní Křapová děkuji za doplnění. Je uvedl jen zkráceně, holou pravdu. Ano, důchodci jsou bití od všech politických stran.
Libuše Křapová
On se ten Babišův výrok - že bude stát řídit jako firmu - hodně cituje. Většinou velmi výsměšně, opovržlivě. Firmy přece musí hledět na zisk, na zaměstnance, a do toho se nevejdou důchodci, matky samoživitelky, sociálně vyloučení a pod. Pan Vesecký mne teď přinutil se nad tím zamyslet hlouběji. Dobrá firma přece myslí na své důchodce, zve je na různé akce, výročí. Zaměstnává i matky samoživitelky, dává jim práci na zkrácenou dobu, pohyblivou pracovní dobu, práci z domu, zakládá firemní jesle. Dobrá firma vytváří či udržuje pracovní místa. Dobrá firma podporuje různé nadace a tím pomáhá i bezdomovcům a sociálně vyloučeným. Podporuje oddělení svého dalšího vývoje (vědu), vychovává si své odborníky (školství). Trestá ty, co se proviní, omezením různých benefitů či výpovědí. Samozřejmě nechci po státu, aby mne zval na svá výročí. Je to jen příměr. Mně stačí pravidelná valorizace důchodu bez hloupých porovnání, že tím důchodci okrádají mladé. Ale nad svou úvahou jsem si uvědomila, že stát by se opravdu měl řídit jako firma. Jako dobrá firma se spokojenými zaměstnanci, důchodci, mladou generací, která dostane svou šanci, sportovními kluby s pravidelné příspěvky..., asi nad tom něco bude.
Eva Krausová
Já spokojena zatím jsem. Ostatně vítězství Ano je jen důsledkem politiky TOP 09, papouškování p.Sobotky po celá léta toho stejného a není se co divit, že lid chce změnu. Otázka je, jak dlouho nám to "modré nebe" nad hlavou vydrží, protože jistě přijdou mraky, bouřky i blesky... Pan Babiš by neměl ztratit pokoru, jinak spadne do propadliště politických dějin stejně jako v minulosti ODS, nyní TOP 09 a ČSSD. Respektujme přání většiny, ač jsou tu mnohé nejasnosti, ať již s uprchlíky, s byty p.Bakaly pro uprchlíky a jejich dotování vládou aj. Čekala jsem ostatně, že si výše jmenované strany podřežou větev sami. Hon na p.Šlachtu, Ištvána, reorganizace policie, to je jen strach těch, co dosud vládli. Tak si držme palce.
Hana Rypáčková
V našem okrese tři větší města s malou účastí přehlasovala vesnice až 90 procentní....Ale Ano a Starostové získali a Soc. dem a Kom. ztráceli- takže uvidíme, co bude...
Ladislav Vesecký
Samozřejmě nebyly peníze
Ladislav Vesecký
Jedno je jisté. Za Babiše to aspoň funguje. Za Kalouska nebyli peníze na na nic, nic se nestavělo, škrtilo se a peníze nikde! Když škrtím, logický musím šetřit. Tak jedině Kalouse vše rozkradl a zadlužil republiku o dalších 850 miliard!
Oldřich Čepelka
Souhlas s Ivanou (jsem taky z LK). ANO jsem nevolil, ale souhlasím, že by se stát i kraj měl řídit jako firma - stejně racionálně, rozvážně a hospodárně. A ne rozhazovat cizí peníze a slibovat atd.
ivana kosťunová
V našem Libereckém kraji zvítězili Starostové a nezávislí. Třebaže jsem volila jinou stranu, zdá se mi přirozené, že kraj by měli řídit ti, kteří se osvědčili jako úspěšní správci obcí. Ale jak už bylo řečeno, záleží na tom, jakou koalici uzavřou.
Jarmila Komberec Jakubcová
Pokud určitá politická nezvítězí tzv. drtivě (50%) musí si najít politického (koaličního) partnera či partnery. U nás v Plzni se třeba v minulých volbách spojila ODS s ČSSD.
Soňa Prachfeldová
Ano, celkový vítěz je ANO, nejdůležitější bude povolební vyjednávání všech stran, které se dostaly do KZ. Kdo s kým a proti komu ! U nás na Severu jsem si představovala trochu jiné výsledky, uvidíme co z toho vznikne.
Jiří Libánský
Všichni politici kradou. Vyjímkou je Andrej Babiš. Ten čerpá.
Jana Slavíková
Ještě jedna omluva - ... vyjednávání, po kterém..
Jana Slavíková
Pokud strana nemá většinu, vždy jde o povolební vyjednávání, pokud voliči obvykle jen čumí (omlouvám se za výraz, ale vhodnější mě nenapadá).
Elena Valeriánová
Oprava: sežraly.
Elena Valeriánová
Dnes, po včerejším pádu, jsem volit nešla. Měla jsem vybrané tři kandidáty, kterým bych dala hlas, ale byli z TOP 09 a ta mi je proti srsti, respektive Kalousek. A z článku jsem se teď dozvěděla, že je to fuk koho voliči volili, záleží na tom, jak se mezi sebou domluví poražené strany v povolebním vyjednávání. No to je teda paráda! Škoda peněz, co ty volby sežrala.