Glosa: Opičení po "americku"
Ilustrační foto: pixabay.com

Glosa: Opičení po "americku"

9. 11. 2016

Lidé se opičí, protože to mají v povaze. Něco se mi líbí u druhého, chci to taky. .Starší brácha dělá toto a mladší se chce opičit. Teď mi to připadá podobné. Jsme malý stát, tedy menší brácha, a okolo nás jsou státy velké, tedy větší bráchové. Nejdříve jsme se opičili po Sovětském svazu, ale to bylo opičení nucené. Teď se docela nenuceně opičíme po Americe. Je to velká země, a tak chceme na ni dosáhnout. Je to přece velký brácha. Nejdříve jsme přijali hudbu, píseň, řeč. Mladí lidé hltají angličtinu a českou píseň už zazpívat neumějí. To totiž není "in". Všechny hudební soutěže v televizi se tím také řídí a my, starší lidé, co anglicky neumíme, koukáme, jak ty naše děti krásně zpívají, ale už jim vůbec nerozumíme. Na nás starších ale už vůbec nezáleží, hlavně, že jde mládí vpřed.

Přijali jsme, nebo vlastně ti mladí, svátek Valentýna. No nic, je to svátek lásky, tak se to dá prominout. Ale proč vlastně Valentýn? Byl přece krásný i 1. máj, svátek lásky. Je pravda, že se to  spojilo s komunistickým průvodem a bylo po parádě. Dobře, Valentýn dobrý, ale proč Halloween? Je hrůza, když  zmrzačené, zkrvavené (přestrojené) děti v dalších jiných strašných kostýmech chodí po domech, aby si vyžebraly nějaké cukroví. Nevím, co je to za pokrok pro nás, ale asi tomu už vážně nerozumím.

Už dávno jsme začali přijímat americké filmy, kde je plno krve, násilí a hnusu, že se na to dá dívat s velkým sebezapřením, nebo raději vůbec. Děti to ale hltají, a čím více násilí, tím lépe. Zdá se, že velký bratr až takový vzor není, ale malý bratr chce být zuby nehty stejný. U nás se točily krásné veselohry, chytré, vtipné. Ještě dnes, když se na ně díváme, se hodně nasmějeme (my staří). Přišly veselohry americké. Vtipné nejsou, chytré už vůbec ne, používají se sprostá slova, velice často se v nich zvrací, prdí, krká a prý je to hodně veselé. Naše filmy se začaly točit stejné. Nebudu je jmenovat, ale určitě jste na nějaký takový narazili. Mladí režiséři jsou nadějní, ale starý člověk už jenom žasne.

Bývali jsme přece národ malý, ale šikovný. A nebo to už neplatí?

Hodnocení:
(4.4 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Ptáček
Ano, článek je výstižný, ale dopad daleko tvrdší a závažnější. Ztrácí se i naše historie, kultura a šikovnost. Za CK Rakouska jsme byli průmyslová ale i zbrojařská velmoc. Co vlastenectví Legionářů, vojáků první republiky, domácího odboje a letců RAF? Co zničená průmyslová a zemědělská společnost v padesátých letech, konec selské tradice a vlastní výroby potravin, doba vojenské nadvlády SSSR. Dnes jsou pojmy jako Gen Kutrvašr, Pražák, Vlasovci, Tři králové mládeži neznámé. Jak chcete udržet češství, vlastenectví, národ, českou hrdost když nevíte z čeho jsme vyrostly? **** HOVG.
Hana Šimková
Tak si myslím paní Zdenko, že asi vy jediná jste mě pochopila. Děkuji.
Zdenka Jírová
Paní Šimková,já Vám rozumím a souhlasím s Vámi v tom, že se zbytečně opičíme po cizím a domácí "není v módě". Proto ale nezavrhuji poznávání cizích zemí i jejich mravů, ale jen " studijně", ne že bychom je převzali a vyřadili ty naše. Já zásadně nekupuji žádný výrobek se Santa Clausem a ostatními postavičkami z této legendy. U nás chodí vždy Ježíšek. Na Valentýna už jsem stará a sama si ráda zazpívám české písničky. Také jsem se divila názvu ČT , tuším se jmenoval Hledáme československé talenty nebo podobně a žádný zpěvák nezazpíval ani jednu píseň s českým nebo slovenským textem. Já mám hudbu velmi ráda, ale podobné pořady mě nebaví a nesleduji je. Také se mi nelíbí fantastické pohádky pro děti i dospělé,kde je tolik hrůzných triků, že Pohádky / neupravené/ bratří Grimů jsou jen slabým odvarem hrůzy. Každý na to ale musí asi přijít sám, snad i dnešní děti časem pochopí, že hrůza se nedá stupňovat do nekonečna a začne je bavit romantika. Jen mne mrzí, že se toho již nedočkáme.
Jarmila Komberec Jakubcová
V USA jsem několikrát byla a je rozdíl pokud se navštíví sever či středozápad nebo jih amerických států. Asi nám Evropanům je nejbližší sever a hlavní město NY. Osobně bych ale v této zemi žít nechtěla. Proto je nám americká kultura někdy trochu vzdálená. Třeba ze 100 TV kanálů jsem nenašla ani jeden, který by stál za sledování. Kromě CNN nesleduji žádný.
Marcela Pivcová
Paní Hano, snad je opravdu nejlepší rada, vybírat si z nabízeného jen to, co člověka zaujme v kladném slova smyslu, a tím ostatním se nezabývat - (bez ohledu na to, odkud a z které doby k nám nabídka dochází). Současné seriály, akční a katastrofické filmy nesleduji, senzace v Blesku nevyhledávám, ale ani staré české filmy mě nepobaví. Nikoho však za jiné názory neodsuzuji, ať si každý z kultury - nebo "kultury?" - tedy vybere, co jemu je vlastní. Já si vyberu přírodu, historii, umění, humor, který má smysl, hudbu... a písničky mohou být klidně anglické.
Jiří Libánský
Pravda je, že jím hůlkama. To ano. Ale třeba když vidím tradiční čínské divadlo, tak to už se snad víc bavím i při americkém katastrofickém filmu o obřích zmutovaných lidožravých motýlech. No , je to holt jejich folklór.
Naděžda Špásová
Taky si nenechám vnucovat něco, co nechci. Sleduji americké filmy, seriály a hudbu a abych pravdu řekla, kvalita je trochu někde jinde. Cizí svátky jsme nepřevzali, řešíme jen ty naše. Není všechno tak špatné, jak se jeví. A počkejte, až nám budou vnucovat vše čínské, to se nám po Americe bude stýkat.
Hana Šimková
Díky Alenko, už jsem na mysli klesla.
Alena Vávrová
Haničko, neklesej na mysli. Rozumní lidé si to přeberou. Pro tříbení názorů v diskuzi jsou tvé články vždycky podnětné.
Hana Šimková
Omlouvám se tedy za článek. Myslela jsem to dobře, ale netrefila jsem se.Půjdu raději umýt ty okna a už nic psát nebudu. Bude to užitečnější.
Hana Rypáčková
V naší rodině zachraňují děvčata české tradice. Tancují ve folklorním souboru, jezdí po světě a ukazují naši starou kulturu. Například v Americe se setkávají se stejnými kroji starousedlíků, kteří své děti a i vnoučata trochu učí český jazyk a tancují podobné tance...Nakonec holky Trumpovic umí česky taky. Já se opičím ráda. Třeba , když někdo umyje okna, hned se podívám , zda taky nepotřebují,a pod. Valentýna a Halloween nesvětíme. A jen Ježíška a Mikuláše. Naše tradice jsou nádherné. Ale když je člověk v cizině, je dobře se s tamními tradicemi seznámit.Býčí zápasy taky nekopírujeme a tam se podívám.Chudák býk.
Květoslava HOUDKOVÁ
Pokud by začalo "opičení" po Česku/zejm. Moravsku - tak by si všichni po ránu na lačno dali stopečku slivovice (Lidi -prý- nevznikli z opice, ale ze švestky = švestka-slivovice-opice-člověk.!)
Zuzana Pivcová
Myslím, že poznání různých stránek cizí společnosti včetně kultury samo o sobě nepoškodí, pokud je člověk schopen selekce, co z toho přijmout a co zavhnout. Přijímá většinou něco tam, kde nemá vlastní dostačující domácí model. Není to tak v životě se vším, včetně lásky? A protože zakázané ovoce nejvíc chutná, tak bych dala raději přednost chvále domácího před odsuzováním či zakazováním cizího. Já vím, asi se mi to mluví, když nikoho nevychovávám, ale třeba z práce znám mladé lidi, kteří jsou opravdu vlastenecky naladěni. Včetně připnutí si červeného vlčího máku na pozítřejší Den válečných veteránů.
Libor Farský
Článek je podnětný, naštěstí podobné problémy se svými potomky nemám. Řekl bych, že je to o zdařilé nebo nezdařilé výchově v dětství a též o vlastním příkladu dětem i vnoučatům.
Hana Šimková
Asi jsem to opravdu napsala nesrozumitelně , protože je mi podsouváno něco, co jsem říci vůbec nechtěla. ať se děti učí všechny řeči, ale a´t doma mluví a zpívají česky.Nebo to je špatně?
Jana Slavíková
Cestou k "neopičení se" je jen uzavření se, zákaz elektronické, vlastně jakékoliv komunikace s okolním světem. Že děti mluví anglicky? Můžeme jim buď závidět nebo se sami zkusit naučit, česky se bohužel za hranicemi nedomluví. Všechno ostatní je o vlastním rozhodnutí. Chce někdo slavit Valentýna? Ať ho slaví, aspoň květináři a cukráři budou mít větší tržby. Chce někdo slavit Halloween? Ať si ho slaví, pokud nebude k oslavám nutit ostatní. A k filmům? Přiznejme si, že ne všechny české filmy jsou vtipné, milé a chytré a pak možná přiznáme, že ne všechny americké veselohry jsou pitomé. Může nám pomoci známá prosba: Bože (nebo pro ateisty - přírodo), dej mi sílu, abych změnil věci, které změnit mohu, dej mi trpělivost, abych snášel věci, které změnit nemohu a dej mi moudrost, abych obojí od sebe odlišil.
Hana Šimková
Ano, ono je to jednodušší.
Helena Votíková
Mě teda nikdo nenutí. Můžu si vybrat třeba cestopisy. A upřímně, než bych se koukala na naivní telenovely (ty jsou i evropské), nebo na staré filmy, které tak nějak do dnešní doby nezapadnou, to raději sáhnu po knize. Dýni jsme měli na dvorku taky - je to hezká dekorace. A že se vztahuje k Halloweenu, co na tom. V Praze je průvod Pražských strašidel (postavy z pověstí) a taky jsou zkrvavení a oběšení, bez hlavy apod... . Různé soutěže a programy běží jak u nás, tak i v okolních státech a myslím, že nejsou jen americké. Ono je to jednodušší převzít pořad, kde je sledovanost, než vymýšlet něco o čem se neví jak dopadne. Tak to je i s knížkami, raději se vydávají překlady již známých autorů, než by někdo vydal třeba začínajícího autora. Bohužel.
Ladislav Vesecký
Souhlas s paní Šimkovou. Není pravda, že nás nikdo nenutí! Nutí a vlezle, samé Americké opičárny, včetně té TV24!
Hana Šimková
Taky názor pane Boháček. Tleskám.
Hana Šimková
Ano pane Libánský, je to naše chyba a to je celý Váš argument?
Karel Boháček
...jo kecám a sypu si lejno na hlavu. Když přijde dítě - udělám mu z dýně hlavu , pěstuji dýně pro toto. Proč ? Aby mělo radost. Koupím manželce kytku na Valentýna i na MDŽ/ a i jindy/.Proč ? Aby měla radost. Kouknu se na přiblblý americký slaďák či horor. Proč ? Abychom si udělali radost. Sypu si lejno či popel na hlavu. Proč ? Abych někomu udělal radost ...O tom život je ....dělejme si radost.
Hana Šimková
A ještě k Vám pane Boháček já jsem sama sebou a snažím se právě o těchto věcech mluvit. Vím, že je to málo. Nechcete se tedy přidat? Právě proto, že si to děláme sami.
Hana Šimková
Ještě bych chtěla Danuško dodat, že je mi úplně jedno co slaví v Americe. To je jejich věc a nikdo jim to nebere. Naše svátky jsou hezké, mají svoji tradici a jistě že třeba jiný stát tomu nerozumí.Nikdo se ale také neopičí po nás a nechce to tedy slavit.Já už nevím, ale srozumitelněji to už vyjádřit nejde. Nebo je to nepochopitelné.?
Hana Šimková
Pane Karle, mně opravdu nenutí nikdo, ale já nepíši o sobě.To, co jsem chtěla říci a upozornit na to, je úplně někde jinde.Ano a uznávám pane Libánský , že naše chyba to je. A o čem myslíte, že píši? Naše kultura je silně ovlivněná a ten vzor tedy není.
Hana Šimková
Danuško, vůbec to není narážka na Váš článek. To je jenom tak všeobecné povzdychnutí.
Karel Boháček
Děláme si to sami, kdo tě nutí dělat Valentýna, Halloween, dívat se na filmy a poslouchat písničky ? Buď sám sebou a jdi druhým vzorem a propaguj to co je naše české a původní.
Jiří Libánský
To by bylo velmi laciné, svádět to na Ameriku. Někdo vidí americký vzor ve svobodě a demokracii. Jiného fascinují hamburgery, cola, Halloween a kýčovitá kultura. To, čím se necháme ovlinit, to záleží na nás. Nikdo nám nic nevnucuje. Mladá generace jsou naše děti. My jsme jim byli hlavním vzorem. Podívejte se jak se chováme my, čtenáři Blesku a sledovatelé telenovel. Myslíte, že děti si budou vážit skutečných kulturních a estetických hodnot? Nesvádějte to na Ameriku. To není opičení. Prostě jsme si tu nevybudovali vlastní hodnotnou kulturu. To je jen naše chyba.
Danuše Onderková
Hanko, pěkně napsaný článek, jenom upřesním, protože jsem pochopila, že narážka na Halloween padá na můj článek. Nejsem zastáncem převzatých svátků, tudíž ani Halloweenu, ale rovněž neodsuzuji svátky jiných států, tudíž ani Ameriky nebo Anglie, kde se příběh mnou napsaný odehrává. Jenom jsem vám chtěla článkem přiblížit jak to v Anglii prožívají děti. Mají s toho legraci. Nikdo v Anglii neodsuzuje náš svátek velikonoc, kdy chlapci vyšlehají děvčata a ještě za to dostanou od děvčat vajíčka, i když nad tím kroutí hlavou. Také byly doby kdy chlapci chodili od domu k domu koledovat (žebrat) aniž věděli jestli tam je nějaké děvče. Hlavně v městech. Jestli se v naší republice Halloween slaví já nevím, ale krváků všeobecně je dost z filmů, s tím s vámi souhlasím, ale také z většiny počítačových her. A stejně tak neuznávám Valentýna. Náš svátek ani ne tak 1.máj, jako 1.květen je opravdu pěkný a nikdy jsem jej jako komunistický původ nebrala.