Hrad a zámek Klenová
FOTO: Alena Tollarová

Hrad a zámek Klenová

12. 12. 2016

Konec října není právě nejvhodnější dobou pro návštěvy hradů a zámků. Jednak počasí nebývá právě nejvlídnější a jednak většina hradů už má mimosezónní, a tudíž omezenou otvírací dobu.

Nicméně já jsem právě v tuhle dobu s uplakaným počasím pobývala s kamarádkou v Klatovech a přece jenom jsme se nechtěly jenom cachtat v hotelovém bazénu, ale také něco vidět. Bohužel Černá věž i další památky v Klatovech jsou v říjnu otevřené jen o víkendech, tak jsme se musely poohlédnout mimo Klatovy.

Znáte hrad a zámek Klenová? Já se přiznám, že jsem o něm vůbec nevěděla. Internetové stránky slibovaly, že bude otevřený, tak jsme tam vyrazily - vždyť se nachází pouhých 15 km od Klatov.

Cestou se před námi nad vsí objevila ohromná stavba. Že by to byla Klenová? Nebyla. Ale v Týnci jsme objevily zpustlý objekt kdysi honosné budovy, na které byly vidět nepatrné náznaky pokusu o její opravu. Škoda takové nádhery, která je opuštěná už od doby hospodářské krize po 1. světové válce. To jsme ještě netušily, že se do Týnce vrátíme ještě jednou cestou zpátky.

Oproti Týnci nám Klenová zůstala skryta až do posledních okamžiků. S překvapením jsme si prohlédly rozlehlou hradní zříceninu, obohacenou o plastiky známých umělců rozmístěné v hradních kulisách.

Původní hrad pocházející někdy ze 13. století byl svého času vlastnictvím Harantů z Polžic a Bezdružic a měl se zde narodit i známý Kryštof, o němž všichni víme, jaký osud mu život připravil. Jestlipak byste ale věděli, proč v erbu Harantů je kohout? Jmenuje se po něm i hradní hospůdka, kde nám za vlídný peníz šenkýř naservíroval báječné lívanečky a kávu v hrnečku, na který jsem vykulila oči. Potvrdil mi, že hrneček "je opravdu starý". Já jsem totiž stejný kdysi měla ještě doma u maminky.

V romantickém 19. století zpustlý hrad koupil hrabě Eduard Stadion-Thannhausen a v prostoru hradní zříceniny vystavěl novogotický zámek. Další vlastník František Václav Veith stavbu dokončil a výzdobu interiérů svěřil českému malíři Josefu Navrátilovi. Hrad a pak už tedy i zámek zůstaly v soukromých rukou až do roku 1951. Poslední majitelkou byla malířka Vilma Vrbová Kotrbová, která hrad odkázala galerii a v současné době patří právě Galerii Klatovy/Klenová a v prostorách zámku je galerie moderního umění. O tom všem a mnohém dalším nám povyprávěla průvodkyně, která měla na starost jen nás dvě, takže jsme si prohlídku patřičně užily.

Rozsáhlá zřícenina hradu je volně přístupná, takže tuto si můžete projít a prohlédnout si plastiky známých sochařů, např. Jaroslava Róny, Pavla Opočenského a dalších. S průvodcem si můžete prohlédnout zámek, přičemž vstupenka platí i pro objekty sýpky a purkrabství, kde jsou rovněž galerie.

Paní Vilma Vrbová Kotrbová je spolu se svým manželem řezbářem Františkem Kotrbou pochována na hřbitůvků právě v Týnci a paní průvodkyně mávla rukou a řekla - hrobku z růžového mramoru najdete ... a to byl důvod, proč jsme se tedy v Týnci zastavily na zpáteční cestě ještě jednou.

Hodnocení:
(5 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.