Na kolo ve vyšším věku? Ano, ale raději opatrně
Ilustrační foto: ingimage.com

Na kolo ve vyšším věku? Ano, ale raději opatrně

23. 4. 2017

Finští vědci zveřejnili studii, podle níž lidé, kteří od pětatřicátého roku svého věku jezdí na kole každý týden sto kilometrů, žijí o dva roky déle než ostatní. Začít s cyklistikou ještě později podle nich také zdraví jen prospívá. A to tak, že lidé, kteří na kole jezdí pravidelně celý život, jsou ke stáru v kondici, která je srovnatelná s lidmi o deset let mladšími, kteří na kole nikdy nejezdili.

Takže můžeme blížící se chladné období třeba pojmout jako poohlédnutí se po nějakém kole a na jaře zkusit vyrazit do přírody. Jenže lékaři zároveň s pozitivními výsledky cyklistiky jedním dechem upozorňují na rizika s ní spojené. A ta jsou jasná: senioři mnohdy neodhadnou své síly. Dlouhou dobu se nehýbou a pak vyrazí na cyklovýlet do Beskyd či do Krkonoš. Ujedou kus trasy, pak už nemohou, takže se při návratu přemáhají, ničí. Mnozí už kvůli tomu skončili v nemocnici.

Pokud chce člověk ve věku nad padesát vyrazit na kole a předtím nějakou dobu nejezdil, měl by se o tom každopádně poradit s lékařem. Ne, není to přehnaná opatrnost. Kolo může uškodit těm, které bolí záda, mají osteroporózu nebo se jim občas zatočí hlava. Přiznejme si, tyto problém má ve vyšším věku hodně lidí.

Raději kratší jízdy

Lékaři také radí, aby senioři v žádném případě nevyráželi hned na delší jízdu. Pomáhá jízda krátká, ale hlavně pravidelná. Ideální je začít jezdit na kole třeba na nákup. Pamatujete, jak na vesnicích bývalo běžné, že všichni jeli do krámu na kole? Dnes? Jedeme na velký nákup do supermarketů, mnohým starším lidem těžké nákupy vozí přímo domu jejich děti, vnuci, pravnuci.

„Vždycky jsem se rozčiloval s parkováním ve městě a taky jsem měl stres z toho, když jsem musel autem jezdit po rušných silnicích,“ vypráví sedmdesátník Ota, který bydlí nedaleko Opavy. „V pětašedesáti jsem změnil životní styl. Na malé nákupy jezdím na kole do konzumu u nás ve vsi, na velké vyrážíme se ženou autem jednou za dva týdny do města do hypermarketu. Zlepšil se mi tlak, lépe se mi dýchá, pan doktor mě chválí. A ještě ušetřím za benzín.“

Podobnou zkušenost má i šedesátnice paní Miroslava z Ostravy, která se k jízdě na kole vrátila letos v létě. „Neseděla jsem na něm pár let, teď si ho půjčuju od sousedky. Třikrát týdně jedu na projížďku do parku po cyklostezce. Třeba jen na hodinku, večer místo koukání na seriál. Sednu si k Ostravici, dívám se, jak zapadá slunce, popovídám si s jinými cyklisty, a pak doma spím jako mimino. Dokonce jsem přestala brát prášky na usnutí. Příští rok si možná troufnu i na delší výlet.“

Vyberte pohodlné kolo

Trendu už využili různí výrobci kol a nabízejí bicykly vhodné pro seniory. Ty jsou uzpůsobeny tak, aby se na něm dobře jezdilo i lidem, kteří trpí nějakým zdravotním neduhem. Ve většině prodejen pro cyklisty jsou schopni přesně poradit, které je pro lidi vyššího věku to pravé, jen je třeba nebát se zeptat a prozkoumat všechny bohaté možnost, které se nyní i v této oblasti nabízejí.

Vědci se totiž shodují, že naprosto jasně prokázáno je následující: pravidelné, časté a krátké výlety na kole u starších lidí nezatěžují klouby, což naopak chůze dělá. Jsou tedy vhodné i pro ty, co s klouby nějaké potíže mají. Tělo při jízdě vyplavuje endorfiny, takže pak lidé mají lepší náladu. To se projevuje takzvanou příjemnou únavou a dobrým spánkem. A dokonce došli k závěru, že jízda na kole pomáhá snižovat takzvaný nitrooční tlak, který je příčinou zeleného zákalu.

Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Stejskalová
Moc ráda jezdím na kole. Před několika lety jasem si koupila elektrokolo a užívala jsem si jízdu. Po rovině bez motoru a do kopce to byla paráda s motorem. Letos se mi zalíbila skládačka Brompton a koupila jsem si ji. Je to nádhera, ale ráda bych jezdila s někým. Najde se někdo ze seniorů kdo taky nerad jezdí sám? Bydlím v Kobylisích. Dnes jsem potkala velkou skupinu seniorů na kolech. Ráda bych se připojila.
Alena Vávrová
Bez kola bych už nemohla být, viz poslední odstavec. Hůlky mám ale na turistiku taky už dávno.
Jarmila Komberec Jakubcová
I já dávám přednost hůlkám NW před kolem. Našla jsem v chůzi zalíbení a moc se mi to líbí. Ale kolo také občas vyvenčím. jen je s ním víc práce. myslím jeho údržba. Za to hůlky nic od mně nechtějí.
Antonín Vácha
Nic se nesmí přehánět, ani sportování ve vyšším věku. Na druhou stranu je určitě kolo zdravým sportem. Dokud to půjde, budu jezdit.
Marie Seitlová
Na kole jezdím denně, do města to mám přes 2km. Tak na nákupy, jógu, plavání,.... vše na kole. Jezdím celý rok, ale jen když není nasněženo nebo hladko. To pak po svých. V létě jezdím více i dále. Bez kola si již život nedovedu představit.
Dana Hošková
Vždycky jsem ráda jezdila na kole, ale od té doby, co jsem před rokem poprvé zkusila nordic walking, dostaly hůlky jednoznačně přednost. Naše výlety do přírody - kratší i delší - jsou fantastické. A co je důležité: cvičí celé tělo a druhý den nic nebolí. :-)
Jiří Libánský
Jak říkal ten starý indián, když poprvé viděl cyklistu: "Líná bledá tvář. I když kráčí tak u toho musí sedět."
Zuzana Pivcová
Souhlasím s Jitkou, že celé Nizozemsko jezdí na kole. A kola jsou zaparkovaná všude na ulicích a třeba u zábradlí na nábřežích. když jsem svým hostitelům sdělila, že na kole nejezdím, dívali se na mě málem jako na návštěvníka ze středověku. :-) Pro případné zájemce více v mém někdejším příspěvku "Sorry, já jezdit neumím!"
Mirek Hahn
Kolo, skvělá věc... Vnímám to tak, že je to turistika, u které se dá sedět :-)
Jana Šenbergerová
Jezdívala jsem na obyčejném kole, než mi ho ukradli. Byla jsem z toho smutná, ale díky tomu jsem si koupila při odchodu do důchodu nové s přehazovačkou, což byla velmi dobrá investice. Mimo jiné i do zdraví. Když se přistěhoval Pavel, koupil si ho také. Díky tomu se často vydáváme nejen za hranice snů, ale i za ty státní, kde se jezdí líp, protože je tam spíše rovina. Už jsme absolvovali i několik pádů, ale bez zlomenin a jiných nepříjemností. Nejspíš máme dobré kosti nebo anděly strážné. :-)
Hana Rypáčková
Syn už taky přišel na to, že se i Prahou rychleji proplete než přes okruh autem. Ale prostě kvůli oblečení to nejde. Prada, že v Dánsku šlapou i v lodičkách. Navzdor zlomenému zápěstí, jezdím na kole dál, ale pravda- ty brzdy!!! Docela bych šlapala dozadu, ale to zase by nefungovala přehazovačka..
Květoslava HOUDKOVÁ
Jezdit na kole umím od dětství - s určitými přestávkami a na kratší vzdálenosti též během života. Pro větší bezpečnost a své pohodlí jsem si k 70. nar. sama! darovala trojkolku. "Hltat km" již nemohu - ale -zdravou dopravu = po městě a okolí mám (šlapu - a zřejmě "zoufalstvím" mne už opustila začínající artróza kolene !)
Jitka Hašková
Viděla jsem to, když jsem byla na návštěvě u známých v Amsterdamu. Tam i v celém Holandsku snad každý jezdí na kole, MHD používají většinou turisté a návštěvníci. Fakt je, že Holanďané nejsou obézní. Nevím, jestli se dožívají vyššího věku než my, ale rozhodně jsou více fit.