Na Zlínsku jsou k mání
baťovské freedomky

Na Zlínsku jsou k mání
baťovské freedomky

19. 8. 2012

Na Zlínsku se začnou prodávat nízkoenergetické domky vyrobené z 95 procent ze dřeva, takzvané freedomky. Lidé si mohou vybrat z několika velikostí a koupit je i s kompletním originálním vybavením či bez něj. Na vybraný pozemek se doveze již hotový domek a za několik hodin se nainstaluje a připojí k sítím. Cena nejmenšího modelu 1+kk začíná na 900 tisíc korun.

Freedomek navazuje na zlínskou tradici a má možnost nahradit staré baťovské domky. „Filozofie je stejná, velikost je stejná, architektura je podobná,“ řekl ČTK Pavel Dočkal ze společnosti Century 21, který je prodejcem freedomků pro Zlínský kraj.

Výhodou freedomku je kromě ceny podle něj také to, že ho lze umístit i na místech, kde nelze postavit klasickou stavbu. Domek je možné převézt, usazuje se na zemní vruty. První model domu, na kterém pracovalo 130 lidí, představili jeho autoři na podzim 2010 na Václavském náměstí v Praze. Prohlédlo si ho tam 200 tisíc lidí. Od té doby vznikly další, větší modely, zatím stojí v republice a dalších zemích 17 freedomků a dalších šest se vyrábí.

Domky jsou určené k dočasnému i trvalému bydlení, pořizují si je také firmy jako kanceláře, ateliéry nebo prodejní místa. Freedomek stojí také u golfového hřiště, využít se dá k rozšíření ubytovací kapacity rekreačních areálů.

Dům šetrný k životnímu prostředí je možné vyrobit i v energeticky zcela samostatné variantě. Při testech na Šumavě byly náklady na energie a vodu pro dva lidi 1200 korun na měsíc, v Brně kolem tisíce korun.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA