V Židovském muzeu seniory potřebujeme a vážíme si jich
Ilustrační foto: jewishmuseum.cz

V Židovském muzeu seniory potřebujeme a vážíme si jich

30. 8. 2017

Diskriminace starších osob při hledání práce se v posledních letech stala mediálním tématem. Jsou ale instituce a činnosti, kde bychom s humornou nadsázkou mohli hovořit o „diskriminaci mladých“. K takovým patří práce kustodů v Židovském muzeu v Praze.

Pokud považujete spojení „mladý senior“ za protimluv, přijďte se podívat. Ve všech objektech našeho muzea na Josefově potkáte přes třicet dam a pánů, co sice už „něco pamatují“, ale dokáží s tím, a někdy možná právě proto, výborně obstát v životě i v zaměstnání. Mají zkušenost, trpělivost a výdrž, váží si práce a slušnosti. Můžete se na ně spolehnout. To není málo. V devět ráno jsou na svých místech, aby do šesti, případně v zimním období do půl páté, hlídali v expozicích nebo kontrolovali vstupenky. Jistě, během dne mají několik přestávek a pracují ob týden, ale stejně, ukázalo se, že pro mnohé z mladších ročníků je takové nasazení zkrátka neúnosné! Není třeba příliš bagatelizovat a podceňovat nebo přeceňovat schopnosti konkrétního jednotlivce.

Nejsme všichni stejní a to platí napříč generacemi. Ačkoliv tady u nás přirozeně funguje příjemná rovnost bez ohledu na tituly a zásluhy předchozích let. Už nejsme inženýr a prodavačka, jsme zkrátka lidi a kolegové. Mluvíme o dětech a zahrádkách, občas testujeme delikatesy staroměstských restaurací – na to dostáváme stravenky, zajdeme na víno. A hlavně, jsme pyšní na to, co prezentujeme a co k nám doslova celý svět jezdí obdivovat, tedy unikátní židovské památky, které patří k nejnavštěvovanějším v Evropě.   

Budete-li mít cestu kolem, přesvědčte se. Nebo si tu cestu rovnou naplánujte a popovídáme si o možnostech našeho/Vašeho věku. Možná budete sami překvapeni. Těšíme se na Vás!

 

Marcela Czesaná
Vedoucí kustod ŽMP

 

Máte zájem o práci kustoda v Židovském muzeu Praha? Pište na adresu: marcela.czesana@jewishmuseum.cz

 

 

 

 

 

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Kdybych byla opravdu jen v důchodu, určitě bych se ozvala!!
Jana Šenbergerová
Zajímavé!