Jiří Anderle, akademický malíř a grafik
Foto: autorka

Jiří Anderle, akademický malíř a grafik

11. 9. 2017

V letošním létě jsem díky přátelům mohla na pár hodin navštívit nejen kraj svého mládí, ale současně také kraj akademického malíře a grafika, uznávaného v celém světě, pana Jiřího Anderleho. Narodil se 14.9.1936 v obci Pavlíkov (kousek od Rakovníka). Za pár dní mu bude 81 let. V zahraničí je znám od 60. let minulého století a patří  mezi uznávané portrétisty světa. V jeho dílech nacházíme vše: lásku, krásu, ale i úzkost člověka, nadčasovost, abstrakci.

Své dětství, život, ucelené vzpomínky na rodiče a kamarády, na rodný Pavlíkov a jeho typické obyvatele, na první začátky svých školních let v Rakovníku, na malířské začátky a studia na UMPRUM v Praze, čisté a krásné vzpomínky na setkání se zajímavými lidmi, např. s B.Hrabalem, i s typickými postavičkami na Novém Světě, to vše popsal ve své překrásné knize Láska za lásku, kterou čte každou neděli na Dvojce českého rozhlasu vždy v od 18.h. bez nároku na honorář. Vřele doporučuji někdy si toto milé vyprávění  poslechnout.

Jeho kresby jsou umístěny i v Metropolitním muzeu v New Yorku.

K nastávající narozeninám přeji p.Anderlemu hodně zdraví.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vanda Blaškovič
Zajímavý článek, Vladko. Pro mne až do teďka neznámý umělec. Měla bys začít opět psát častěji. Děkuji! V.