Medově-ořechové hodování po Valašsku
FOTO: autorka

Medově-ořechové hodování po Valašsku

15. 9. 2017

Nejen včelaři se shodují v názoru, že med je velmi zdravá potravina, ba přímo lék na nejrůznější zdravotní problémy, a také jako prevence. Podmínkou však je, aby lidé jedli med z lokalit, kde žijí. V takovém případě je konzumace medu účinná i při léčbě pylových alergií, protože se tyto látky dostávají do těla průběžně celý rok.

Med byl ctěn a vážen od nepaměti, a to napříč náboženstvími. Staří Indové věřili, že při správné kombinaci medu a mléka je možné dosáhnout věku až pěti set let. Ostatně i praotec Čech dobře věděl, proč se při pohledu z Řípu na okolní krajinu raduje kromě jiného z hojnosti medu. Slované věřili a věří v sílu medoviny, nápoje ze zkvašeného medu a vody. A tak není divu, že i dnes, kdy je svět zaplavován novými a novými léky, se lidé v hojné míře k výborným vlastnostem medu vracejí a hledají v něm lahodný zdroj zdraví, síly i elixír dobré nálady.

Máme-li svého včelaře, je jedno, jestli dáváme přednost světlému medu lučnímu, tmavému lesnímu medovicovému či tekutému akátovému. Důležitá je kvalita. Med je také oblíbenou a nepostradatelnou surovinou při vaření. Protože letní čas není vhodný pro hodiny strávené u rozpálené trouby při pečení perníků či medovníku, pochutnáme si na tradičních valašských medových lívancích o to více. Jsou rychlé, zdravé, syté a jednoduché na přípravu. Ke kuchtění také můžeme přizvat omladinu. Vaření s vnoučaty je radostné a zážitek ze společné hostiny bude o to větší!

Recept na Valašské medové lívance s ořechy
250 g hladké mouky, 150 g hrubé mouky, 400 cl mléka, 30 g droždí, 30 g moučkového cukru, 1 vejce, strouhaná citronová kůra, sádlo na smažení, 250 g mírně nahřátého tekutého medu, 100 g sekaných vlašských ořechů, 200 g zakysané smetany

Do vlažného mléka rozdrobíme droždí, přidáme moučkový cukr, citronovou kůru, vejce a zašleháme obě mouky, nejdříve hladkou, potom hrubou. Pokud použijeme kvasnice sušené, řídíme se návodem na obalu. Vzniklé řidší těsto dobře vymícháme, až se nám na povrchu vytvářejí bubliny, mísu přikryjeme utěrkou a na teplém místě necháme kynout. Až se objem těsta viditelně zvětší, můžeme začít smažit. Na pánvičce rozpustíme vepřové sádlo a poté, co je dostatečné horké, začneme smažit po obou stranách jednotlivé lívance do zlatova. Hotové potřeme medem, je-li příliš tuhý, opatrně jej rozehřejeme ve vodní lázni, posypeme strouhanými ořechy a přeložíme napůl. Na talíři můžeme lívance doplnit šlehačkou nebo kysanou smetanou a k chuti jistě přijde i hojná ovocná obloha.

 

Alena Kučerová pro portál i60

 

 

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libuše Žárská
Já med miluji, tento recept hned zkouším, budu ráda i za další.
Zuzana Pivcová
Mám med ráda, ale jedna známá lékařka z Institutu celostní medicíny Dr. Jonáše mu moc nefandila. Její názor byl - jen příležitostně jako lék, nikoliv jako běžná potravina.