Javorník a Račí údolí
Foto: autorka

Javorník a Račí údolí

12. 9. 2017

Zprvu návrat do práce a nyní nemoc mě zabrzdila v pokračování psaní článků o našem cestování po Jeseníkách ...

Ale nyní je mi už lépe, tak to mohu napravit.

Opět s přizváním Elenky a Honzíka jsme se vydali na další cestu, a to do Rychlebských hor, kde jsme nejprve cestou navštívili malebnou Vidnavu. Chtěli jsme se podívat do její vyhlášené historicky vybavené Lékárny u Černého Orla, ale bohužel, zrovna měli zavřeno. Tak jsme jen nakoukli skrz výlohu. Škoda :-)

Lékárna „U Černého orla" se nachází na náměstí v centru městské památkové zóny, v novorenesančním měšťanském domě. Byla založena v roce 1769 a díky zachovalému secesnímu interiéru je od roku 2006 vyhlášena kulturní památkou. Poskytuje lékárenskou zdravotní péči občanům města Vidnavy a přilehlých obcí. Pro svoji historickou hodnotu je také cílem mnoha turistů při jejich návštěvách Jesenicka.

(tolik o lékárně z internetu - zdroj: http://www.lekarna-vidnava.cz/)

 

ja-001.jpg

Odtud jsme již pokračovali do dalšího našeho cíle, a to do Javorníku, který leží v Českém Slezku na severovýchodním úpatí Rychlebských hor. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Zde jsme navštívili zámek Jánský Vrch. Kromě jeho dominance nad městem nás velmi zaujaly všude pod zámkem rozkvetlé v plné parádě různobarevné hortenzie. Shodly jsme se s Elen, že jsme ještě tolik těchto úchvatných květin nikdy neviděly na jednom místě.

      ja11.jpg    ja-18.jpg 

        ja-14.jpg    ja-5-1.jpg

Z Jánského Vrchu je vidět široko daleko, Elenka nám ukázala i polské Otmuchovské jezero, kam jsme až dohlédli (na fotu je vidět vzadu zcela vlevo)

ja-7-1.jpg

                ja-vyh.jpg  ja-vyhle.jpg

Prošli jsme se kolem zámku, obhlédli jeho park a návštěvu tohoto místa jsme zakončili v místní zámecké restauraci, kde jsme si dali výborný oběd.

ja-19.jpg

Naším dalším cílem bylo zhlédnutí "Perly Rychlebský hor" - Tančírny v Račím údolí :-)

tancirna-1.jpg

Přímo pod Čertovými kazatelnami stojí nově zrekonstruovaná tančírna s názvem Georgshalle, v minulosti velice oblíbené místo pro nejrůznější oslavy, plesy či bály. Nyní Tančírna slouží jako zázemí pro turisty a prezentuje Rychlebské hory jako celek.

Secesní Tančírnu sloužící jako restaurace, taneční sál a penzion (prameny označují její sloh i jako švýcarský) nechal postavit vratislavský biskup kardinál Georg (Jiří) Kopp v letech 1906-1907, a to na místě již zmíněné zbourané parní pily. Podle kardinála Koppa (1887-1914), který je u nás znám i tím, že založil vidnavský kněžský seminář, získala Tančírna i své jméno - Georgshalle. Koncesi na restaurační a výčepní živnost získalo biskupství 17. prosince 1906.

Tančírna patřila k vyhlášeným výletním místům obyvatel Javorníku i širokého okolí. Oblíbené byly pěší procházky z Javorníku, přes Jánský vrch, Čertovy kazatelny, hrad Rychleby a zpět do Račího Údolí, nebo z Nových Vilémovic do Račího Údolí  přes Červený Důl. Okolí malebného místa zkrášloval parčík se skalkami, rododendrony, okrasnými dřevinami a stylovým venkovním posezením.

V přízemí Tančírny je umístěno zázemí pro turisty a cykloturisty, servisní místnost pro běžkaře a cyklisty a místnost s propagačními materiály. Tančírna v rámci interaktivní expozice prezentuje Rychlebské hory jako celek (regionální fauna, flóra, geologie) dále také historii Tančírny samotné, která je v daném regionu potažmo v Olomouckém kraji jedinečná.

(zdroj: http://www.tancirna.rychleby.cz/)

 

Tančírna i její okolí se nám moc líbilo. Zde jsme si pro změnu dali kávu a zákusek a jeli jsme dále do Račího údolí 

ru-voda.jpg

            ru-kresla.jpg ks-3.jpg

A dojeli jsme až na Konec světa :-)

ks-1.jpg

 

Hodnocení:
(5 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Moc se ti to Lenko povedlo. /Teprve vidím stejná slova Helenky/. :-)
Lenka Hudečková
Děkuji, všem moc děkuji :-)
Helena Votíková
Lenko moc se ti to povedlo, článek i fotky. Tančírna je nádherná.
Jana Šenbergerová
Lenko, krásně jste to pojali a stejně krásně podali. :-)
Zdenka Jírová
Osobně jsem ve Vidnavě nebyla, ale před 40 roky tam byla vojenská léčebna pro děti . Moje dcera tam byla asi 2 měsíce, poslala jí tam dětská doktorka, měla potíže s průduškami. Dali ji tam do pořádku. Nevěděla jsem , že je to město, považovala jsem to jen za vesnici. Děkuji za poučení.
Naděžda Špásová
Leni, zase to máš moc krásné. Dávkuješ nám to po kapkách. Škoda, že je to daleko, určitě by se mi tam líbilo. Fotky parádní.
Lenka Hudečková
Já Vám všem děkuji za hezké reakce. Už se nám blíží konec pobytu v Jeseníkách a pomalu se přesuneme do Čech :-)
Lidmila Nejedlá
Lenko, jsi šikulka. Ráda jsem se podívala, nikdy jsem tam nebyla.
Alena Tollarová
Lenko, zapomněla jsem napsat, že na Onom světě už jsem byla, ale na konci ještě ne. A proto si s dovolením stáhnu ceduli do sbírky. Předem děkuji :)
Marie Ženatová
Díky moc za hezký článek a nádherné fotečky...
Elena Valeriánová
Lenko, krásná propagace našeho regionu. Díky. Ráda vzpomínám.
Miluše Hasenohrlová
Leni, opět zajímavé povídání s úžasnými fotkami.Jsem zase o něco chytřejší. nejvíc se mi líbí ten dřevěný rak.Máš za 1 ******
Alena Tollarová
Lenko, krásné putování krásným krajem. Já jsem tedy ještě nezkoušela dávat fotky do textu ...
Lenka Hudečková
Miluško, když to jde, proč ne. Mě to hodně baví, ale na knížku se necítím :-)
Lenka Hudečková
Zuzko, děkuji, jen je škoda, že v náhledu to vypadalo jinak s těmi fotkami, byly dvě vedle sebe a netančily po stránce, jako nyní... A jinak děkuji..
Zuzana Pivcová
Moc se mi líbí to Tvé cestování proložené fotkami.