Podzimní odstíny života

Podzimní odstíny života

1. 9. 2012

Vždycky jsem měla ráda podzim, ne ten studený a uplakaný, ale ten hýřící barvami, teplý a přátelský, kdy babí léto nám dávalo zapomínat, že se blíží dlouhá a studená zima, kdy budeme za dlouhých večerů vzpomínat na letní dobrodružství a zážitky nejen z cest. Jak jdou roky, trochu se mění i naše nálady a názory na tento čas. Babí léto skoro neznáme, plískanice nám kazí podzimní náladu a nám nezbývá než věřit, že zítra či pozítří vysvitne slunko a dá nám ještě naději pookřát.

Letní střevíčky mě neznámou řečí prosí, abych je ještě neposílala na zasloužený odpočinek. Ráda jim vyhovím, protože sama doufám, že ještě letos spolu někam vyrazíme, třeba na procházku nebo za nákupy. Jak snadné vklouznout  do sandálků a nechat se vést, kam nás jen napadne, mé nohy jim budou vděčné a já taky. Půjdeme krajinou i ulicemi měst a budeme se ještě letně usmívat a doufat, že to není letos naposledy!

Vždycky jsem měla ráda podzim, za mlada jsem milovala vůni tlejícího listí, cítila jsem z něj naději na nové začátky a úspěšné konce, romantická setkání a spokojený život. Dnes mám jiné pocity, sama prožívám podzim života a tato pořád ještě pro mě vůně, mně spíš napovídá, že brzy přijde zima, že moje sandálky budou čekat se mnou dlouhý čas, než zase spolu půjdeme ven! Někteří moji vrstevníci to řeší tak, že odlétají do teplých krajin, na rozdíl od vlaštovek jen na jeden či dva týdny, prodlouží si tím léto a naberou nové síly. Sama jsem to už zkusila a můžu jen doporučit.

Podzim může být různobarevný a jeho odstínů bezpočet, mám ho ráda a i když dnes už dávám přednost jaru a létu, barevné lesy a červeň šípků a jeřabin, ty okamžiky babího léta, mě vždycky dostanou. Co na tom, že zrovna dneska prší, možná zítra už nebude a já nazuji své sandálky a poběžím vstříc hezkým zážitkům v tento letně podzimní čas.

 

Z archivu - náš portál obsahuje cca 2500 čtenářských příspěvků,  nejrůznějších příběhů ze života, vzpomínek, ale i cestovatelských tipů, rad či gastronomických receptů. Připomeňme si vybrané příspěvky, které obohatily tento portál. Patří k nim i tento, který jste si právě přečetli.
Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Ač jsem se narodila v létě, podzim je mým nejoblíbenějším ročním obdobím. Ještě ne zima, už ne vedro. Před námi dlouhé zimní večery a příslib i jistota jara. Troufám si tvrdit, že jako celek není v žádném ročním období příroda tak neskutečně barevná. Jaro, to jsou různé odstíny zelené, žluté, bílé. Léto je plné temnějších zelení, barevných luk a zahrad, zima nechává svou menší barevností odpočinout naše smysly, ale podzim, ten je vybičuje tak, že fádní zimu vnímají jako odpočinek, bez kterého se v přírodě nic neobejde, ani člověk. Jitko, moc krásně jsi nám představila podzimní odstíny života. :-)
Alena Vávrová
Jsem také "májová" , a tak miluji jaro, ale hned po něm podzimek - ten čas posledních hřejivých slunečních paprsků a s nevídanou barevností přírody - prostě to naše babí léto. A sandálky, ty taky zouvám velice nerada. Moc hezké Jitko, ať se ti daří i dál rozdávat pohodu.
Lidmila Nejedlá
To je hezké, Jitko, jak jste příchod podzimu propojila se svými sandálky. Také je nerada odkládám. Co se dá dělat, těšme se na jaro.
Vendula Jirásková
Jituško,já miluji jaro,když se vše probouzí a voní,ale barevné podzimní listy také stojí za to! Pěkný den
Hana Práglová
Já,ač dítko májové ,mám podzim moc ráda.Nemluvím o podzimu života,ale podzimu jako takovém!!!!- Podzim miluji nejvíce kvůli barev.Barevné listy stromů,květy květin či trav,zbarvení vody,oblohy,...Podzimní malíř je zvláštní.Občas jeho výtvory vypadají jako kýč...Ale je to nádhera.Každé roční období má něco do sebe ,ale podzim je barevný a tudíž krásný!!!!
Nina Šachová
Když se podzim vyvede a jde ruku v ruce se sluníčkem, je to úžasný zázrak přírody. Okouzluje ná s svou rozmanitostí a krásou barev, přesto na mě vždycky padá taková zvláštní nostalgie z tohoto času. Podzim, ať sebekrásnější, mě nikdy nenabije takovou energií, takovou životadárností jako první jarní sluneční paprsky, první travička a první jarní květy.
Jarmila Peerová
Já mám podzim spojený spíše s nostalgií,že vše jednou končí.Ale přesto se ráda procházím pod stromy a nohama načechrávám spadlé listí.Vše je nějaké zklidněné,včetně mě a dobře se při takovém podzimním brouzdání rozjímá.I to má svůj půvab...
Zuzana Pivcová
Moje maminka byla jarní znamení Berana jako já a ve starším věku začala víc a víc nesnášet podzim, jako by se s ním život schyloval ke konci. Když jsme ji pak už těžce nemocnou vezly domů od léčitele, najednou se rozzářila na podzimní krajinu a řekla, že ještě chce žít, protože ty všechny krásy kolem za to stojí. Já jsem, co se týče odstínů barev, podzimní typ, nebo jsem ho ze sebe udělala, mám ráda a i ve svém věku nosím oranžovou, bronzovou, žlutou, takže s podzimem ladíme a ani mi nevadí. Všechno je jen tak, jak si to pocitově v sobě naprogramujeme.