Akční seniorka
FOTO: autorka

Akční seniorka

28. 11. 2017

Milá redakce i čtenáři, ráda bych Vás seznámila s jednou aktivní seniorkou. Její energie, chuť a nadšení do života, vitalita, zájmy a koníčky mě stále překvapují, jejímu životnímu tempu často nestačím, byť jsem o 15 let mladší.

Tato dáma zažila ve svém životě vše, co dějiny 20. století nabízejí. Jako 3-letá holčička odsun z německého pohraničí, školní léta ve třídě s obrazem Hitlera nad katedrou, americké vojáky, žvýkačky a čokolády při osvobození Plzně, znárodnění v roce 1948, kdy rodina přišla o hotel, ruské tanky v Praze na Vinohradech před rozhlasem v roce 1968, vyhazov z práce a nemožnost 20 let se profesně uplatnit. Píši jen o nejdůležitějších momentech dějin 20. století u nás v Čechách a o tom, co přináší v životě jednotlivce.

Nepíši o osobních tragediíích, smrti manžela a syna a blízkých přátel. Tato dáma se dokázala se všemi nástrahami svého života obdivuhodně vyrovnat. Nezahořkla, nezůstala sama, je společenská, pomáhá druhým. Je velmi vzdělaná, ovládá několik světových jazyků, již 40 let pracuje jako průvodkyně. Po revoluci se otevřel svět, navštívila zatím 75 zemí světa a stále provádí turisty po Praze. Pomáhá ve svém okolí, zajišťuje pomoc několika seniorkám s nákupy, cesty k lékaři. Pomáhá hlídat i děti a psy, zkrátka pohlídá a postará se o každého.

Výborně vaří, smaží, peče, je výtvarně nadaná, maluje krásné obrazy. Její byt je společenským centrem, kde se schází přátelé. Výborně si rozumí s mladými lidmi, berou ji jako svou babičku. Její životní optimismus je pro mě velkou inspirací a přeji jí, aby se jí splnil její sen - návštěva Peru a Machu Picchu.

 

SOUTĚŽ AKČNÍ SENIOR - Znáte ve svém okolí ženu či muže v seniorském věku, kteří jsou něčím výjimeční? Kteří například mají za sebou nějaký mimořádný sportovní výkon, řídí ve vysokém věku firmu, pracují pro charitu, malují obrazy, hrají divadlo, vystudovali vysokou školu apod.? Představte tyto akční seniory našim čtenářům - napište o těchto lidech příběh nebo s nimi udělejte rozhovor a vyhrajte některou z cen! Více informací o soutěži najdete na tomto místě.

Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Mně se článek líbí. Pěkně všechno v kostce, krátce ale hutně. Pokud paní sama nežádala o to, aby její jméno nebylo uvedeno, také bych ho uvítala.
Jiřina Votavová
Paní Marie, všimla jsem si po kliknutí vlevo v bleděmodrém rámečku na "na tomto místě", že jste již 27.11. prosila o radu ohledně vložení druhé fotky. Napište to znovu na chat do rubriky Redakce a přidejte i jméno paní, možná to půjde ještě doplnit.
Naděžda Špásová
A ještě musím dodat, že o vás, paní Marie, toho také moc na vašem profilu není. Myslím, že by alespoň základní informace nebyly na škodu.
Naděžda Špásová
Souhlasím, že zde chybí to podstatné a to je alespoň jméno. Paní je opravdu aktivní a můžu jí jen přát splnění jejího snu.
Věra Ježková
Podepisuji příspěvek Elenky. Chybí jen kdysi v posudcích frekventovaná věta V kolektivu oblíbená. A nechápu, pro jste neuvedla jméno té paní.
Ilona Kolářová
Paní vypadá silně velmi šik, ale ani vlastně nevíme, jak se jmenuje.
Jiřina Votavová
Paní přeji ještě hodně elánu. Mně ale vadí, že v textu chybí alespoň její křestní jméno.
Alena Tollarová
Obdivuji všechny akční seniory, a tak samozřejmě fandím i této dámě. Možná podobně jako Elena vnímám, že takový potenciál by se dal rozvinout mnohem šířeji. Bohužel u článku je jen jedna fotografie a zadání velí soutěžícím připojit fotografie nejméně dvě.
Zuzana Pivcová
Na to, že je té dámě, jak jsem spočítala, 82 let, vypadá obdivuhodně svěže. A jistě také svěží je, když lehce zvládá vše, co jste uvedla, včetně cestování po světě. Velice mi připomíná jednu mou bývalou kolegyni v archivu, i věkově by jí odpovídala. Díky.
Elena Valeriánová
Seznámení je na můj vkus tak trochu povrchni, neosobní i když paní i její život mohou být zajímavé. Omlouvám se, ale tak Váš článek vnímám.