Jak přežít Vánoce s mladými
Ilustrační foto: ingimage.com

Jak přežít Vánoce s mladými

13. 12. 2017

O Vánocích se má sejít co nejširší rodina, přece nenecháme babičku či dědu samotné. Tato věta zní dobře, ale realita bývá jiná.

Výraz „prožití“ svátků se v takových případech mnohdy mění na „přežití.“ Takže neuškodí dát si dohromady několik zásad, jak se s takovou situací se ctí vypořádat.

Nechat se pozvat
Zásadní je, aby prarodiče nepořádali Štědrý večer pro další členy rodiny. Pro děti za celý život udělali dost, teď je čas nechávat se zvát, hostit, hýčkat. Společný Štědrý večer, případně i další svátky s mladými? Ano, my přijedeme k vám, milé děti. Nebo přesněji, vy si nás, milé děti, přivezte a zase pěkně odvezte.

Domluvte se
Budeme u mladých spát nebo chceme jet po štědrovečerní večeři domů? Co je jednodušší pro všechny zúčastněné? Nic není horšího než tchýně, která říká: „Spát u vás? Vyloučeno! Jen povečeřím a jedu domů.“ „Ale maminko, nemůžete přece v noci sama přes celé město, navíc tramvaje jezdí málo, my vás tedy odvezeme.“ „V žádném případě, to byste si ani nemohli kvůli mně dát štamprličku, já vás obtěžovat nebudu.“ Výsledek? Stres už pět dnů předem, kdy celá rodina řeší, jak dotyčnou buďto přesvědčit k přespání nebo jak ji nejefektivněji v noci přeexpedovat do jejího domova.

Hlaste, co vám chutná
Nepečte, nesmažte, nevařte. Když se rodina nedohodne a každý koupí či připraví něco svého, výsledkem bývá chaos a naštvaná hostitelka. Ideální je předem si ujasnit, co se bude jíst a pít a kdo má jak přispět. Jsme pozváni k dětem? Předem se zeptejme, zda jim udělá radost, když přineseme dort nebo cukroví. Soudný člověk by měl poznat, kdy se s něčím vnucuje a kdy je nabídka naopak přijata s nadšením. Ušetřeme si  časté situace, kdy jedna babička donese vanilkové rohlíčky, druhá babička tady a vnuci znechuceně hlásí: Jé, těch máme doma už tři další krabice od mámy, tety a sousedky.

Nekritizujte
I kdyby se vám u snachy  při štědrovečerní večeři lepila na kalhoty žvýkačka na židli, přejděte to s noblesou. Vánoce jsou svátky klidu a jestliže nás děti pozvaly, chovejme se jako hosté. Tedy velkoryse.

Nezačínejte s nepříjemnými tématy
I kdyby vnuk ihned po večeři zalezl do svého pokoje s notebookem, nezačínejte debatu na téma počítačová závislost. I kdyby syn při večeři odesílal esemesky, nezačínejte debatu na téma workoholismus. I kdyby byl salát ze supermarketu a místo kapra rybí prsty, nezačínejte debatu na téma příliš zaměstnané ženy. Mlčte, nic moudřejšího 24.prosince udělat nemůžete.

Vyjadřujte se jasně
Lidé jsou různí a nikde není psáno, že se Štědrý večer musí trávit v co největším počtu lidí. Pokud vám vyhovuje samota, dejte to okolí najevo. Jistá sedmdesátnice z Ostravy si loni s manželem po deseti letech, kdy objížděli děti, udělali poprvé Štědrý večer sami pro sebe. Nemohli si to vynachválit a letos oznámili mladým, že zase budou jen spolu. Děti to sice nechápou, berou to tak, že rodiče trucují, ale dotyčným prostě vyhovuje ten den klid a posezení u televize více než deset lidí u stolu a křičící vnoučata. A naopak, není nic horšího, než odmítat pozvání a pak se doma užírat sám smutkem.

Otevřete šampaňské
A to v případě, že se vás nic z předešlých situací netýká. Že máte rodinu, se kterou si dovedete udělat pěkné společné Vánoce, domluvit se na nich a pak se při nich pobavit. Pokud patříte mezi ty šťastlivce, oslavte to a rady, jak na to, předávejte dál.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Drahomír Jurajda
Přes svůj věk (80) jsem vánoce nemusel nikdy přežívat, nýbrž jsem je vždy radostně užíval. Pro mne vyly vánoce vždy radostným svátkem .Když byl mé děti malé, vodíval sem v podvečer Štědrého dne na bvrček na Palmovku na Karlštejnem, aby měl Ježíšek řas přinést stromeček (což mezitím zajistila manželka s prarodiči) a pal jsme se všichni radovali. když přišla vnoučata, bylo tomu obdobně. Předloni už nás bylo pod stromečkem na naší usedlosti jedenáct. Při posledních svátcích jsme slavili Ježíška dokonce dvakrát za sebou. Jelikož se syn krátce před Štědrým dne přestěhoval do svého nového domu u Pustého rybníku v Litni, První oslavu na Štědrý večer jsme realizovali na naší karlštejnské usedlosti v počtu pouze čtyř dospělých a tří dětí, druhou stejnou oslavu s rozsvíceným stromečkem a prskavkami v novém domě u syna, kde si děti mé dcery zase navzájem předávaly dárky s dětmi mého syna. A o příštích vánocích tomu bude podobně.
Marie Foltýnová
Jedny Vánoce máme už za sebou.Se synem ,snachou a vnučkou.Na Štědrý den je u nás každoroční tradice,že já s manželem povečeříme doma a to docela brzy.v 6 hodin,volá vnučka,že už jsou také po večeři a čekají nás.Tak se tam všichni sejdeme i rodiče,dnes už jenom maminka od zetě a prožíváme hezký vánoční večer.Máme to k dceři jen kousek o ulici od nás.Letos už jedna vnučka bydlí s přítelem a druhá staví domek,příští Vánoce budou sami.Ale po večeři se zase všichni sejdeme.Budeme li živí a zdraví.
Elena Valeriánová
Děkuji za návod. Letos budeme poprvé na vánoce z domu. Článek se mi líbí, je napsaný vesele i když ...!!! Dám vědět, jak jsme vánoce prožili nebo přežili, uvidime.
ivana kosťunová
Rady jsou dobré, ale zvyklosti v různých rodinách jsou různé. I ve svých čtyřiceti letech děti s nostalgií vzpomínají na vánoce v dobách svého dětství, a rodiče, pokud ještě mají dostatek energie, jim rádi takové vánoce znovu dopřejí. U nás bylo o vánocích hodně lidí u stolu a dobrá nálada, protože jsme se všichni rádi viděli. Pokud ale vztahy v rodině nejsou dobré-vánoce to nezachrání.