Akční senior: Svět se mění a my s ním
Foto: archiv autorky

Akční senior: Svět se mění a my s ním

13. 12. 2017

Dívám se na černobílé fotografie z mých dětských narozenin. Sedím pokaždé, asi do deseti let, nad patrovým dortem. Vedle mne je moje milovaná babička. Já se měním, ale ona jako by se v čase usadila. Stále stejný drdůlek, šatová zástěra a pohled staré ženy.  Přitom žádná domácí puťka v mládí nebyla. Hrála ochotnicky divadlo, četla, pokrokově přemýšlela.  Ale po šedesátce se tenkrát z žen automaticky stávaly babičky, které pletly, háčkovaly bílé dečky, povídaly pohádky. A že by si po smrti dědečka našla někoho jiného? Nepředstavitelné.

Jaká by asi byla v dnešní době? Určitě jiná – modernější, dožila by se vyššího věku a možná by sledovala všechny dostupné informace o nových trendech v zahradnictví na internetu. Taky milovala kytky.  Jako třeba moje hodná třiaosmdesátiletá sousedka. Odbornice a pěstitelka sazenic. Nejedna květinka od ní pózuje i na mých záhonech. Pokaždé, když mi nějaký skvost svěřuje do péče, přidá radu kam, kdy a jak jej zasadit. Řeklo by se taková normální, obyčejná sousedka. Snad, ale já ji mám ráda. A o to jde.

Svět se dneska rychle mění a my s ním. Takže akční senior není vlastně akční. Je to prostě starší člověk, který žije tak, jak dříve by chtěl a nemohl. Teď si plní své sny a snaží se poznat nepoznané. Stává se malířem, spisovatelem, učí se jazyky, studuje vědní obory, filmuje, fotografuje… a co já vím, co ještě. Mnohý překonává nemoci, nebo se musí uskrovnit, aby mu vyšlo na zaplacení i malého školného. A takových je hodně. (Když vynechám samozřejmě celodenní příznivce televizní zábavy, přikované k magnetickému divanu.) 

Proto jsem nechtěla psát jen o jednom jediném člověku. Vážím si všech. Všech těch, kteří přežili minulé století s čistým štítem, kteří nebyli poplatní fanatickým režimům a aktivně přijímají novou, moderní dobu. Ať dělají cokoliv - čtou, muzicírují, objevují krásy naší země, píší o tom, hrají pétanque, zpívají, starají se o nemohoucí, ale i pomáhají vychovávat děti. Nebo na záhonku pěstují květiny. Vážím si jich.

Babička by se asi divila. (Obrázek její a dědy nahoře)

 

SOUTĚŽ AKČNÍ SENIOR - Znáte ve svém okolí ženu či muže v seniorském věku, kteří jsou něčím výjimeční? Kteří například mají za sebou nějaký mimořádný sportovní výkon, řídí ve vysokém věku firmu, pracují pro charitu, malují obrazy, hrají divadlo, vystudovali vysokou školu apod.? Představte tyto akční seniory našim čtenářům - napište o těchto lidech příběh nebo s nimi udělejte rozhovor a vyhrajte některou z cen! Více informací o soutěži najdete na tomto místě.

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Seitlová
Pěkně napsané, každá doba přináší jiné možnosti. Záleží ale na samotném seniorovi, jaký život si zvolí.
Lidmila Nejedlá
Drahuško, vzpomínka na tvoji babičku je krásná a porovnávání s dnešními seniory? Byli upracovaní, ustaraní, život byl těžší. Odpočívali.
Zdenka Jírová
Máte správný pohled na život. Souhlasím, že v důchodu si často člověk plní nějaká svá přání, na které dříve neměl čas. Nemám moc ráda seniory, kteří nemají ani čas si vydechnout při vyjmenovávání toho, co všechno dělají hlavně proto, aby se o nich říkalo, jak jsou aktivní. Netvrdím, že nejsou hodně aktivní jedinci, kteří patrně byli tak aktivní celý život a zdraví jim dovoluje v činnosti pokračovat. Není ale třeba, aby se ostatní styděli, že tak aktivní nejsou.
Naděžda Špásová
Dnešní babičky jsou trochu víc akčnější, než byly ty naše. Znala jsem v podstatě jen jednu babičku a ta nám pohádky určitě nečetla. Oni nám je nečetli ani rodiče. Hezky jsi to, Drahuško, napsala. :-)
Věra Ježková
Hezké, zajímavé, líbí.
Zuzana Pivcová
To je moc hezké pojetí. Líbí se mi, díky.
Libor Farský
Krása prostého života.