Portugalské "Versailles"
FOTO: autorka

Portugalské "Versailles"

26. 1. 2018

Téměř každý, kdo navštíví hlavní město Portugalska Lisabon, zamíří do nedalekého městečka Sintra s přívlastkem "pohádková" a pokračuje podívat se na Atlantický oceán z nejzápadnějšího místa pevninské Evropy Cabo da Roca. Možná projede kolem Palácio Nacional de Queluz a nezastaví. Škoda. Královský palác nacházející se ve stejnojmenné obci leží así 15 km od Lisabonu. Je přirovnáván k obdivovanému francouzskému zámku, a proto se mu říká portugaĺské Versailles. Od roku 1910 je zámek národní kulturní památkou.

Vypisovat data založení, jména králů, kteří se ve zdejších komnatách vystřídali, je nošení dříví do lesa. Každý zájemce o podrobnější informace si vše najde ve virtuálním prostředí. Nebo si přečte v letáčku, který obdrží na místě po zaplacení devíti euro, chce-li si prohlédnout interiér i exteriér. A neprohloupí.

V každé místnosti je co obdivovat. Ať jsou to typické malované kachle (azulejos), přenosná křtitelnice, zdobené lustry a nástěnné svícny, empírový klavír, obrazy, zrcadla, nádobí, sloupy, podlaha připomínající šachovnici.

Zahrady skýtají možnosti k posezení a ukrytí před sluncem. Najdeme zde velké množství soch, fontán a kašen, potěšíme se pohledem na jezírko a kanál ozdobený nezbytnými azulejos. Nenáročná procházka kolem záhonů, louček, trávníků, laviček časově nenaruší plány, zato přispěje ke klidu, pohodě a načerpání pozitivní energie.

Hodnocení:
(5 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Tomanová
Děkuji za článek, moc hezké fotky poctivé lidské práce.
Marie Seitlová
Krásná foto procházka.
Drahomíra Stínilová
Kdysi jsem viděla film o Lisabonu a od té doby se tam toužím podívat. Bohužel moje současná finanční situace mi to nedovolí. Tak alespon takhle.
Zuzana Pivcová
Do Portugalska se už asi podruhé nepodívám, tak si uchovávám v paměti krásné Porto a cestuji alespoň takhle díky příspěvkům. Díky!
Libor Farský
Děkuji za pěkné pokoukáníčko.
Blanka Macháčková
Moc hezké fotografie. Jsou místa, která je dobré vidět.