Nový vztah ve zralém věku - budeme žít spolu nebo každý ve svém?
Ilustrační foto: ingimage.com

Nový vztah ve zralém věku - budeme žít spolu nebo každý ve svém?

12. 2. 2018

Hledání partnera po internetu se i pro starší ročníky pozvolna stává zvykem. Překvapivé ale je, že se generace padesátníků a starších staví mnohem flexibilněji a otevřeněji k alternativním formám vztahu než ti mladší.

Potřeba milovat a být milován zůstává po celý život a dává mu smysl i ve vyšším věku. Ovdovělí nebo rozvedení muži si proto již v dřívějších dobách relativně rychle našli novou partnerku. Ženy zůstávaly naproti tomu mnohdy až do smrti samy. Mnohé z věrnosti svému zemřelému manželovi, většina však proto, že to nebylo společensky přijatelné, aby se ještě jednou vdaly.

Ty časy se však od základu změnily. Zralejší ženy dnes hospodaří se svými potřebami daleko sebevědoměji. Chodí nebo chodily do zaměstnání, jsou finančně nezávislé a účastní se společenského či dokonce politického života. Celkově jsou lidé fit a vitální až do vysokého věku, a proto si mohou po rozvodu nebo po smrti partnera ještě léta užívat života. Avšak pro osamělé starší lidi je obtížné se seznamovat někde v restauraci. Jen málokdo k tomu najde odvahu. V okruhu přátel jsou zpravidla všichni zadaní. A po odchodu do důchodu odpadne i pracoviště jako možná "partnerská burza".

Většina padesátiletých a starších už má své zkušenosti se vztahy, už si prožili svůj sen o rodinném životě nebo jiné formě seberealizace. Zatímco mladší často chtějí partnera, protože by jejich život nebyl jinak naplněný, starší lidé jsou v tomto skromnější a hledají partnera bez jakýchkoliv romantických iluzí.

Na první pohled překvapí poznání, že je starší generace daleko přizpůsobivější a otevřenější vůči alternativním formám vztahu než třeba 35 - 50letí. Až zhruba do padesátky odpovídá představě žádoucího vztahu společné bydlení, tedy soužití s partnerem. Pak se potřeby mění. Protože mají lidé více času a po odchodu do důchodu jsou i méně vázáni na jedno místo, nemusí potencionální partner nutně bydlet někde blízko. A také nemusí být k dispozici každodenně. Obzvláště ženy mají v tomto ohledu jasné představy: Nechtějí bydlet s mužem, protože pro něj nehodlají stále vařit a uklízet a pečovat o něj. Starší ženy také dnes nepotřebují nutně muže jako pomocníka, který by jim něco opravoval nebo za ně vyplňoval daňové přiznání, případně jim dělal řidiče. Mnohem více hledají vhodného partnera pro společné chvilky a různé aktivity.

Každopádně však stále funguje stereotypní chování muž - žena. I při hledání na internetu jsou muži aktivnější, zatímco ženy se nechají raději oslovit. Ještě výraznější jsou klišé při věku požadovaného partnera. Ženy nad padesát hledají většinou partnera stejného věku, muži nad padesát naproti tomu výlučně mladší partnerku. A čím je muž starší, tím by ta budoucí měla být mladší, třeba o 15 let či více. Muži jsou totiž ve vyšším věku na jednu stranu potřebnější než ženy a hledají někoho, kdo se o ně postará. A svou roli stále hraje i atraktivní zevnějšek. Pro ženy od 70 výše proto není jednoduché najít žádaného partnera.

Avšak i zralé ženy mají šanci prožít pozdní lásku. Protože ve vyšším věku se mění i sexualita, a to u obou pohlaví. V 75 letech jsou společně strávené osobní chvíle určitě důležitější než pouhá sexuální touha.

Nicméně při vší zamilovanosti  ve stáří je třeba zvážit i to, že i společné hodiny skončí. Proto mají někteří potřebu mluvit s partnerem i o konci života a  mít při sobě někoho, kdo této citlivé situaci rozumí. A kdo opravdu s tím druhým fyzicky setrvá až do okamžiku smrti a bude ho možná držet za ruku.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(4.1 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jarmila Jakubcová
S přítelem jsem se seznámila na placené seznamce (na těch tzv.zadarmo" jsou většinou jen zoufalci". Žijeme sice každý ve svém bytě a střídáme být týden on u mně a já zase týden u něj. Oba pracujeme a tak návštěvy přizpůsobujeme dle pracovního vytížení. Vztah nám funguje tři roky. Jezdíme společně do zahraničí (letos se chystáme na Gran Canarii, Slovenska), do divadla chodíme pravidelně jak v Plzni tak i v Praze. Rádi chodíme na večeře do restaurací hlavně v Praze. Myslím, že spolu prožíváme hezký život a doufám, že nám to vydrží do konce našich životů.Naše děti nám fandí a obě rodiny spolu výborně vychází.Prostě život i po 70 letech je skvělý.
Dana Tomanová
Přes internet už bych si muže nikdy nehledala, byly to cenné zkušenosti, ale nic pro společné žití. Myslím, že ideální je seznámit se s někým přes známé, kamarády a nebo přímo v reálném životě, tzv. při běžném provozu...a nechat si prostor pro své soukromí.
Marie Doušová
Chápu lidi ,kteří se seznamují i ve starším věku , že nechtějí zůstat sami. Ale já sama bych si nikdy nového muže do bytu nenastěhovala. Koncerty , procházky , jízda na kole , divadlo a jinou činnost si dovedu s příjemným mužem představit , ale to je všechno.
František Pašingr
Budeme žít spolu nebo každý ve svém. Moje žena má vlastní byt, ale nikdy neopouští můj, snad aby nedala šanci konkurentkám. Moje přítelkyně naopak vítá, když jí nezacláním v jejím bytě. Moje žena se na mne nikdy nenaštve, protože bych se jí zeptal proč tedy nejde domů. U přítelkyně jsem vždy jen na návštěvě jako před 50 lety. To Věra Halátová Moje žena i přítelkyně vypadají výrazně mladší než já i když jsou mého věku (ženy holt o sebe více dbají). Horší to je s kamarádkami, které jsou o generaci mladší, ale vypadají jako moje vnučky.
Věra Halátová
zase jsem se překlepla - partnertku - chyba, správně partnerku
Věra Halátová
Ta dvojice na fotografii: on vypadá na seniora, ona ne. Muži sice chtějí - čím jsou starší tím mladší partnertku, ale většina mužů už na to dávno nemá. Ženy vypadají do vyššího věku dobře, udržují se - fyzicky i tělesně. Není to tak dávno, co mne oslovil starý známý, který měl mladou ženu. Ta ho opustila. Tento známý má cukrovku a kromě toho starobní důchod 7,5 tisíce korun. Tak nízký důchod nemá proto, že by dělal podřadnou práci, ale že byl podnikatel a vyplácel si celá léta minimální mzdu - proč, nevím. Vizuálně vypadá asi tak jako herec Jaromír Hanzlík. No, ale toho, že má někdo celkem ucházející gexicht, toho se nenajím. A tomuto pánovi šlo rozhodně o to, aby někde bydlel a někdo se o něj staral. Pokud by se našla dobrovolnice, která by do tohoto šla, dám jí adresu.