Souhlasit? Či nesouhlasit? Musím ale vědět, proč!
ilustrační foto: pixabay.com

Souhlasit? Či nesouhlasit? Musím ale vědět, proč!

3. 4. 2018

Původně jsem měla v úmyslu napsat diskuzní příspěvek k redakčnímu článku, „Senioři budou mít od půlky června na vlaky a autobusy 75 procentní slevu“, ale raději píši samostatný článek. Osobně s touto slevou nesouhlasím, protože, podle mého názoru, je to krajně nesystémový krok. V jednom vlaku, či autobusu sleva platit bude, v jiném nikoliv, a pravidla? Darmo mluvit. Bude to, po mnoha předešlých, další „černá díra“, kam nekontrolovaně potečou peníze a k těm nejpotřebnějším se stejně nedostanou. K čemu mi bude levné jízdné, když ho, například ze zdravotních důvodů, nebudu moci využívat? Proč děláme stále věci tak složitě, když je můžeme, ve stávajícím systému, dělat jednoduše.

1) "Ruku na srdce", pokud jde o manželský pár důchodců, tak tam problém nevidím. Problém ale nastane, pokud jeden z těch dvou odejde na "druhý břeh". Většinou žena, která by si zasloužila daleko větší uznání, tak má z obecně dobře známých důvodů důchod nižší. Když zůstane sama, tak je absolutně nemožné, aby si mohla zachovat alespoň standardní živobytí, bez toho, aby musela chodit na brigády. Je to nedůstojné. Proto bych souhlasila s variantou, aby pozůstalým, pobírajícím důchod, bylo měsíčně přidáno na základní potřeby, které se po odchodu jednoho z manželů automaticky nesníží. Máme dobře propracovaný systém výplat důchodů, ve kterém by se peníze adresně dostaly tam, kam mají, a každý by se mohl svobodně rozhodnout, jestli jet na výlet, nebo jít za kulturou, atd. 

2) Pokud jde o produktivní věk, tak dám příklad: Dva živitelé rodin pracují na jednom pracovišti, jeden v místě bydliště, druhý dojíždí. Cesta za prací činí cca 1 000.- Kč/měs. Ten první má za rok na hezkou dovolenou, ten dojíždějící může sedět doma. Proč má být přespolní za stejnou práci dojížděním znevýhodněn? Zaměstnavatel přece ví, kdo mu do zaměstnání dojíždí, bral by adresné dotace a navíc, podpořilo by se tím i dojíždění za prací. Je to také jeden z důvodů, možná hlavní, proč lidé jsou raději na úřadu práce, případně na sociálních dávkách. Přes zaměstnavatele by rodiče měli dostávat peníze i pro své děti dojíždějící do škol.

Možná by stálo za zmínku, k čemu stát, potažmo ČD, musí živit tak megalomanského administrativního molocha? Chodit do zaměstnání se NEROVNÁ chodit do práce a pracovat by se mělo vyplatit. Kdo nepracuje, ať sedí doma na vlastní odpovědnost a s plným vědomím, že „Bez práce nejsou koláče“. Stohů papírů, ze stále do kola, bezesmyslu vyplňovaných tabulek, se nikdo nenají. Vykonaná práce má být za každým vidět a přinášet celé společnosti užitek. 

Hodnocení:
(4 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Caklová
Jiří, děkuji za včerejší diskuzní příspěvek a dovoluji si ho vnímat, jako hezký dárek k dnešnímu svátku :-) Dnes po osmi měsících, které uplynuly od napsání tohoto článku, tuto problematiku vidím stejně, jako v době jeho napsání. "Útoky" a nejapné poznámky v osobní rovině, v bohaté diskuzi níže, vypovídají o jejich autorech, stejně jako článek vypovídá o mně. Kasa není bezedná a platí zde zákon fyziky o spojených nádobách. Pokud chci dostat něco navíc, tak z logiky věci vyplývá, že druhý nutně musí dostat méně, bez ohledu na to jakou měrou se na skutečnosti obě strany podílejí. Přeji všem krásný den a berte život s :-) !!!
Jiří Libánský
Článek se mi líbí. Pokud se peníze nedají učitelům, kvůli tomu, aby měli studenti slevu, je to krátkozraké. Pokud peníze na slevy seniorům se vezmou z podnikatelské sféry, promítne se to do jejich nákladů a vzápětí do ven. Někteří senioři se sice svezou levněji, ale zvýšené ceny pocítí i ti, kteří niksm nejezdí. Ovšem ceny zvyšují ti zlí podnikatelé, zatímco hodný strýček peníze rozdává. Zajímá se někdo, kde ty peníze bere? Například sleva pro dojíždějící do zaměstnání by motivovala např. nezaměstnané, aby se jim vyplatilo pracovat i mimo místo bydliště a ulevilo by to úřadům práce atd. Příkladů by asi bylo víc. Třeba finančně podpořit rodiny, kde se starají o nemohoucí rodiče, aby nemuseli být v nějakém zařízení. Opravdu nejde o závist. Jde o to, aby lidé přemýšleli, jestli jde o skutečný prospěch společnosti, nebo je to gesto, které nám, jako společnosti nepomůže, spíš uškodí, ale jde jen o popularitu politiků.
Jitka Caklová
Při této diskuzi jsem si vzpomněla na článek Tomáše Horáčka https://www.i60.cz/clanek/detail/8837/stanme-se-konecne-sobci Mladá generace versus senioři a senioři versus mladá generace, na obou stranách dospělí lidé. Docela by mě zajímalo, kdyby některý institut udělal průzkum, jak by vypadaly křivky na grafu, které by v rámci rodiny ukázaly, kolik dospělých dětí přispívá svým rodičům k jejich „mizerným“ důchodům a kolik důchodců ze svých důchodů podporuje dobrovolně, mnohdy i nedobrovolně své dávno dospělé „děti“. Mě se článek T.H. líbí a naštěstí se nás jedno ani druhé netýká.
Eva Mužíková
Já bych zase navrhla, aby senioři měli zadarmo veřejné toalety:))) Nojo, ale jak by k tomu přičli muži, kteří díky své jednodušší " technice " veřejná WC nevyužívají tak často jako my, ženy... ach jo
Jarmila Komberec Jakubcová
Ano od státu bychom neměli nic očekávat, každý se musí start jen sám o sebe.Nelíbí se mi že stát chce pořád co nejvíc získat na daních aby mohl pak jako hodný strýček přerozdělovat a politici se mohli tvářit jako dobrodějové. Každý asi s nás by věděl co je potřeba financovat přednostně. A nikdy nebudeme spokojeni.Tak já přeji všem, kteří rádi cestují tak si uplatní slevy na dopravu a ti co jsou nejraději doma ať jim to přejí.A kdo nechce slevu uplatnit ten si u pokladny ČD či Autobusů koupí plné jízdné. Nevěřím, že bude probíhat kontrola občanek komu z nás je už 65 let.Tak to určitě fungovat nebude.
Oldřich Čepelka
Jsem vůči státu minimalista, snažím se od něj chtít co nejmíň. Dosud se to dařilo. Když chce někdo jet vlakem, a´t zaplatí. Když chce kouřit, a´t si zaplatí léčení vlastní rakoviny. Když ovdoví, chápu, že bude třeba dva roky ve stresu, ale pak, když chce, může si najít někoho do dvojice, aby se to životem lépe táhlo. Na stát bych moc nečekal. Snaží se nás provázet od kolébky do hrobu, protože si lidé odvykli starat se o sebe. Babiš sype všem kolem sebe, aby se zalíbil před volbami a ČSSD neměla co rozhazovat. Asi dojde brzy na pastelkovné jako za tatíčka Paroubka.
Zorka Horká
Při vší úctě paní jano, plastový pytel do pece? To by nám Zelení nedovolili :-)
Jiřina Votavová
jana zelená
Papírový pytel se může protrhnout. Dnes se používají černé pytle z umělé hmoty.
ivana kosťunová
Na co rakev ? Nás už budou sázet do pece rovnou v papírovým pytli :))
Zorka Horká
No a nebo třeba na rakev?
jana zelená
Boj s byrokracií je nekonečný a úředník si sám místo nezruší. Nejvíc je jich snad v bruselské centrále. Jinak sleva na jízdné pro seniory či studenty jde mimo mně. A spravedlnost neexistuje. Vždy to někomu vyhovuje a druhému nikoliv. Co třeba sleva na leteckou dopravu? Pro seniory????
Karel Pazdera
Paní Caklová, pokusím se vyjádřit k vaší výzvě, tak tedy moloch není jen u ČD, v posledním období cca 4 let narostl počet úředníků o 30 tisíc, počítáme-li jen průměrnou mzdu, tak to ročně činí přes 10 mld. Náklady práce jsou zhruba ve stejném řádu. No a úřednictvo se musí vzájemně zaměstnat, to věděl už i prof. Parkinson. Nakolik je ta jejich vzájemná práce efektivní...to už nikdo nezkoumá. Při tom vzájemně nepropojených kontrolních orgánů roste a bude růst. Na každou agendu EET, kotlíkové dotace, asistenti pro inkluzi. Dokáže někdo spočítat jakou přidanou hodnotu tito stále se množící úředníci přinášejí. Osobně si myslím, že žádnou, jen odčerpávají prostředky, které by při efektivním využití zlepšily naši životní úroveň
Jitka Caklová
V článku není o Babišovi ani zmínka, já s ním do této diskuze nepřišla. Kdo chce vidí v diskuzi hádku, kdo chce diskutovat diskutuje, kdo chce autora napadat, napadne ho i kdyby psal o počasí, kdo chce moralizovat moralizuje. Je každého věc, o čem článek napíše a jak moc chce do diskuze vstupovat, taktéž. Nevidím na tom nic závadného. Každý kdo píše, nebo mluví cokoliv a o komkoliv, tak to vždy vypovídá o něm samém. Řekla bych, že několik diskuzních příspěvků je opravdu věcných, ale poučné jsou všechny.
Lidmila Nejedlá
Zlevněné jízdné vítám. Je to součást sociální politiky, jako je na př. příspěvek na bydlení. Zda to využiji či ne, neřeším, pomůže to potřebným. A zda na to budou peníze...to nechávám na vládě, tam je zodpovědnost. Nevidím v tom populizmus, P.Babiš to nemá zapotřebí, jak říká, je to jen bonus k mizerným důchodům.
Lidmila Nejedlá
Pokud si přečtu jakýkoliv článek, přidám souhlasný nebo nesouhlasný komentář k napsanému problému a NENAPADÁM autora či autorku. Pokud napíši sama článek, přečtu si komentáře a rozhodně se s přispivateli nehádám. Udělali jste tady z toho RING VOLNÝ.
Marie Doušová
Můj postoj je , že by se mělo přidat všem důchodcům ,ať si každý vybere na co peníze použije. Někdo rád cestuje a druhý raději navštěvuje divadla.Chce li stát přispět na jízdné ,tak přispěje a je to lepší než nic.
Jitka Caklová
Ještě by mě zajímal názor čtenářů na poslední odstavec tohoto článku. Zatím jsem žádný nezaznamenala, zřejmě jste se nechali unést dřív, než jste dočetli do konce. Děkuji
Hana Šimková
Příspěvek paní Halátové už čtu třetí a všechny jsou jedovaté. Co tady vlastně tato zlá osoba pohledává? Profil nemá žádný , nic nenapsala. Já si myslím, že na íčku vůbec nemá co dělat. N echceme tady přece zlé a zatrpklé stařeny.
Hana Mudrová
Slevy na jízdné jsou populismus, ale znamenají rozšíření možností. Hodně cestují seniorky, mívají rodinu rozházenou po republice, berou na výlety vnoučata a pod. Poklud jeden z partnerů odejde, druhý má vdovský příspěvek, na tom se shodneme všichni. Pokud nestačí na náklady, může dostávat peníze na doplatek nájmu. Je další otázkou, nakolik lidé kolem šedesátky zvažují své další možnosti a třeba si drží velký byt nebo byt ve vyšším patře bez výtahu. Běžně se doporučuje kolem šedesátky nejpozději toto řešit. Další možností je sestěhování příbuzných do jednoho bytu, jako to dělávají studenti. Což stejně jako u studentů znamená dát si jasná pravidla. Chápu nářky na drahé bydlení, zároveň však všichni senioři v naší rodině bydlení řešili mezi 50. a 60. rokem a potom byli v klidu mimo tety, která potřebovala hodně péče a šla v 90.letech do penzionu. Příklad s dojíždějícím pracantem není až tak špatný, pokud se nejedná o region s příplatky na cestu do zaměstnání. Někteří zaměstnavatelé u nás mají i bezplatnou dopravu podnikovým autobusem, při vzdálenosti, kdy by cestovné převýšilo 1100 Kč. Samozřejmě je na každém, aby si vybral práci, která bude dostatečně ohodnocená. Možností je dnes dost, dokonce časově výhodné- na minijob lze pracovat jen dva dny v týdnu, výdělek je 500 Euro a lidé přijíždějí do pohraničí i na dva noclehy. Vždycky jsou nějaké možnosti, i dříve lidé dělali dvě zaměstnání, když potřebovali vyjít. V článku rozhodně nevidím žádné negativní pocity a záměry, jde o pokus srovnat si nějaké informace.
ivana kosťunová
Nefandím si, a hloupými invektivami se nezabývám.
Jitka Caklová
"Mirku, nějak podobně jsem formulovala svůj názor níže," To si tedy hodně fandíte :-) a berte to prosím jako můj názor.
Jitka Caklová
Kéž bychom psali každý své názory bez zbytečných poznámek, že názory druhých jsou nesmysly, atd. a nevkládali jiným do úst (klávesnice), co neřekli (nenaťukali).
ivana kosťunová
Mirku, nějak podobně jsem formulovala svůj názor níže, tak jenom stručně opakuji : Od února se opět zvýšila spotřební daň. Z vyššího výběru pokryjeme mimo jiné i zvýšené sociální náklady, ale druhou stranou ty peníze zase státu zaplatíme. A spirála se vesele rozjíždí.
ivana kosťunová
Radku- je to nadnesené. Přečetla jsem si a je to zas jenom názor, který se liší. Osobně mám raději lidi, kteří si dovedou vytvořit a prezentovat vlastní názor, než ty, kteří jen přejímají cizí myšlenky. Zkuste to tak přijmout a nehledat ve všem postranní úmysly. :))
Mirek Hahn
S něčím v článku souhlasím a s něčím možná zase ne... Není žádné tajemství, že vzedmutí sociálních programů, příspěvků, doplatků a příplatků je sezónní záležitost před každými volbami. Babiš není výjimkou. Osobně jsem konzervativec a jsem přesvědčen, že "stát" má být co nejmenší, tedy zajišťovat jen nejnutnější funkce. Každá stovka, kterou stát vybere na daních a přerozdělí na různé příspěvky, se smrskne na minimum, protože hromadu peněz sežerou náklady na aparát a práci s přerozdělováním. Ať se stát umenší, nebudou tak velké daně, ergokladívko zůstane nám všem víc peněz a nebudeme potřebovat žádné příspěvky. A jako bonus přijdou populisté o svůj nejmilejší kolovrátkový song.
Radovan Cakl
Ivano K. – nejsou. Když si přečteš 1. příspěvek, tak nezbývá než „na hrubý pytel patří hrubá záplata“. Co se týká „osobní nenávisti“ – možná je to trochu nadnesené, ale když si přečteš příspěvky Libora P. a dáš do souvislosti s jeho častými útoky na Jitku na různých chatech, musíš uznat, že nejde jen o názorovou neshodu, ale osobní averzi z jeho strany. Že je článek „tak trochu vyhrocený“? Pro někoho možná, i když nechápu proč. Když článek pozorně přečteš včetně příspěvku v 8:38, v podstatě je tento návrh, přidat VŠEM seniorům třeba 500Kč měsíčně, aby peníze využili dle svého uvážení, daleko systémovější. Někdo na cestování, jiný na kulturu, nebo vylepšení základních životních potřeb. Přihrát státní peníze většinou soukromým dopravním lobby a zavázat si cestující seniorskou veřejnost (ta s největší pravděpodobností přijde i k volbám a vzpomene si na to) je jen populistické gesto. A že se internet baví naším hašteřením? Proč ne, vždyť i naše TV „celebrity“ prosazují, že i negativní reklama je reklama a je zdarma, a česká divácká obec ji jen hltá. Tak čtenářská veřejnost ať se baví, jich se to (zatím) netýká. ;-)
Jitka Caklová
Jak kdysi říkal můj tatínek, "Jo budeme dělat z prdu kuličky", protože v naší rozkradené republice nám nic jiného nezbude.
Jitka Caklová
Vidím, že paní Halátové za mě odpověděla Elen, díky, nenapsala bych to lépe. Paní Vršatová, Babiš jako mistr financí tento krok, navržený ČSSD po vzoru Slovenska, razantně odmítl. Na koblihy už mu nikdo neskočí, tak pod vidinou nových voleb přihazuje munici. Až volby vyhraje, pak si s námi se všemi vytře zadek. Všeho do času.
ivana kosťunová
Radku C. - nejsou to příliš silná slova ? Žádnou osobní nenávist jsem tady nezachytila. Pouze názory jsou různé, jen trochu více vyhrocené. I ten článek je tak trochu vyhrocený, takže je to i logické. Jenom zopakuji myšlenku El.V. " Tady se diskutuje, tady se nestínají hlavy. Článek je aktuální , věřím tomu, že má tolik přečtení :)) A možná se teď na internetu baví tím naším hašteřením. :))
Eva Vršatová
Ruku na srdce, paní autorko. Proč by měla být zvýhodněna vdova a ne rozvedená žena? Proč si myslíte, že Vaše návrhy jsou "systémovější"? Sleva se týká dopravy - takže je logické, že ji nečerpají ti, kdo nejezdí! Celý venkov DOJÍŽDÍ! Jak chcete dosáhnout spravedlnosti Vašimi návrhy? Zase vyvoláte "nespravedlnost" někde jinde. A - až budou naši politici HODNOCENI ZA VÝKON, tak bude ráj. Babiš je první politik, který na něco podobného aspiruje.
Elena Valeriánová
Paní Halátová, už čtu druhý příspěvek v komentářích od Vás, první byl pod článkem "Jak oslovovat starší dámu" a z těchto Vašich příspěvků čiší tolik zloby a nepřátelství, až mě z toho mrazí. Použiju Vaše vlastní slova: Nevím, jak jste sama sobě v životě ublížila. A co ostatním závidíte. Tady se diskutuje, tady se nestínají hlavy.
Eva Mužíková
Každoročně si začátkem roku obnovím za 500,- Kč seniorskou kartu, na kterou pak celoročně jezdím ve vlacích a autobusech po Libereckém kraji bez placení. Je to pohodlné, do vlaku jdu jen s tou kartou, nemusím vystát frontu před pokladnou. Je to pro mne pohodlné. Chce to více cestovat a pak je to i finančně velmi výhodné. Jelikož mimo kraj cestuji minimálně, nedokáži si spočítat zda avízovaná sleva bude pro mne výhodná. Samozřejmě, v případě potřeby jí využiju ráda, protože každá ušetřená koruna je dobrá...... Jinak k tomu číslu týkajícího se počtu lidí, kteří projevili na Seznamu o článek zájem. Ty tisíce lidí, mají li opravdu zájem o obsah článku, bohužel mají i možnost přečíst si i naše komentáře, které také ledacos vypovídají...To podle mne na druhé straněn není pro íčko dobrá reklama.
Věra Halátová
To je ale názorů! domnívala jsem se, že když člověk stárne a má už hodně životních dobrých i špatných zkušeností, stává se moudrým. Závist a zášť jsou mu cizí. Jak píše Puškin: Svět jinačí už nebude, učených mnoho, moudrých málo... Paní Jitko Caklová, nevím, jak jste sama sobě v životě ublížila. Když jsem rozvedená, nezávidím vdovám, tak jsem se neměla rozvádět, měla jsem ho nepozorovaně zabít. Jestliže někdo má slevu a já ne, tak ať ji má. A jestliže se někdo ve státě rozhodl udělit seniorům slevu na vlak a autobus, nechť tu slevu mají. Ten, kdo takhle rozhodl, musí vědět, kde na to vezme. Ale vás se asi nezeptali, co? Senioři státu českého, spojte se! Namísto toho, abyste si navzájem záviděli.
Hana Rypáčková
Je to jako vždy populistický krok . Cestou do Plzně mě nechtěl průvodčí pustit do vlaku, že pes neměl pevný náhubek a jen zavázaný čumák. Po protestech spolucestujících mě z vlaku nevyhodil, jen tím vyhrožoval. A stále mě kontroloval. Dokonce mi přinesl v mobilu ukázat náhubek za 1999 Kč /ale nebyla tam popsána velikost a malý malinký většinou nemají/, že proti 400 Kč pokutě se mi to vyplatí. Byla jsem tak zgailovaná, že v následujícím vlaku na Prahu jsem místo vlakové průkazky podávala občanku. Na to mi průvodčí odvětil : Na to si ještě počkejte. Uvidíme, jak se k nám budou průvodčí chovat, aby vlaky kvůli nastupujícím neměly zpoždění....Uvidíme, jak to bude fungovat. Auto ale určitě ještě neprodám....Do Prahy autobusy asi levnější nebudou, jsou vždy plné i na místenky.
Eva Balúchová
Odjakživa platilo 100 lidí,100názorů.Já jsem z těch,která z vdovského důchodu neumře hladem,ale pokud si chci ještě užít nějakého výletu,tak si musím přivydělat.Mám štěstí,že se mi zatím vždy podařilo sehnat zajímavou brigádu.Ale denně projedu 100kč.Takže uvítám slevu na cestu a budu doufat,že se bude sleva na moje spoje vztahovat.Jak už jsem napsala dřív,v žádném případě se tímhle počinem nenechám ovlivnit u případných předčasných volbách.
Jitka Caklová
".......ale nechápu, proč by měly být zvýhodňovány zrovna vdovy!?" Paní Votavová, když budete mít "štěstí", tak možná pochopíte.
Radovan Cakl
Žasnu, kolik zloby, i osobní nenávisti, dovede vyvolat i v dnešní době vyjádření vlastního názoru. Po zveřejnění článku na íčku to dlouho vypadalo, že se pro autorku stane to nejhorší. Že totiž článek proletí internetem, aniž by vyvolal jakoukoliv odezvu v diskusi a „vyšumí“ v časoprostoru. Ale stačil jeden „správně“ vybraný kámen, … a lavina se rozjela. Škoda, že tím kamenem byl příspěvek, který si svým zápalem a zaujetím nezadal s plamennými řečmi žalobců z padesátých let. Osobně si myslím, že článek nemůže být špatný, ani názor vyslovený autorkou nezajímavý a neaktuální, když stál redakci Seznamu za to, aby ho předložila svým čtenářům, z nichž u cca 10 tisíc vzbudil zájem o přečtení během necelých 20 hodin od zveřejnění.
Jiřina Votavová
Napsat náš názor je asi vše, co k tomu můžeme udělat. Kdo cestoval, bude cestovat dál se slevou a možná začne cestovat i pár nových seniorů, ale většina lidí má stejně auto. Kdo cestovat nebude, má smůlu, ale to je podobné jako se slevami pro seniory na MHD, do knihoven, na hrady a zámky, na lázeňské pobyty, dovolenou apod. Peníze se určitě dají použít i jinak, ale nechápu, proč by měly být zvýhodňovány zrovna vdovy!?
Jitka Hašková
Jitko máš pravdu. Bohužel si tady můžeme říkat co chceme a nikdo to stejně nebere v potaz. Navíc některé evropské země slevy pro seniory ruší. Zažila jsem to v Anglii,, kdy mi v roce 2005 nabídla pokladní na autobusovém nádraží slevu pro seniory přes 60, což jsem splňovala a dostala. V 2015 mi žádnou slevu nedali, nabídli mi celoroční slevovou kartu, která platí pro všechny. Což pro moji dvoutýdenní návštěvu nemělo smysl.
Jitka Caklová
Libore, tak tomu říkám slovo do "pranice" :-) :-) :-) a dovolím si citovat Áju (D.B.) 19:21, " I když vlaky dost cestuji, přivítala bych, kdyby single namísto toho dostal pětikilo k tomu tuberáckému důchodu." Nejen singl, ale každý penzista by si mohl svobodně zvolit zda, busem, vlakem, autem, prokouřit, propít, projíst, ještě víc přilepšit svým potomkům....................
Karel Pazdera
S autorkou článku souhlasím, asi před 6 léty byla zrušena 50% sleva pro seniory ve vlacích, byla nahrazena slevou 25%. Sleva v autobusové dopravě nebyla. Byla provedena analýza o kolik méně důchodců přestalo jezdit vlaky? Celé to snžení jízdného pro důchodce a pro žáky bude stát cca 7 mld Kč. Určitě by bylo vhodnější tuto část přesunout adresně ženám, které zůstaly samy a rovněž tak sociálně potřebným žákům všech typů škol. Důchody žen včetně vdovských jsou jen almužnou. Ve většině případů ani nedosáhnou poloviny důchodů, které tato dvojice pobírala, tedy když byl živ i manžel. Při tom fixní náklady (nájmy,energie, voda) zůstaly stejné. O tom jak chce řešit důchody žen stávající vláda jsem psal https://email.seznam.cz/?hp#search/d%C5%AFchod%20prefix%3A%C5%BEen/152491 Takže toto je další poplulistický krok stávajícího premiéra. Zřejmě se připravuje na předčasné volby.
Libor Farský
Uvítal bych, kdyby senioři nad 70 let měli 70 procentní slevu na benzin. (POZOR - SMAJLÍK !)
Jitka Caklová
Se slevou s ČD to bude z Prahy do Brna pomalu za stejné peníze, jako s RJ bez slevy. Řekla bych, že "pes je zakopaný" úplně někde jinde.
Jitka Caklová
Elen, myslíš, že já to vytrhnu, když všichni jsou pro? :-) Když jsem za 4 roky před odchodem do důchodu projezdila za prací 50 000.-Kč, tak těch pár jízd za rok, za kamarádkami do Olomouce, Brna, nebo Prahy, mne "na lopatky" určitě nepoloží :-)
Jarmila Komberec Jakubcová
Elenko trefila jsi hřebíček na hlavičku. Máš to za 10 hvězdiček
Elena Valeriánová
Já bych chtěla vidět, kdo z těch, co tyto slevy odmítají, bude po jejich zavedení jezdit za plné jízdné.
Soňa Prachfeldová
Zdarma jízdné pro seniory - o to usilovala Rada seniorů v čele s dr. Pernesem - po vzoru na Slovensku. Takže vláda si to nevymyslela i když si samozřejmě ohřála okamžitě polívčičku. A myslím, že čilí senioři , kteří rádi cestují, tím vlastně i posílí turistický ruch v jednotlivých krajích. Důchody ty dají ještě moc moc zabrat všem. Dokud je z čeho brát, ale co pak ? Pro mladé je důležité vzdělání, řemesla a p., aby si mohli našetřit na stará kolena. Každý režim, každá vláda přinese zvraty a lidé jsou jak na houpačce.
Jarmila Komberec Jakubcová
Protože jsme svobodní občané záleží jen na nás zda slevu 75% při koupi jízdenky uplatníme. Nikdo nikoho přeci nenutí aby si kupoval zlevněné jízdenky na dopravu. Tím bych problém okolo slev jízdného považovala za vyřešený.
Jitka Caklová
Hlavně, že si kdekdo stěžuje na přebujelou administrativu. Tak ať jsou kvůli zvýšeným daním lidi v klidu. Z něčeho ty pisálky, stále vyplňující nesmyslné tabulky, stát zaplatit musí.
Jitka Caklová
Jó, tak to bych také ráda věděla :-)
ivana kosťunová
Ano, vláda rozhodla, mimo jiné i o tom, že od února 2018 se opět zvyšuje spotřební daň. A tu zaplatíme všichni. ( alkohol, cigarety, LTO, atd).
ivana kosťunová
Vážně- tohle a na Seznamu ? Kdo to vybírá ?
Jitka Caklová
Vzhledem k tomu, že článek je na Seznamu a má za půl dne téměř 6 000 přečtení, tak těch škarohlídů zas tak moc není a pan Ptáček? To je kapitola sama pro sebe. Všechno ví nejlépe a proto jsem věčným a vděčným terčem jeho útoků. :-) :-) :-)
Libor Ptáček
Ano, vláda rozhodla, a vy jste se zařadila do fronty kybiců co kritizují vše a všude, všechno vědí lépe, ale rada, aspoň teoretická jak na to je kde?
Jitka Caklová
Jen si fanděte, je to rozhodnutí vlády :-) Jano, souhlasím s Tebou. A situace u ČD? Dcera pracovala jako vlakvedoucí 24 let a já jsem ráda, že mohu s klidem říci pracovaLA. Rádoby posměšné narážky jdou mimo mě, vypovídají pouze o pisateli.
ivana kosťunová
Posuzuji to z ekonomického hlediska. Samozřejmě slevu potřebným přeji, a kdoví, možná i já někdy využiji :))
ivana kosťunová
Já tento krok považuji také za nesystémový, ale ta argumentace je opravdu naprosto scestná. Probírat tady, jaké má kdo životní náklady a kdo si zaslouží více slevu, je naprosto nesmyslné, absolutní spravedlnost neexistuje, a vždy bude někdo, kdo se bude cítit ošizený. Osobně bych uvítala reformu výpočtu důchodů, která by zaručila důchody, které odpovídají současným nákladům na živobytí. Poskytování dotací podnikům, které dále poskytují slevy seniorům, jenom dále deformuje podnikatelské prostředí.
Libor Ptáček
Pani Caklová, tento článek je ze všech pohledů vynikající a všeobsahující, zasloužila by jste za něj medaili případně i doktorát jako dostal tatíček Klaus. Koukám že je vás s vaším rozhledem, přehledem, názory a vědomostmi zde na íčku škoda. Takový talent by si zasloužil mít stálou rubriku v nějakém mezinárodním ekonomickém tisku. A jen tak okrajově k těm slevám. Zkuste to brát jako minimální odměnu za ty odpracované roky, někomu se hodí, někomu ne. V této pro důchodce prachmizerné době se cení i snaha, hlavně že ty úpravy nejdou do mínusu. PS: toto je první případ v historii íčka kdy autor popsal víc papíru v diskusi než v samotném článku, a pokouší se obhájit neobhajitelné, jen tak dál.
Dagmar Bartušková
... Zachovej mi přízeň...
Dagmar Bartušková
Jiťo, vím, jak Tě budou vdovy velebit a mně lát, ale nemohu souhlasit, aby vdovy dostaly ke vdovskému ještě nášup. Ve dvou se to odjakživa lépe táhne. Tím pádem si pár našetřil a partnerku/a dál zabezpečil. Vdovou jsem mohla být třikrát, ale život rozhodl jinak (já). Každý dříve nebo později zůstane sám ... K tvým břehům sklání měsíc tvář... Není nad Měsíční řeku... :-) 2/ Zatím se mě to netýká, kdoví, jak to bude. I když vlaky dost cestuji, přivítala bych, kdyby single namísto toho dostal pětikilo k tomu tuberáckému důchodu. P. S. Zachovej mu přízeň. Znáš mě... :-)
Jana Šenbergerová
Tady jde samozřejmě o mnoho různých úhlů pohledu. Osobně si myslím, že ve financování našeho státu jsou mnohem větší "černé díry", ve kterých mizí v nenávratnu desítky miliard, takže to, co půjde na dopravu pro už staré a ještě mladé, je vedle toho pakatel. Lidé, kteří jsou závislí na veřejné dopravě, včetně mě, určitě souhlasí. Nicméně v létě jsem zažila situaci v totálně přeplněném vlaku, kdy dopravce nával cestujících naprosto nezvládl. Stáli i ti, kteří si zaplatili místenky a atmosféra mezi cestujícími byla doslova hustá. Z politického hlediska se dá toto opatření pokládat za čistý populismus a navíc jde o myšlenku "ukradenou". Tak to vidím já. Můj názor je samozřejmě omezený mým úhlem pohledu.
Jitka Caklová
Paní Metelková, nevím proč bych měla jít do Vás. Je to přece Váš názor a obecně platí: "Podle sebe soudím tebe." a za sebe mohu jen říci, že nechápu kolik nenávisti se v lidech kvůli vyslovení názoru bere. Celý život jsem do školy i do práce, až do odchodu do důchodu dojížděla. Nyní jako důchodce jezdím podle potřeby, autobusem, vlakem i autem. Mohu si vybrat zda Regio Jetem, ČD s in 25, nebo busem. Často slyším, "to se ti to jezdí, když žijete ze dvou důchodů". Pak tedy nevím kde je závist a osobně nevím co bych asi mohla komukoliv závidět, mě nic nechybí, ani to zdraví. O tom, že by měli dostat přidáno jen pozůstalí jsem se nepřesně vyjádřila. Platí důchodci s odchodem do penze. Jsem hodně zvědavá na ty, co budou říkat, až zjistí, že na jejich spoje, které nejvíce využívají, se sleva nevztahuje. Za půl roku, potažmo za rok, se v dobře známých podmínkách, 12 miliard rozfrcá a budeme rádi, že vlaky budou vůbec jezdit.
Zuzana Pivcová
Vím, že za minulého režimu (nevím, jak je to teď) dostala ovdovělá žena ten tzv. vdovský důchod, pokud byl za manžela vyšší než její. Tak to bylo s mou maminkou. Já jsem vždy byla samostatně se živící osoba. Vím, že to není zcela typické, ale jen jako informace. Učila jsem na jazykové škole v ČB, ale trvalé bydliště měla v Týně n. Vlt. V ČB jsem byla přes týden na ubytovně a na víkend jezdila domů. Nikdo mi na to nepřispíval. Dokonce jsem jednou týdně jezdila učit do Zlivi, protože jazyková škola měla pobočky všude v okolí, aby se uživila. Cestu vlakem jsem si také musela hradit, podobně kolegové do jiných měst. Občas mi lidé říkali, jak se mám, že utrácím jen za sebe. Ale těžko někdo pochopil, že nájem, náklady na domácnost, poplatky za energii, topení, rozhlas, telefon atd. není poloviční než za dva lidi. Takže jsem si celé roky hradila vše pěkně z jednoho platu. Třeba někdo namítne, že jsem si za to mohla sama, ale to by nebylo fér, to takhle hodnotit. Tím chci říct, že určitá nerovnováha byla vždy. Celoplošná opatření se vždy někomu vyplatí více, jinému méně, ať už to je navýšení důchodů nebo různá zvýšení cen.
Jarmila Fialová
Tentokrát souhlasím s Danou - také jsem na všechno placení sama jen se svým důchodem a dokážu ušetřit i z průměrného důchodu.Takže podle článku by přidáno zase dostali jen pozůstalí?Jsem sama a rozhodně si nemyslím,že nemám standartní živobytí
Marie Metelková
Článek je esencí nepřejícnosti, nesnášenlivosti a nenávisti ke všemu, co není zrovna využitelné pro pisatelku a toho je opravdu málo. Život není šablona a v důchodu už vůbec ne.Ať každý žije podle svého a užívá všech možností. Prskat na slevy jenom proto, že já nejezdím je smutným obrázkem starého člověka, který by nejradši řídil celou zeměkouli. Od takových přemoudřelých bručounů je třeba držet se co nejdál. Už jenom v zájmu zachování zdravého rozumu. A teď do mě, paní Caklová!
Jitka Caklová
Paní Novotná, mě Váš úhel pohledu na danou věc, na rozdíl od Vás mne nechává naprosto v klidu. Váš názor na článek mluví sám za sebe. Co bude důchodcům, kteří jsou rádi, že se došourají na záchod, platná sleva 75% na jízdné? Co se týká bodu 2), tak jde o dva živitele, dejme tomu muže dvou rodin, které nemají nic společného. Proč má mít rodina toho dojíždějícího o cca 12 000.- Kč ročně méně? V žádném případě Vám názor neberu.
Dana Novotná
V tom 1) píšete pěkné blbosti. Proč by měl někdo pobírat víc za zemřelého partnera??? Už tak má vdovský důchod. Co to je za hovadinu? Já jsem rozvedená a musím vyžít z malého důchodu, musela jsem se přestěhovat, do menšího bytu, když odešly děti z domova, a nikdo mi nedal víc peněz na nájem, abych si mohla držet 3pokojový byt.To jste mě tedy pěkně nadzvedla. A vaše za 2), pokud to jsou partneři, měli by se podporovat a nevím, proč by měl jeden s větším příjmem jezdit na dovolenou sám!!! To jsou tedy názory..