Muzeum na hradě v Ledči nad Sázavou
Foto: autorka

Muzeum na hradě v Ledči nad Sázavou

8. 4. 2018

Ledeč n/S se svým hradem, řeka Sázava se Stvořidly a Sluneční zátokou, součást Posázaví, to všechno patří ke spisovateli panu Jaroslavu Foglarovi. V létě roce 1997, před jeho devadesátými narozeninami, mu ve Sluneční zátoce, jeho nejoblíbeněším místě, odhalili památník. To zde byl naposledy. Sluneční zátoka na Sázavě byla inspirativní pro knihu Hoši od Bobří řeky, ale i jiné. Proto asi před rokem kastelán hradu p.Šíma s panem Milanem Teslevičem otevřeli muzeum tohoto spisovatele na hradě v Ledči n/S.

I my jsme se podívali do ještě nedokončeného,muzea. Hned v pokladně na stěně dominují na stěně v životní velikosti Rychlé šípy. V několika místnostech je zdokumentovaný život a dílo spisovatele opravdu se vším .Ať už vysvědčení, oddací list, jeho stůl, košile a jiné až po parte. Stovky ilustrací pana Tesleviče a velkoformátové tapety navozují atmosféru Stínadel, doplněné Foglarovými věcmi z pozůstalosti. Ve veliké vitrině vidíme Ježka v kleci v různých velikostech a z různých materiálů. Můžete si zde zakoupit i jeho věrnou repliku nebo se vyfotit v kompletním táboře Hochů od Bobří řeky. Do budoucna ještě přibude klubovna Rychlých šípů a Bratrstva kočičí pracky i ulička Stínadel. Pan Teslevič je zde velmi často. Kdo se s ním sejde, musí počítat se,,zdržením“. Velmi rád poutavě vypráví (a odpoví na každou otázku) o každém předmětu ze sbírky. Určitě to stojí za podívání.

A kdo se vydá na posázavský hrad - třeba posázavským pacifikem - určitě nebude litovat. S dětmi si můžete projít dětský okruh v duchu dětství, historický okruh, vyšlapat 120 schodů do hradní věže - pohled na městečko určitě stojí za vyšlapání nahoru. Máte ještě chvilku? Pak do Sluneční zátoky je to 4km hezkou přírodou. Přeji šťastnou cestu.

Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lidmila Nejedlá
Maruško, to je moc hezká pozvánka. Manžel se znal s p. Foglarem a na xeroxu tajně s kamarádem rozmnožoval jeho knihy. Určitě se tam někdy podívám. Díky.
Alena Tollarová
Nikdy jsem v Ledči nebyla, ale ráda bych to změnila.
Naděžda Špásová
Na Sázavě jsem byla 2x v životě a pokaždé se mi tam moc líbilo. Rychlé šípy fakt nemusím, ale turistika po tomto kraji stojí za to. Maruško, díky za pozvánku a fotky jsou moc pěkné. :-)
Zuzana Pivcová
Tak ráda bych se na podobný výlet podívala. Aspoň takto na dálku, díky, Maruško.
Jaroslava Handlová
Ráda jsem se po mnoha letech vrátila znovu na hrad v Ledči n.S. a jsem potěšena, že rozsáhlé prostory nacházejí nové využití.
Elena Valeriánová
Sezóna se rozjíždí, další krásný směr výletu.
Jana Šenbergerová
Nepochybně zajímavá expozice nejen pro milovníky foglarovek. Jsem moc ráda, že vím něco o Stvořidlech, která jsem měla tu čest navštívit v rámci srazu íčka. Dokonce jsme viděli i posázavský pacifik. :-)
Libor Farský
Maruško, to je nádherná reportáž. Když si přečtu "Junácký zákon" a "Slib junáka", které jsou na fotografiích krásně čitelné, vrací se mi myšlenka na to, co vlastně komunistům na skautingu vadilo. Škoda, nezažil jsem nic z toho a vím, jak by mě to bývalo k junákům táhlo. Tak snad bych se ještě mohl pokusit alespoň toho ježka osvobodit z klece.