Bikiny nebo tankini? Co nosily ženy dříve a v čem se koupou dnes?
Ilustrační foto: ingimage.com a pinterest.com

Bikiny nebo tankini? Co nosily ženy dříve a v čem se koupou dnes?

16. 4. 2018

Žádný jiný druh oděvu neprošel takovými změnami jako plavky. Generace současných seniorek ještě pamatuje, když se doma šily z obyčejných látek. Mnohé dámy také zažily dobu, kdy bikiny vzbuzovaly pohoršení.

Dvě pětasedmdesátileté kamarádky z Ostravy s oblibou vzpomínají na konec padesátých let, kdy vzbuzovaly pozornost na jednom z tamních koupališť. Doma si totiž ušily dvojdílné plavky, něco na způsob toho, čemu se říká bikiny. „Byly ušité z obyčejného kostkovaného plátna. Podprsenku jsme složitě vyztužily, vše podšily podšívkou, kalhotky se zapínaly v boku na háčky. Z dnešního pohledu hrůza, tehdy vrchol odvahy a extravagance. Byly totiž dost malé, odhalovaly břicho i s pupíkem, což tehdy nebylo běžné. Můj otec na mě večer řval, že jsme zostudila celou rodinu, protože jsem byla na veřejné plovárně nahá,“ vypráví se smíchem jedna z nich.

Plavky mají bohatou historii
Ještě v první polovině devatenáctého století se ženy koupaly v oděvech, které více připomínaly šaty než to, co si pod výrazem koupací úbor představujeme nyní. Byly to v podstatě jakési pláštěnky dlouhé až na zem, s dlouhými rukávy. Ženy v nich vešly do moře či řeky, vykoupaly se a ihned se převlékly do suchých šatů. Později byl koupací úbor méně rozložitý, ale v podstatě šlo stále o šaty. Zlom nastal ve dvacátých letech, kdy začalo být moderní, když ženy holdovaly sportu a zdravému způsobu života. Oděv se tehdy zjednodušoval, začalo se hledět na jeho funkčnost. Plavání začalo být považováno za sport. Ovšem ještě těsně po olympiádě v roce 1906 byla zatčena australská plavkyně Annette Kellerman, který se na veřejnosti objevila v plavkách, které odhalovaly nohy, ruce a ramena. Byla obžalována z narušování dobrých mravů a byl z toho slušný skandál, který však pro vývoj plavkové módy hodně znamenal. Soud se totiž nakonec přiklonil na její stranu. Podařilo se jí totiž soudce přesvědčit, že pokud chce plavec podat co nejlepší výkon, měl by mít co nejtěsnější úbor z co nejmenšího množství látky. A hlavně, že nezáleží na tom, zda jde o muže či ženu. Tím bylo odstartováno období, kdy se plavky zmenšovaly, i když to, co se nosilo ve třicátých a čtyřicátých letech, má stále ještě k současnému stylu hodně daleko.

Podprsenky byly vyztužené, co nejvíce zahalující, kalhotky vysoké, vše pevně obepínalo postavu, ale zlom byl v tom, že už byly vidět ženské křivky. V roce 1946 se však objevilo něco, co způsobilo revoluci. Návrhář Jacques Heim představil model Atom a nazval ho nejmenšími plavkami na světě. Byly dvojdílné, ale spodní kalhotky ještě zakrývaly pupík. Francouzský návrhář Louis Réard krátce poté vytvořil nový typ plavek, který pojmenoval po ostrově Bikiny. Trvalo mu dlouho, než našel modelku ochotnou odvážný model předvést. Plavky totiž byly miniaturní, hodně odhalovaly, podprsenka nebyla vyztužená, jako dříve bývalo pravidlem. V podstatě šlo o bikiny, jaké známe dodnes. Pupík byl vidět. Nakonec je  předvedla dívka, která nebyla modelkou, ale tanečnicí z pařížského kasina a s poněkud větší mírou odhalení neměla problém.

Když dvojdílné hodně odhalující plavky začaly nosit hvězdy jako Marilyn Monroe či Brigitte Bardot, bylo vyhráno. Ony a další krásky se v nich objevily ve filmech a tisíce dívek a žen po celém světě začalo takové plavky shánět. Přesněji, nechávalo si je šít, protože tehdy rozhodně neexistovala nákupní centra, ve kterých by se takové plavky běžně prodávaly, jako je tomu dnes. V sedmdesátých letech se naopak znovu dostaly do módy plavky jednodílné, pak se už v podstatě začaly nosit všechny možné varianty.

Kalhotky mohou být vysoké a hodně zahalující stejně jako třeba jen tvořené miniaturními trojúhelníčky držících pohromadě na šňůrkách. Do módy se dostala opálená vysportovaná těla, a tak ženy na plážích odhalovaly čím dál více kůže.

Nyní je plavková móda nejmilosrdnější, jak kdy bývala. „V současné době se sice mění módní trendy, ale výběr plavek je tak velký, že se každá žena může řídit především tím, co sedí a lichotí jejich postavě,“ říká Helena Konarovská, která je označována za největší českou odbornici na plavky a spodní prádlo. Obléká modelky na přehlídky, radí dámám v butiku s luxusním prádlem. A dodává: „Setkávám se s tím, že ženy tvrdí, že mají problém najít na svou postavu padnoucí plavky, ale zpravidla se ukáže, že je to jen jejich nejistota, neochota nechat si poradit, vyzkoušet více střihů. Protože na každou postavu se dají najít ty správné plavky a tato doba tomu přeje.“

Takže dnes existuje neuvěřitelné množství střihů, barev, vzorů koupacích úborů. Stejně moderní jsou plavky v celku, plavky dvojdílné s vyztuženou podprsenkou a vysokými hodně zahalujícími kalhotkami i miniaturní bikiny. Objevily se i takzvané tankini tvořené kalhotkami a vrškem, který je něčím mezi podprsenkou a tričkem.

Plavky jsou zkrátka další oblastí života, která dokazuje, že nyní v módě padají hranice týkající se věku a tvaru postavy. Zkrátka, každý si může obléknout to, v čem se cítí dobře. Tady je malá inspirace, v čem se dá k moři, na plovárnu či k rybníku vyrazit.

Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Vlčková
Pokud bych mohla doporučit, mám velmi dobrou zkušenost s výběrem plavek na stránkách OTTO. Mám troje jednodílné od značky Lascana, sedí výborně, jsou i stahovací....a jejich E-SHOP také funguje dobře.
Marie Franková
chci napsat že bych ráda vyrazila s vnukem 10let) k moři a hledám parťáky- přidá se někdo?
Jana Kollinová
Líbí se mi jak sluší plavky i boubelkám na snímcích. S přibývajícím věkem jsem se od dvoudílných posunula na jednodílné plavky, ale přestože nemám nadváhu nemám ani dostatečné sebevědomí a pohybuji se v plavkách minimálně.
Hana Rypáčková
No biliny ne, ale bikiny, jsou pěkně jeté....
Hana Rypáčková
To mi vyprávěla maminka, že si upletla plavky už tehdy (1919 ročník) a po velké parádě a následném vykoupání se jí srazily, že musela být v opalovačkách.Ty bývaly taky dvoudílné, ale zakrývaly více. Já nosím biliny od šestnácti a už jen na,zahradě. Ale dvoudílné černé k vodě mám a sluním se .Mladým sluší všechno.
Dana Puchalská
Krásné plavky najdete v obchodě pod zn. Ula Popken. Já vím o jednom co je v Galerii Harfa. Tam mají moc pěkné a kvalitní nejen plavky. Ale ceny jsou malinko vyšší.
Eva Balúchová
Momentálně mám podobné plavky číslu 4,jinak ráda nosím tankiny.
Dana Puchalská
Ano plavky jsou pěkné. Č. 5 jsou parádní.
Jana Šenbergerová
Plavky 5 bych brala hned. :-)
Jarmila Komberec Jakubcová
Dnes jako vetchá stařenka nosím nejraději tankini. Jsou super.
Blanka Macháčková
Ať chci nebo nechci, stejně se koukám na ty, které jsou v těch plavkách.
ivana kosťunová
Také jsem si v mládí uháčkovala plavky, ale k plavání to nebylo. Občas jsem se v nich vystavila na zahradě, a stejně dlouho nevydržely. Když plavky , tak jednodílné, tak člověk při plavání neriskuj, že by ho třeba nějaký díl plavek opustil. Z vystavených plavek jpg.5 - je opravdu až dole, a jpg 10 - černé, na bocích síťované.
Věra Ježková
Líbí se mi (zleva doprava) č. 3, 5, 9, 13, 16. Já ovšem plavky už řadu let nepotřebuji. Nechodím se opalovat, ani koupat.
Libuše Křapová
Shodly jsme se, Ali. nevěděla jsem původně, že je to č. 5, když jsou skoro na konci, ale líbí se mi moc. Mám podobné, ale laděné do zelena. A jinak - kdysi jsem si plavky uháčkovala.Bbylo to pracné, moc to drželo vodu, ale byla jsem za hvězdu :-)
Alena Tollarová
Jednoduché plavky5, ty bych brala hned! :)
Libor Farský
To je krásně lustrovaný článeček také pro mužské oči. Mne téma dámské módy velmi zajímá a podnikl jsem na internetu i exkurz do její historie v průběhu staletí. Třeba se tohoto tématu někdy ujme paní Hofmanová, tím by mne moc potěšila.