Nenávist na internetu. Pozor na ni
Ilustrační foto: ingimage.com

Nenávist na internetu. Pozor na ni

17. 4. 2018

Lži, dezinformace, komentáře plné zloby. I to je stránka internetu. Je tak snadné napsat někomu k článku či na sociální síť nenávistnou poznámku, urážku. Kdyby pisatel stál dotyčnému tváří v tvář, v devadesáti procentech by tak otevřeně nemluvil. Proč tak podléháme virtuální zlobě?

Debil, kretén a vůl jsou slova, která jsou v internetových diskusích v podstatě lichotkami. Rozmnožily se tam totiž mnohem horší výrazy. Výraz diskuse už na internetu vlastně ztratil původní smysl. Většina lidí nediskutuje, ale uráží se navzájem. V posledních letech tento jev nabírá na obrátkách. Čím dál více novinářů se setkává s tím, že jim lidé k článkům píší urážlivé komentáře a nadávky. Pozoruhodné je, že pokud jim hezky, přátelsky odepíší, řada z čtenářů takzvaně obrátí a odepíše něco ve smyslu, že to tak nemysleli. Nebo už nenapíší. Jako by se lekli, že nadávali konkrétnímu člověku, že on to vnímá, že existuje.

Organizace Člověk v tísni před časem dělala analýzu na téma projevy nenávisti v online prostoru a na sociálních sítích. „Analýza dokazuje mimořádný význam sociálních sítí a diskusních fór pro utváření veřejné debaty a jejich schopnosti nepřirozeně vychýlit naladění celé společnosti svým směrem,“ komentoval ji Ján Simkanič, který vede vydavatelství Internet Info. A dodal: „Sociální sítě a diskuse na zpravodajských serverech nejenže poskytují zázemí pro extrémní projevy uživatelů, ale kvůli technologickým vlastnostem prostředí a z pragmatických obchodních důvodů jejich dopad zrychlují a násobí.“ Jednoduše řečeno, když jsme každý den propojeni přes nějakou sociální síť s kamarády, kteří tvrdí, že jeden z našich kamarádů je debil, brzy začneme o něm tvrdit totéž. Je to smutné, ale je to v mnoha případech tak. A co je horší, do očí to dotyčnému neřekneme. Že je debil, píšeme na internet.  

Když jde o problém v malé partě lidí, je to spíše k pousmání. Jenže na stejném principu to funguje v politice, ve veřejné sféře, zkrátka v oblastech, které ovlivňují chod této společnosti. Když někdo tisíckrát na internetu tvrdí, že ten či onen kandidát na prezidenta podporuje vlnu migrace, spousta lidí tomu uvěří, byť pro to nemají jediný pádný důkaz. Bohužel, to jsou důsledky toho, že žijeme v online světě.

Velkými šiřiteli různých nepravd, lží a dezinformací, ale i pěkně jedovatých komentářů, jsou lidé vyššího věku. Ano, je to jedna ze stránek toho, že současná seniorská generace umí s internetem skvěle zacházet. Bohužel mu také mnozí z nich začali hodně podléhat a objevili jeho kouzlo beztrestného šíření zloby a nenávisti. Mnohdy si to neuvědomují a podle psychologů se tito šiřitelé zloby vlastně chovají naprosto přirozeně. Nadávky a výhrůžky se mnohem snadněji píší než říkají, navíc člověk v anonymním prostředí snadno ztrácí zábrany a má pocit, že je mu lépe, když ventiluje své frustrace.

Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci ve své analýze tvrdí, že lidé ve věku nad šedesát pět let jsou nejaktivnějšími šiřiteli nevyžádané elektronické pošty, takzvaného spamu. Zdánlivě na tom není nic špatného. Někdo někomu pošle mail, jenž se mu jeví zajímavý, a dotyčný ho přepošle zase dál, dalším kamarádům, příbuzným, známým. Faktem je, že spamy nyní nejvíce šíří lidé vyššího věku, mnohem častěji než mladí. Nezdá se být na tom nic zlého, ale pozor. Spam není jen zpráva, o kterou příjemce nestál, kterou dostal náhodou. Spam velmi často není zpráva založená na pravdě, nýbrž záměrně zmanipulovaná, právě proto, aby se dostala mezi co největší množství lidí, tedy ovlivňovala jejich názory, myšlení, rozhodování, činy. Takže právě prostřednictvím nevyžádané pošty se do mysli lidí dostává to, co jim tam někdo chce dostat.

Čtyřicet sedm procent  lidí, kteří rozšiřují maily varující před migrací či islámem, jsou lidé starší pětašedesáti let, další velkou část těchto šiřitelů tvoří lidé ve věku pětapadesát až čtyřiašedesát let. I to je na jedné straně přirozená věc. Lidé vyššího věku už něco prožili, mají obavy, zajímá je, kam se svět ubírá. Na straně druhé to je nebezpečná věc. Tito lidé tímto zároveň šíří zprávy, o jejichž původu, obsahu a pravdivosti sami nic nevědí. Prostě jim je někdo poslal, tak jim věří a posílají je dál.

„Stává se, že si informace, které sami šíří, senioři neověřují, protože důvěřují autoritě, která jim je poslala. Tou mohou být jejich kamarádi, bývalí spolužáci nebo kolegové,“ tvrdí Kamil Kopecký z Palackého Univerzity, který tento jev zkoumá. Čím dál více se ukazuje, že internet, který tak úžasně zkvalitnil naše životy, má své velmi temné stránky. Bohužel, ne každý je dokáže rozpoznat a bránit se jim.

Tak až zase budeme mít nutkání napsat někomu k článku, že píše o něčem, čemu vůbec nerozumí, a tudíž je debil, představme si, že mu to říkáme tváří v tvář. Že jsme se za ním vypravili, sedli jsme si s ním ke stolu a chceme s ním diskutovat. Opravdu bychom mu na úvod u toho stolu řekli, že je debil? A až nám někdo pošle mail, ve kterém bude tvrdit, že ten či onen politik krade, rozmysleme si, proč bychom ten mail měli přeposílat dál? Protože tím jeho odkliknutím vlastně sami tvrdíme, že dotyčný politik krade. Jak to víme? Mám pro to důkaz? No tak šup s ním na policii. Ale odesláním mailu se vlastně podepisujeme pod jeho obsah. Tak si nad tím obsahem aspoň trochu zapřemýšlejme.

Hodnocení:
(3.8 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Mirek Hahn
Já chápu, že to tak vidíš... Ale při nejlepší vůli, osobně, to nevnímám jako útoky na určitou skupinu, prostě to tam nevidím. Vidím pár faktorů, které mají senioři společné, tak nějak přirozeným během světa.
ivana kosťunová
Tak si přečti článek JX Doležala v Reflexu. Vlastnosti, které uvádíš, se vyskytují v každé věkové skupině, ale zesměšňovat a dehonestovat seniory se jaksi promíjí. Proč? To vážně nevím. Asi proto, že se senioři nebrání. Proč se nebrání? Stydí se a jejím trapně.
Mirek Hahn
Tepání do seniorů jsem nezaznamenal, ve veřejném prostoru jsou teď tepáni multikulturalisté... Ale napadnutelní a zranitelní jsou proč? Protože jsou důvěřiví? Protože věří proklamovaným heslům a neanalyzují slibování nemožného? Nebo proč?
ivana kosťunová
Senioři nejsou neprůstřelní, právě naopak. Jsou snadno napadnutelní a snadno zranitelní. Zkus si něco podobného napsat o nějaké národnostní menšině a budeš obžalován z rasové nenávisti. Prostě se stalo hitem sezony, do seniorů rázně tepat.
Mirek Hahn
....a proč tedy populisté a podvodníci tak cílí především na seniory, když jsou senioři tak "neprůstřelní" ? Asi náhoda....
ivana kosťunová
A to je přesně ten závěr, ke kterému ten článek směřoval. Už jsem si myslela, že jsme tu debatu uspokojivě uzavřeli, ale nedá se nic dělat. Takže : Senioři nešíří hoaxy, nekupují předražené hrnce(kde by na to vzali?) , umí si vyhledat potřebné informace a už vůbec nezapříčinily propad tradičních stran. Alespoň ne ve větší míře , než ostatní věkové skupiny. Ani z předmětné studie to nevyplývá.
Jiří Libánský
Ať chcete nebo ne, způsob myšlenkových pochodů se mění během života. Jinak uvažuje dítě, jinak dospělý a jinak senior. Je to tak dobře. Závisí na tom základní orientace v životě. Lidstvo k tomu dospělo mnoha miliony let vývoje a uložilo si to do genů. Nejkritičtější myšlení má jedinec ve svém nejproduktivnějším věku. To má ve společnosti postavení nejen vůdce, ale i sběratele informací. Dosud senior nikdy ve společnosti neplnil tuto funkci. Stařešina dosud nikdy sám informace nezískával. Jeho úkolem bylo působit jako zdroj zkušeností. To se změnilo a senioři si získávají informace sami. A jak je jim dáno geneticky, důvěřují jim. Tedy, když toho někdo zneužije a dodá jim nepravdivé informace, oni udělají to co mají geneticky dáno. Podle svých bohatých životních zkušeností vše zhodnotí a udělají závěr. Proto nakupují za desítky tisíc hrnce, vysavače a deky. Proto šíří hoaxy. V naší společnosti seniorů přibývá. Proto také propadávají tradiční strany a do vedení státu se dostávají politici i strany, které operují na bázi populismu. Spoléhají na to, že silácké řeči o vlastní dokonalosti a úspěšnosti budou přijímány mnoha lidmi, kteří si nedokážou vyhledat informace o skutečném stavu věcí a kteří neodhalí, že ta tvrzení se opírají o někdy až nehorázné lži.
Dana Puchalská
Honzo děkuji. Byla to vášnivá debata. Ono je smutné, když si lidé z takového prima chytrého pomocníka jako je internet udělali hnusneho pána. Kolovaci @jsou na pováženou. Já mám dost přátel, ale jejich adresy vždy mažu. Nevím proč by měly ty adresy lítat dál. Je to od některých lidí nezodpovědné. Já jsem komunikativní, ale soukromí si chráním a snažím se o toto i u jiných. Minule mi kamarádka posla milý vzkaz, ale před mojí adresou bylo 30 pro mně neznámých lidí. Tak jsem je musela pracně odstranit. Píšu ji to neustále ale je to zbytečné. A pak takhle vzniká řetězové neštěstí. Hezkou dobrou noc.
Helenka Červenka
Rozklikla jsem si výsledky na www.starcinanetu.cz a musím se přiznat, že i já jsem respondent tohoto výzkumu, přišel mi dotazník e-mailem a jsem tedy jedna z těch 1072. Ta tisícovka je "normální počet" pro žádaný průzkum a průzkum je opravdu objektivní. A zde se dostávám k tomu věku-do dotazníku se uvádí opravdový pravdivý věk a proto jsou údaje o stáří respondentů tak přesná. Švindlovat s věkem není možné, protože jsem zaregistrovaná a chodí mi několik různých dotazníků do roka /na cokoli - bankovní sektor, politické názory, naposled asi před týdnem otázky o dodavateli energií
Helenka Červenka
Jitko, souhlasím s těmi adresami, to by mne taky mohlo klepnout, když vidím ty hady adres a představím si, jak i mne někdo takhle posílá mezi divou zvěř. Ale ne každý si všimne po několika úpravách Seznamu že při přeposlání je v textu světle fialový rámeček Zobrazit původní e-mail a že teprve když na něj klikne, rozbalí se text, ze kterého by se měly adresy odstranit.
Jitka Caklová
Když už pominu poslední odstavec tohoto článku, který jsem vyzdvihla v příspěvku níže, tak dalším nešvarem, a to se mi stále potvrzuje u seniorů, je že PŘEposílají jakékoliv e-maily bez toho aby smazali adresy odesilatelů i příjemců minulých a když dál hromadně PŘEposílají tak nové adresáty, nedávají do "skryté" kopie. Nelíbí se mi, když moje adresa, bez viny mojí nedbalosti, nedobrovolně lítá virtuálním prostorem.
ivana kosťunová
Určitě j e to ten průzkum, vytvořila PF Olomouc. Pročetla jsem to a došla jsem k těmto závěrům. Respondentů bylo 1072 ! - tedy velmi málo na to aby se výsledky mohly zevšeobecnit. To je uvedeno i v textu předmětné studie. Z vyčísleného vzorku 26 % je uživatelů nad 65 let. ! Nejčastěji na netu je opravdu kategorie 65 a více, s rozdílem 6 respondentů od věk.kategorie 35 a více. A teď to nejdůležitější - E-maily, které varují před nebezpečím (nebezpečí migrantů, nebezpečné potraviny, nebezpečné zboží, upozornění na podvody ) zasílá nejčastěji z uvedeného vzorku 47% seniorů a úplně nejčastěji ze všech kategorií zasíláme Vtipné e-maily (kreslené vtipy, žertovná videa, žertovné prezentace) . Takže přátelé - jsem naprosto klidná, jsme na tom všechny věkové kategorie přibližně stejně a my senioři máme největší potřebu vtipu a humoru !! Jano Š. Děkuji za odkaz :)) :))
Jana Šenbergerová
Myslím, že jde o tento průzkum, nebo jemu podobný: www.starcinanetu.cz
Alena Tollarová
Co si mezi sebou posílají mladí, to nevím a pár adres mladých lidí v adresáři mám. Faktem je, že pokud mi přijde e-mail s takovými těmi žvásty o našich politicích nebo na první pohled jasný hoax, vždy je odesílatelem seniror. Komentáře k článkům např. na Novinkách už dávno ani neotvírám, protože to je hrůza málokdy k věci a to o seniorech určitě nebude. Tam se "realizují" různé kategorie. A kdybyste četli, co mi jednou napsal člověk, který odpovídal na můj inzerát na prodej nějaké věci, tak byste snad ani nevěřili, že to je možné.
Jitka Caklová
Z vlastních zkušeností vím, že hodně věcí, napsaných v tomto článku, se děje, bohužel. Může být můj názor jakkoli "blbej", ale je můj. Se vším, co kdokoliv a kdekoliv píše, můžu nebo nemusím souhlasit a proto poslední odstavec tohoto článku bych pro zdůraznění napsala červeně, zeleně, třeba i modře a ještě pětkrát podtrhla. Několikrát se mi totiž stalo, že něco jiného slyším a od téže osoby později čtu :-)
Jan Raška
Ano, jsem také rád za věcnou a hlavně slušně vedenou diskusi.
Marie Doušová
Článek se mi nelíbí, ale je to souhrn průzkumu seriozní organizace a tak jsem si ho řádně přečetla a nechci se k němu vyjadřovat, neboť s názory průzkumu v tomto článku nesouhlasím.
ivana kosťunová
Chápu obranu práce vašich redaktorů. I já velmi oceňuji kvalitu jejich práce- ostatně dávám to najevo i u jiných článků, ale zrovna u tohoto se mi zdají argumenty neověřené , prvoplánově přizpůsobené pro účely dehonestace seniorů. Neustálé útoky, jak senioři zatěžují stát, a podobně, nyní se dozvím, že senioři jsou největšími šiřiteli spamu, nenávisti,poplašných zpráv, apod. Pokud jsem věková kategorie 60 a více, je logické , že koresponduji nejvíce s lidmi své věkové kategorie a dostávám tzv. "přeposílačky " od nich. U jiných věkových kategorií je to obdobné. Zmíněné statistické studii nevěřím, neodpovídá mým zkušenostem, není mi jasné, jakým způsobem byla ta data zjišťována. To jsem chtěla svým příspěvkem sdělit. Paní Hofmanové se omlouvám za příkré odsouzení , ale na svém názoru trvám. Senioři mají svoji důstojnost a podobné zevšeobecňování povrchních závěrů alespoň mě uráží. Chápu, že někteří to vidí i jinak, ale podstatné je, že jsme si své názory vyříkali slušnou formou, jak je u nás zvykem :))
Dagmar Bartušková
Honzo, souhlas!
Jan Raška
Dobrý den, paní Jírová a paní Kosťunová, dovolte, abych se k vaším komentářům vyjádřil. Není pravda, paní Jírová, že podle "redakce mohou za všechnu zlobu senioři", jak jste napsala. Nemyslíme si to my v redakci, ale je to výsledek průzkumu seriozní organizace. A, proboha, netýká se čtenářů našeho portálu! A paní Kosťunová, co se týče spamů rozesílaných seniory, tak já mám s nimi osobní zkušenost. Především před volbami - parlamentními i prezidentskými, jsem obdržel na redakční i osobní mail desítky spamů, které útočily na různé politiky, strany, ale i EU, migranty atd. A to, že rozesílateli těchto spamů jsou zejména senioři, je také prokázano, nedávno se o tom psalo i na Seznamu. To, že internet je plný vulgarit je samozřejmě smutné. Ale nadávalo se vždy - doma, v hospodě, teď se holt vulgárními výrazy častují lidé na internetu. Pracuji v mediální sféře čtvrt století. Kdysi byla novinařina prestižní povolání. Dnes, bohužel, i pod dobrými články se objevují vulgární komentáře. Práci poctivých a dobrých redaktorů tyto komentáře dehonestují. Ale ono se ani není čemu divit, když póvlem (což uvádím ještě slušné slovo) nazývá novináře i hlava státu... Každopádně nás může těšit, že i přes různé názorové přestřelky, se vulgarity na našem portále neobjevují. Tento článek není odrazem osobního názoru redaktorky či redakce, ale je pouze informativním závěrem průzkumu.Děkuji za pochopení.
Zdenka Jírová
Ivano, napsala jsi to dobře,také se mi nelíbí, že podle redakce, za všechnu zlobu na netu mohou senioři. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že jsem se odhlásila ze dvou portálů, kde byli zastoupeni většinou mladí lidé, ale jejich komentáře se ani nedají reprodukovat. Výrazy, které jsem tam četla, jsem ani neznala. Je pravda, že senioři mají na psaní na netu více času než někteří pracující lidé, ale mládež nedá mobil ani z ruky a rozhodně nepíše do komentářů žádné selanky , stačí je poslouchat třeba v autobusu MHD.
Jarmila Komberec Jakubcová
Všude kde se může skrýt člověk za anonymní profil dochází k vulgaritám. Přesně takto píše autorka ve svém článku. A mám osobní zkušenost v době volby prezidenta jsem dostávala mnoho hoaxů od lidí seniorského věku Oni si to vzájemně přeposílají, jestli tomu věří nevím. Já jsem vše vymazala a dál neposílala. To je také fakt. Na to nemusí být žádné výzkumy.
Ilona Kolářová
Mně zas ten článek nijak nepohoršuje, protože paní Hoffmanová zřejmě čerpala z nějakých statistik všeobecně a tak to asi vyšlo. Určitě nemyslela zde tento portál, poněvadž zde pořád vládne kultivované prostředí, ale internet všeobecně a třeba to, co se píše v komentářích na komunistických Novinkách, to se opravdu nedá někdy číst. Od paní Hoffmanové mě víc vadí kritické články o ženách seniorkách, jako např. béžové vlasy atd., protože kdybych se měla řídit radami v článcích, vypadala bych jako když vstanu z hrobu a jdu strašit.
Libuše Křapová
Rozumím Ivaně. Dotklo se jí, a mne také, že za šiřitele nepravd a lží jsou v článku označeni hlavně lidé vyššího věku, ne to, že by se měl článek týkat nás, íčkařů. Já do diskuzí na Seznamu nyní nahlížím jen vyjímečně, protože je v komentářích tolik sprostoty, že se mi začal téměř vždy "obracet žaludek". Ale v žádném případě si nemyslím, že by ty vulgárnosti pocházely převážně od starších lidí. Taky každý starší člověk neumí s internetem, to je doména právě mladších. A hlavně je v diskuzích strašně moc provokatérů, tady mají anonymní moc urážet ostatní a hladit si své ego.
Lidmila Nejedlá
Hrubost vládne světu, internet je plný různých hrubostí a výlevů nenávisti. My, senioři to víme a můžeme s p. Hofmannovou diskutovat, dotkla se skutečnosti. Ale také nevěřím, že senioři jsou v tom borci a je třeba se hájit. Kdo napomene tu mladší generaci, která se v hrubostech trumfuje? Umíte si představit, co by napsali pod článek, který by je nabádal k slušnosti?
Dana Puchalská
Facebook jsem zrušila před léty. Právě pro ty nechutné a místy sprosté názory lidí, co se chtějí pouze zviditelnit. Nedávno jsem četla rozhovor s hercem J. Mádlem. A zaujala mě tam tahle věta : FACEBOOK JE ŽUMPA. Docela s ním souhlasím. A jak se občas bavím s mými známými (všichni jsme ve věku okolo 60 roky) mají na to stejný názor. Anonymita prostě s někým lidově řečeno,, zamává,,
Věra Ježková
Nemyslím, že „velkými šiřiteli různých nepravd, lží a dezinformací, ale i pěkně jedovatých komentářů, jsou lidé vyššího věku“. Dřív jsem občas zavítala na stránky bulváru a v diskusích tam bylo tolik zloby a sprostoty, že se to nedalo číst. A rozhodně jsem z toho neměla dojem, že autoři jsou lidé staří, spíš naopak. Někdo si prostě nemůže pomoct, musí jiné lidi urážet a ubližovat jim. Samozřejmě anonymně. Se spamy moc zkušeností nemám.
ivana kosťunová
Helenko-předpokládám, že u každého takového výživného komentáře byl údaj o věku pisatele ...
František Pašingr
Karel Čapek kdysi napsal něco ve smyslu, že čtenář ví všechno. Myslel tím, že mezi čtenáři se vždy najde někdo, kdo je odborník na danou věc a chybu odhalí. Internet má výhodu, že takovou odhalenou chybu nechci říci manipulaci se dozví i ostatní. Krásným příkladem je ČT, která ke komentáři o útoku na Sýrii vysílala záběry z Luhanska při útoku ukrajinské armády.
Helenka Červenka
V prvé řadě si uvědomme, že to není článek ochování zde na íčku. Ono opravdu stačí přečíst diskuzi pod jakýmkoliv článkem na Novinky.cz a to tam ještě bdí nějaký cenzor, který nevychované komentátory s hrubou mluvou blokuje. Další oblast je Facebook. Podívejte se někdy do příspěvků a nepřestanete valit bulvy, jak se lidé dovedou osočovat a opravdu to nejsou zrovna slova o přátelství, jak jsme zvyklí většinou zde na íčku. Namátkou jsem otevřela profil politika Sobotky: Mě zase docela mrzí ,že tě ty slizoune křivácký , prezident s tím fofr klackem , nepřetáhl po hrbu , při tvé šaškárně s názvem demise nedemise. Byl jsi a jsi jen k smíchu i s celým tvým fanklubem na těchto stránkách....a když se podíváte na profil Babiše, je tam výpadů přehršel: On už ti ten úsměv někdo z tlamy brzo sundá...Prolhaný podvodník . Zmetek. Však ono ho to dožene... Nezaměňovat chytry a vychcaný ale to popřechodovky nikdy nepochopi a budou vlhnout z každého jeho blábolu...Běž se přebalit hňupe...Co dokazal? okradat republiku a spoluobcany? Ne dekuji mam charakter, a ten estebackej chudak at de sedet...A nechme politiky a pojďme třeba na Koukalovou: ...Gabriela Koukalova je pro me clovek co zahodil svuj talent a snazi se stat radoby celebritou, dirigovana svym manzelem. Hrozna skoda velke kariery. Plus v hlave to asi taky nebude vsechno v poradku.............
ivana kosťunová
Ani lidé z mého širokého okolí - bez rozdílu věku- se nepotřebují prezentovat vulgárními výrazy. Tak o čem tedy ten článek je? Cit.: Velkými šiřiteli různých nepravd, lží a dezinformací, ale i pěkně jedovatých komentářů, jsou lidé vyššího věku." konec citátu. O jaké informace se autorka opírá ? V každé věkové skupině se najdou takoví lidé, tak co je tohle za informaci ?
Jana Šenbergerová
Ivanino rozhořčení docela chápu, jen dnes nejsem asi naladěná na stejnou vlnu, proto mě osobně nechává článek v klidu. Některé jevy se opravdu nedají zobecňovat, a i kdyby vzorek jakýchkoliv respondentů čítal tisíce lidí, pořád to nebude nic moc vypovídat o všech ve stejné skupině. Burani jsou zastoupeni ve všech věkových skupinách a mohou-li se projevit, dělají to. Tam, kam chodím já, se senioři chovají slušně. A výjimky jen potvrzují pravidlo. :-)
Mirek Hahn
Ano, to je právě ten rozdíl mezi reálnou a virtuální komunikací....
Libor Ptáček
Mirku, potkal jsem za život tisíce lidí, a jen vyjímky nižší inteligence potřebíjí své názory podpořit hulvátstvím.
Mirek Hahn
"Neměli jsme nikdy potřebu zdůrazňovat svůj názor vulgarismy", konec citace. Libore, mluvíš za koho ? Za všechny ? Nevíš jak se chovají ostatní. Paradoxně užíváš přesně toho zobecňování, které kritizuješ u autorky článku. .......podotýkám jen pro pořádek :-)
Libor Ptáček
Tak a už v tom zase lítáme. Paní Hofmanová vzala jakési fakta z netu a průzkumu, dala tomu omáčku a je článek na světě. Že by už i Ičko bylo ve stádiu jako Novinky nebo Seznam že pobouří čtenáře k diskusi a zvyšuje tím sledovanost? Tak tady to stopro vyšlo. Vůbec není podstatné že nemá pravdu s agresivitou důchodců. Naše generace ještě vyrostla za normálních podmínek a třeba Dvořák a Bohdalová, Menšík, Werich, Horníček nebo jakýkoli záznam Silvestra bavili hodiny lidi v televizi bez jediného sprostého slova. Neměli jsme nikdy potřebu zdůrazňovat svůj názor vulgarismy a dokážeme to věcně a s dodáním faktů. Jen se ale musím paní Hofmanové trochu zastat, ale to v jiném smyslu. Psát denně článek, hledat témata a hodnotit informace pravda-nepravda nedokáže každý a to ty nápady časem dojdou a pak se tahá kde se co dá. A další pohled. Novinky a další zpravodajské Weby spadly se svojí informační, věcnou a pravopisnou úrovní za poslední roky tak hluboko pod úroveň že dost velká část diskuse je kritika hlavně pravopisu. Závěrem? Není to vždy dobré, ale mohlo by to být ještě horší.
Dana Puchalská
Mně došly @ podobného ražení a nebylo to od seniorů ale od lidí ve věku 45 let. Nemyslím si že každý senior jen brbla a je sprostý. Ale spíš podlehne fámam a pak toho i lituje. Horší jsou bulvární plátky. To je přímo úrodné pole pro zlobu a nenávist ve všech směrech. Nejsme všichni tak blbí a nedej bože,, senilni.
Mirek Hahn
Ivana. Už mi došly racionální argumenty..., třeba máš pravdu... :-)
Hana Rypáčková
Před volbami prezidenta se pod články na internetu našla nevybíravá oslovení a hrubost, což většinou svědčilo o inteligenci pisatele. Na íčku víme, co se občas objeví, ale jinak se s tím na seniorských webem nesetkávám. Když vznikne nějaké nedorozumění, vždy si říkám, že u piva by se to hned vysvětlilo.
ivana kosťunová
Ano ? Už vidím, jak na anketní otázku - šíříte nenávistné maily ? - spořádaně odpovídá respondent ANO ! A jaký vzorek lidí oslovili? Je to celé na vodě , nevěřím tomu, a považuji to za dehonestaci starší generace.
Mirek Hahn
Ten údaj o seniorech nemá v článku uveden zdroj. Organizace Člověk v tísni dělala analýzu na téma projevy nenávisti v online prostoru.....
Mirek Hahn
Udělali anketu. Mají respondenty.
ivana kosťunová
V minulém režimu žili i současní čtyřicátníci.
ivana kosťunová
Seniorský věk je od 65 let. Z kontextu se dá poznat, zda diskutujícímu je 60 nebo 65 ? A jak je to s těmi spamy v mailech ? Nadace nám prohlíží maily bez našeho vědomí, nebo jak k tomu došli ? A jak určili to procento ?
Mirek Hahn
Není to tam napsáno ale hodně často vyplývá přibližný věk z kontextu. Hodně diskutujích odkazuje k minulému režimu nebo k nějaké konkrétní události, která se dá časově zařadit.....
ivana kosťunová
Ale u komentáře nad článkem není napsáno např. "Jaroslav, 70 let- tak z čeho vznikla ta statistika ?
Mirek Hahn
To asi není výsada seniorů. Spíš k té statistice přispívají obecné podmínky, v důchodu je víc času diskutovat na netu, seniorům trvá déle než absorbují nějaká rychlé změny ve společnosti a reagují zpočátku negativně a podobné věci......
ivana kosťunová
Já se ohrazuji proti tomu, že šíření nenávisti je výsadou seniorů. Domnívám se, že v každé věkové skupině je to stejné. Nechápu, z čeho při hodnocení vycházela nadace Člověk v tísni. Nakukovala lidem do mailů a vyhodnocovala podle věku? Nebo zázračně na diskusi pod články uhodla, že zrovna tento diskutující je senior ? Tak z čeho vznikla tato studie ? A podle čeho vyhodnotila, že zrovna tato reakce je nenávistná ? Právě si představuji, že tato slova říkám tváří v tvář autorce článku a ve vší slušnosti očekávám odpověď na své otázky. Všiměte si, že diskutuji k tématu a bez všech vulgarit.
Zuzana Pivcová
Je pravda, že nejvíc přeposlaných mailů dostanu od svých vrstevníků, což je ovšem logické, protože mladších moc neznám. Ovšem naprostou většinou se jedná o neškodné fotky či videa dětí, domácích mazlíčků či krás světa. S některými politicky útočnými maily jsem se setkala před volbami. Na některý z nich jsem reagovala rozhořčeně, protože to byl opravdu vzorek šíření nenávisti či názorového ovlivňování. Jinak se jen (hlavně nyní po zařazování některých článků i60 na Seznam) občas podívám na diskusi pod některými články v Novinkách. Bývá to dost otřesné, ale pochybuji, že by to bylo převážně dílem seniorů.
Jarmila Komberec Jakubcová
Myslím, že pane M. Hahn situaci okolo internetových diskuzí popsal velmi dobře. Proto se nebudu opakovat, lépe bych to nenapsala. Mám osobně i podobné zkušenosti, které popisuje autorka článku a je dobře, že i takové "pro někoho nepříjemné" věci popisuje. Dávám 5 hv. ale u mně má 10.
Mirek Hahn
Já bych té statistice docela věřil, i když z ní nemám radost ( jde o celý internet, ne o Íčko ). Stačí si přečíst reakce pod aktuálními články na zpravodajských portálech. Přímé neurvalé výpady jsou ještě tou "lepší" variantou. Horší bývá skrytá dehonestace oponenta. Pokud někdo často ve svých příspěvcích obviňuje bezdůvodně ostatní z nenávistných postojů, bude mít pravděpodobně sám problém s tolerancí a respektem k různosti názorů. Někteří používají agresi jako nouzovou náhradu racionálních argumentů, pokud se v tématu málo orientují. Je třeba začít u sebe - diskutovat o tématech, o kterých mám alespoň základní znalosti a stále si připomínat, že jakkoli své názory pokládám za jediné správné, musím si uvědomovat, že zbytek světa se nebude přizpůsobovat mě ale já bych se měl snažit přizpůsobit realitě :-)
Libor Farský
Nemyslím si, že většina lidí nediskutuje, ale uráží se navzájem. Nicméně ono zmíněné, tisíckrát téměř denně opakované beztrestné šíření zloby a nenávisti, jsou nešvarem, kterému se nevyhne ani solidní medium, pokud nechce zavést censuru. Magazíny online pro seniory nejsou, bohužel, výjimkou.
ivana kosťunová
Tak proti tomu se musím důrazně ohradit !! Proč z nás opět děláte žlučovité staříky a jedovaté babizny ? Proč bychom v sobě měli mít potlačovanou zlobu ? Máme o něco více zkušeností a troufáme si tedy hodnotit události a jevy z trochu širšího hlediska. Proč bychom měli zamořovat maily spamy ? Organizace Člověk v tísni rozšířením takové pochybné studie je sama šiřitelem nenávisti proti seniorům . Zajímalo by mě s jak velkým počtem "vzorků při vytvoření této studie pracovali. Jsem zde už třetím rokem a nikdy jsem tu ani náznakem nezachytila , že by tady padaly výrazy jako debil, kretén, a podobně. Paní Hofmanová, tady jste tedy hodně ustřelila. !!