Prostřeno "po německy"
FOTO: WDR

Prostřeno "po německy"

24. 4. 2018

Před pěti lety jsem se poprvé vydala za prací do Bavorska a s láskou a obdivem, mimo jiné, koukala na pořad TV BR Landfrauen, který jsem pak srovnávala s naším PROSTŘENO. Těžko hledat slova pro NEsrovnalosti, neboť tyto pořady byly "sto a jedna". Byly a stále jsou. A dnes jsem po letech viděla "německé Prostřeno" v Mnichově na TV jiné Bundesländer.

Trapnosti programu "Prostřeno" na Primě mi občas připomene titulek někde ve "zprávách" Seznamu a nebo se nějaká VIP vtipně otře o tuto nekončící studnu všech lidských nectností. A tak si po pěti letech dovoluji další srovnání. Ale pozor! Žádné překvapení. Na české ani německé straně se NIC nezměnilo.

Několik týdnů doprovází tým WDR venkovské ženy, aby divák zažil venkovský život a přípravu slavnostních menu. Kulinářská cesta vede křížem krážem po celé zemi Severní Porýní-Vestfalsko.

Šest žen se opět setkává s kulinářskou výzvou a vzájemně se zvou do svých domů, kde představí rodinu a čím je rodina zajímavá. Jedna má kozí farmu, další chová ovce, jiná pěstuje bio zeleninu... Každá je něčím zajímavá. Někteří pokračují v letité rodinné tradici, jiná rodina byla okolnostmi k životní změně donucena. A všechny mají jedno společné. Jsou spokojení a přátelští, vaří a pečou s vášní a láskou.

Krásný starý autobus přiveze štáb TV WDR a 5 zbývajících soutěžících k hospodyni, která pozvala své konkurentky do svého království. Připraví jídlo z vlastních a regionálních produktů, které jsou zpracovány s velkou představivostí na lahodné menu - nejkvalitnější národní kuchyně. Samozřejmostí je, že se na hostině podílí celá rodina. Kdyby jen při servírování. Jistě, že jde o soutěž, o titul, ale na jaké úrovni!!! Namísto trapností a veřejného posměchu pochvala a úcta. A když se něco nepovede? Vždy s úsměvem. Kromě vztahů jsem ocenila kameru a záběry na jednotlivé detaily, jak se jídlo připravuje, zdobí a sevíruje. Za mne- minimálně 3 Michelinské hvězdičky :-)

Kdo se chce nechat inspirovat, koukněte na: https://www1.wdr.de/fernsehen/land-und-lecker/ueber-land-und-lecker/ueberunssendung122.html

A proč jsem se k tématu vrátila? Třeba jen pro zamyšlení: co se změnilo u každého z nás za posledních pět let? A nebo odkud jdeme a kam směřujeme? Osobně? Naše republika? Evropa? Modrá planeta?

Hodnocení:
(4.9 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lidmila Nejedlá
Dagmar, moc hezký článek. Německá preciznost se nedá srovnat s českou povrchností a s věčnou potřebou někoho zesměšňovat a ubírat na důstojnosti. A kam směřujeme? Právě k té povrchnosti. Měj se hezky.
Zdenka Jírová
Na Prostřeno jsem se dívala asi 1/2 roku, pak už to bylo nudné a v posledních letech je trapné. Nedívám se, jen občas vidím reklamu na tento program. Proč jsou všechny seriály " nekonečné"? I zpočátku docela dobrý námět se časem vyprázdní a začíná být moc nastavený. A je to už o něčem jiném než jak to začalo. Proto si na seriály dost lidí stěžuje. Dívat se na něco 10 let je trapné.
Eva Balúchová
Dáši,jsem ráda,že jsi se po delší době ozvala a seznámila nás jak to dělají u sousedů.Naše Prostřeno se změnilo v reality shov,asi se to divákům takhle líbí.Já už se na to nedívám,ale asi je sledovanost dobrá,proto se stále vysílá.
Věra Ježková
Na naše Prostřeno se už několik let nedívám. Souhlasím s Ivanou. Děkuji za dobrý tip na volné chvilky – hezká němčina, pohodové prostředí a recepty.
Mirek Hahn
Co k tomu říct....? Podobu pořadu určuje poptávka/sledovanost. Jací jsme - takové máme pořady :-)
Zuzana Pivcová
Věřím tomu, že Němci jsou v tomhle daleko zdrženlivější. Díky za informaci!
ivana kosťunová
Když Prostřeno začínalo, bylo to také o něčem jiném, to až snaha po sledovanosti z tohoto pořadu udělala "reality-show".