Češi propadli cestování. Čím starší, tím náročnější
Ilustrační foto: ingimage.com

Češi propadli cestování. Čím starší, tím náročnější

13. 5. 2018

Do světa byly vypuštěny nové údaje o situaci v cestovních ruchu. Potvrdily několik let se neměnící trend. Čeští senioři jsou nejhýčkanějšími klienty cestovních kanceláří. Vědí, co chtějí a na dovolené  mnohdy nešetří.

Je to znovu potvrzeno. Český turista s řízkem a paštikou je minulostí. Nejčastěji cestují lidé ve věku padesát a výše. Agentura Invia zveřejnila údaj, že klienti ve věku nad padesát tvoří pětinu všech zájemců o koupi dovolené. „V cestovním ruchu se jednoznačně projevuje, že lidé ve věku padesát let, ale i šedesát a výše jsou nyní mnohdy aktivnější než mladá generace,“ říká Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří. T

ato kategorie turistů velmi ráda využívá právě služeb cestovních kanceláří, na rozdíl od mladých lidí, kteří častěji cestují sami, individuálně. Rozdíl je však také mezi turisty vyššího věku a rodinami s dětmi. Rodiče s dětmi velmi často objednají zájezd jen podle toho, že jde o hotelový rezort co nejblíže pláži s all inclusive službami a atrakcemi pro děti. Zkrátka, chtějí si hlavně odpočinout a mít děti co možno nejvíce zabaveny. Mnohdy je jim v podstatě jedno, co je v okolí, často z rezortu vůbec nevyjdou.

Turisté vyššího věku se chovají přesně naopak. Zajímá je místo, do kterého jedou. Chtějí na výlety. Využívají služeb cestovek, hodnotí, jaký je jejich delegát. Vítají, když jde o komunikativního člověka, který s nimi na výlety jezdí a vše jim vysvětluje. Velmi rádi sami podnikají večer procházky a výlety do okolí. Místo velkých rezortů preferují útulné menší hotely. Zkrátka, senioři chtějí danou destinaci velmi často poznat, nestačí jim ležet na pláži a ládovat se zmrzlinou.

Mnohé cestovní kanceláře nyní proto vybírají právě takové hotely a destinace, od kterých očekávají, že se turistům vyššího věku budou líbit. Předcházejí si je, protože vědí, že když je takový turista spokojen, příští rok s nimi vyrazí znovu. „Nezapomínejme, že do období zralého věku vstoupila generace, která byla aktivní v devadesátých letech, tedy mnozí podnikatelé, kteří nyní disponují dostatkem volného času a financí. Mnozí říkají, že za mlada cestovat nemohli, tak si to nyní vynahrazují a investují do dovolené v zahraničí,“ komentuje trend Tereza Picková, výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Cestovní kanceláře mají typického klienta vyššího věku přesně zmapovaného. A to takto. Většinou si přijde zájezd vybrat a zaplatit do pobočky. Nerezervuje přes internet. Přichází však velmi často dobře připraven a je vidět, že předtím vše na internetu zkoumal. Nebojí se vyptávat. Ptá se i na detaily jako je přesná vzdálenost k moři a je schopen si ji ověřovat na mapách na internetu. Volí co nejrychlejší a nejjednodušší způsob dopravy. Když má požadavek na odlet z Ostravy, vybírá z nabídky zájezdů do destinací, které odtamtud ten rok létají, i když původně třeba uvažoval o jiné. Raději však letí z Ostravy podruhé na Krétu, než jet z Ostravy vlakem do Prahy a odlétat z Ruzyně třeba na Kypr, byť na Kypru dosud nebyl. Zkrátka, žádné složité cestování, natož přesedání.

Každý druhý seniorský pár si rovnou při placení zájezdu platí i nějaký fakultativní výlet do okolí destinace, zpravidla za památkami, případně plavbu lodí po okolí. Velmi často spolu cestují dvě ženy, případně více žen.

Senioři se velmi dobře orientují v kouzlu nákupu zájezdů na takzvané first minute, tedy často kupují zájezdy na léto už na podzim předcházejícího roku. Naučili se velmi dobře si spočítat, že jim taková včasná rezervace ušetří i několik tisíc korun na osobu. Právě lidé vyššího věku prý stojí za současným obrovským boomem kupování first minute zájezdů, který vedl k tomu, že většina cenově výhodných a kvalitních zájezdů k moři je už na letošní léto vyprodána.

Zkrátka, čeští senioři si v tomto směru začali dopřávat to, co jim v mládí bylo odepřeno. Jsou poslední generací, pro kterou nebylo cestování naprosto normální věcí. A tak mnohdy i ti, kteří na zájezdy musí citelně spořit a odepřít si kvůli nim jiné radovánky, říkají, že do ciziny pojedou, i kdyby takzvaně na chleba nebylo.

Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Jen zcela výjimečně jsem se setkala s tím, že některý hotel v některé destinaci lákal jednolůžkovým pokojem bez příplatku, samozřejmě jen v určitém termínu mimo sezónu. Přitom mám zkušenost, že po sezóně jsou některé pokoje vedle mě na patře prázdné. Divná logika, než jednotlivce bez příplatku, raději nikoho.
Jarmila Komberec Jakubcová
Do zemí v blízkosti našich hranic cestuji bez cestovky. To v dnešní době není žádný problém. Všude fungují vlaky či autobusy a ubytování funguje přes Booking. Takto jsem několikrát byla i v Izraeli. Pokud letím např. na Gran Canarii, objednávám si pobyt přes cestovku Chci hotel se systémem AL. Na poznávačky zase jezdím s prověřenou cestovkou abych se něco dozvěděla od kvalifikovaného průvodce.Největší problém je pro nás, kteří jsme tzv.singl. Jednolůžáky jsou většinou za velký poplatek. V tom by se mělo něco udělat. Je nás hodně co cestujeme rádi sami.
Blanka Macháčková
Mladí, kteří znají jazyky a orientují se v nákupu levných letenek nepotřebují cestovat s CK. Já jsem typický klient CK, protože si cestu neumím zařídit sama. Je to sice dražší, ale hlavně že mohu vyjet a podívat se.
Hana Práglová
Po přečtení přispévku jsem se zamyslela nad tím,že lidé nad 50let jsou aktivnėjší než mladší.Nevím,kolik vám je let.Ale pokud spadáte do kategorie 5o-60let,to znamená,že jste ještė v pracovním pomėru.Dėti máte odrostlé,plat vyšší než prūmėrný dūchod...takkže není problém jezdit na dovolenou KAMKOLIV . Při prūmėrném dūchodu 11000mėsíčnė se mnozí rozmýšlejí,zda našetřit na dovolenou či třeba na vymalování bytu či opravu domu...Zda jsou padesatníci ve "zralém vėku..",tomu tedy nerozumím.. HOLT, kdo se v životė naučil šetřit,mūže si v dūchodu (60+ let!!!) dovolit své našetřené peníze utratit dle vlastního uvážení.Kdo se našetřit nenaučil,-ten má smūlu...