Jak ulevit od bolesti? Chůzí, cvičením i sexem
Ilustrační foto: ingimage.com

Jak ulevit od bolesti? Chůzí, cvičením i sexem

28. 5. 2018

Cvičení často pomáhá zmírnit bolest a tím zlepšit kvalitu života. Umožňuje nejen snížit vnímání nepohodlí, ale překonat i omezenou funkčnost. Tempo pohybu si určuje každý člověk sám podle vlastních schopností. Výběr vhodného druhu cvičení je vhodné konzultovat s fyzioterapeutem. 

1. Chůze

Je dobrou volbou pro všechny, kteří by se měli vystříhat činností, při nichž hrozí velké riziko nárazů s následným zraněním. Nespornou výhodou chůze je, že tento pohyb můžete provádět prakticky kdekoli a kdykoli, navíc nezávisle na ročním období.

2. Plavání

Je skvělé pro lidi trpící osteoartritidou, problémy pohybového aparátu nebo jakýmkoli onemocněním kloubů, kdy i malý náraz může vyvolat náhlé zhoršení stavu. Plavání a jiné druhy vodního cvičení vzdorují gravitaci, proto při nich nevznikají nepříjemné a potenciálně škodlivé vlivy na klouby.

3. Jóga

Dechová relaxace při józe může být stejně prospěšná ke zmírnění chronické bolesti jako pohyb a strečink. Jóga jako taková však zahrnuje i mnoho cvičení na extrémní rozsah pohybů nejen páteře, ale i jiných kloubů, a tím představuje riziko zranění. Na druhé straně se pacientům upoutaným na lůžko doporučuje, aby se prostřednictvím různých dechových cvičení obnovila práce svalů. 

4. Taj-či

Jedná se o cvičení pro mladé i starší, konkrétně o bojové umění pocházející z Číny. Podobně jako jóga rozvíjí taj-či tzv. všímavost (sati). Stačí například dvě hodiny týdně a u pacientů s fibromyalgií se redukuje bolest, ztuhlost a únava (jde o syndrom vyznačující se chronickou, generalizovanou bolestí, která pacientům brání v běžné činnosti). Taj-či také pomáhá nabírat sílu, vytrvalost a rovnováhu.

5. Pilates

Tento stále více populární pohybový režim, který vyvinul Joseph Pilates na začátku minulého století, je mimořádně nápomocný při bolestech v kříži a fibromyalgii. Zmírňuje bolest účinněji než relaxační či protahovací cvičení. Předtím, než začnete navštěvovat pilates, se ale přesvědčte, že je vede dobře kvalifikovaný učitel – jinak si můžete ublížit.

6. Strečink

Další druh cvičení, kterému se lze věnovat téměř kdekoliv. Každý pohyb prováděný i jen trochu proti gravitaci člověku pomáhá. Můžete si vybrat z mnoha různých protahovacích programů. Strečink je velmi vhodný pro osoby se sedavým zaměstnáním.

7. Silový trénink a posilování s lehkými činkami

Silový trénink je zvláště užitečný pro lidi, kteří trpí artritidou. Cvičení s činkami od 2,5 do 4,5 kg je také prospěšné, jen je důležité stanovit si vlastní tempo. Pokud jste nebyli aktivní delší dobu, zkuste pro začátek sklapovačky a kliky.

8. Sex

I sexuální aktivita se počítá jako forma sportu. Cvičení a zdravý sex jsou pravděpodobně dva z nejdůležitějších všeléků proti bolesti. 

9. Golf

Tento sport nabízí všechny výhody chůze, tedy pokud ji upřednostníte před vozíkem. Na druhé straně nesmírně zatěžuje dolní část páteře, proto je nutné kombinovat golf s posilováním a natahováním (podobně jako tenis).

10. Aerobik

Obecně platí, že aerobní aktivity, zahrnující i běžecký trenažér a stacionární kolo, jsou především vhodné pro osoby s fibromyalgií. Aktivují se při nich určité specifické mechanismy, které vedou ke snížení bolesti, navíc je aerobik prospěšný i pro srdce.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

britrodukt.png

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA