Odhalit se nebo ne? Jak řeší horké dny starší dámy?
Ilustrační foto: ingimage.com

Odhalit se nebo ne? Jak řeší horké dny starší dámy?

31. 5. 2018

S příchodem teplého počasí řeší mnoho starších dam stejný problém: Nakolik se hodí odhalit těla, když jdeme po ulici, na nákupy, do práce? Můžeme si dovolit výstřihy, holá ramena, paže?

A jaká má být ta správná délka sukně? Co kalhoty? Kraťasy, tříčtvrteční kalhoty nebo se od určitého věku hodí výhradně nohavice dlouhé, protože nohy už nejsou to, co bývaly?

Jedna pětačtyřicátnice vypadá na všech fotkách z dovolené u moře jako arabská žena zahalená v burce. Na pláži se pohybuje zásadně zabalená do volného tmavého oblečení, které sundává až těsně před vstupem do vody a pak se do něj zase hned halí. "V mém věku se už přece nehodí vystavovat tělo," tvrdí, přestože má pěknou postavu.

Jedna sedmdesátnice nosí v létě trička s velkými výstřihy, odhalené ruce a úzké kalhoty těsně pod kolena. "Nechápu, proč bych měla měnit styl oblečení, který nosím celý život. Nerozumím řečem, že se od určitého věku něco nehodí. Kdo má právo to určovat?" říká.

Ano, zvolili jsme jako příklad dámy, které jsou obě trochu extrémistky. Ale dobře vyjadřují náš vztah k problému, který nazýváme výrazem "míra odhalení." Někdy se jim zabývala snad každá dáma, která překročila padesátku.

Je nesmysl pařit se v horkém počasí v oblečení upnutém ke krku, punčocháčích a dlouhé sukni jen proto, že existují poučky pravící, že dáma vyššího věku by prostě nikdy neměla na veřejnosti ukazovat holé nohy. Stejně tak je nesmyslné žít v přesvědčení, že nám ve vyšším věku sluší to, co nám slušelo ve třiceti. Sedmdesátiletá nožka je prostě jiná než nožka třicetiletá. Když se nám na lýtku vytvořila výrazná křečová žíla, je určitě lepší zvolit takovou délku kalhot či sukně, která ji zakrývá. Přístup "no a co, nosila jsem kraťasy celý život, tak je budu nosit pořád," je sice odvážný, ale ve výsledku na okolí dotyčná nemusí působit jako svobodomyslná žena, ale naopak jako někdo, komu nezáleží na tom, jak vypadá.

Četné diskuse dam na toto téma nasvědčují, že se jedná o velký a ošemetný problém. Stačí si poslechnout řeči v obchodech s oblečením: Kdyby byl ten výstřih menší, vzala bych si to. Nejsou ty kalhoty na mě moc krátké? Neměla bych mít delší rukáv, když mám na pažích kůži jako stará pradlena?

Co na to návrháři?

Módní návrháři a stylisté se shodují na několika pravidlech, jejichž dodržování nám může nejistotu při volbě míry odhalení, pomoci vyřešit.

Ve vyšším věku bychom měly zapomenout na úzká takzvaná špagetová ramínka. Zkrátka, tílko s tenkými ramínky – šňůrkami nám nesluší. Protože když pod ním máme podprsenku, vyčuhují i její ramínka. Přestože tuto kombinaci některé mladé dívky nosí, je to prostě jeden z největších módních prohřešků. A nevzít si pod tílko podprsenku, to by ženu vyššího věku snad ani nemělo napadnout. Takže, když si na léto pořídíme tričko, zásadně by mělo mít krátký nebo tříčtvrteční rukávek, ne pouze ramínka. Na takové patří sáčko či lehká košile. Přiznejme si, že málokterá žena má od určitého věku tak pěknou pleť na zádech a pažích, že je třeba se jí chlubit a vystavovat ji.

Výstřihů se naopak nebojme. Mnoho žen žije v přesvědčení, že od určitého věku je třeba halit se až ke krku. Je to škoda, protože dnes jsou k mání tak kvalitní podprsenky, které dokáží vykouzlit pěkný dekolt v každém věku. Nemluvíme o tom, že je třeba si vyzvednout ňadra kdesi pod bradu a vzít si obrovský výstřih, to ne. Ale zpevněné poprsí a pár otevřených knoflíčků u košile či tričko s kulatým středně velkým výstřihem, rozhodně v létě působí více šik než oblečení upnuté až ke krku.

Klidně na boso

Punčocháče a ponožky nejsou nutné. Zapomeňme na poučky, že se nehodí chodit na boso. Příliš esteticky nepůsobí, když máme bosou nohu, neupravené nehty, zhrublou kůži na patách a to všechno vystavujeme v páskových sandálech bez paty a špičky. Stačí se rozhlédnout v autobusech, tramvajích či metru a je jasné, že pohled na takové nohy je málokdy příjemný. Mnohem elegantnějším řešením je pořídit si na horké dny lehké baleríny nebo lodičky na nízkém podpatku. Není vůbec žádný módní prohřešek nosit takové boty na holou nohu, naopak, kalhoty ke kotníkům a baleríny na boso působí v létě mladistvě, jsou pohodlné a navíc se v nich skryje noha, která třeba už nevypadá nejlépe. Protože, přiznejme si, právě nohy jsou často tou částí těla, o kterou moc nedbáme. A právě v létě je to pak hodně vidět. Ale pařit se kvůli tomu v silonových podkolenkách je nesmysl.

Sluší mi to?

Platí následující: Oblečení by nám mělo slušet, mělo by podpořit to, co je na nás hezké a potlačit to, co se na nás přírodě příliš nepovedlo. Ve vyšším věku to platí dvojnásob. Při rozhodování, v čem vyrazit do města v teplém letním dni, se tedy nesnažme najít odpověď na otázku: Hodí se to v mém věku? Hledejme odpověď na otázku: Sluší mi to? Skryje to ty části těla, které už nejsou moc obdivuhodné? Zvýrazní to naopak to, co je na mě hezké?

Kdo si umí na toto odpověďět, je zpravidla dobře oblečený vždy a je úplně jedno, jestli je mu dvacet nebo šedesát.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Právě jsem nahodila tílko a jdu chytat bronz, než přijde studená fronta a donutí mě obléknout svetr. :-)
Ilona Kolářová
Ať si každý chodí v čem chce. Co mi vadí, jsou muži, když jsou vysvlečeni do půl těla. Je jedno, zda mají postavu jako Schwarzeneger či břicho jako těhulka v sedmém měsíci, ale promenádovat se takto po městě, chodit po obchodech nebo jezdit v trolejbude mi přijde víc než nevhodné a na to jsem alergická.
Naděžda Špásová
Pokud je mi teplo, neřeším, co se v mém věku hodí, nebo nehodí, ale samozřejmě, že např. mini už je z mého šatníku pryč. Zato triček, topů a k nim sukně, ale hlavně 3/4 kalhot mám docela dost. Dbám na to, aby to barevně ladilo a abych nevypadala jako klimakterický diblík. Hodící se kabelka a boty jsou vždy po ruce. :-)
Vladislava Dejmková
Asi je nejlepší používat zdravý rozum, oblékat se podle příležitosti, počasí i možností, občas se zkontrolovat v zrcadle. Článek je dobrý pro zamyšlení.
Josef Borecký
To mě mrzí, že tu poslední módní přehlidku jsem včas nezaznamenal a tím pádem neviděl :(
Elen Zajíčková
Děkuji redakci za tento článek! Jsem ráda, že naše modní přehlídky ctí právě tyto estetická pravidla. Třeba ta včerejší v sídle Portálu i60 se nesla zcela v tomto duchu. Přihlížející všech věkových kategorií i národností, kteří se připletli ze Staroměstského náměstí,byly nadšeni. nejenom oni.
Věra Ježková
Mimo soukromí se celý život odhaluji nerada. Samozřejmě jsem nosila kraťasy a minisukně. Ale např. ne oblečení průsvitné. Na cestách Prahou se se zájmem podívám, co je taky možné.
Zdenka Hillová
Myslím si ,že každý by měl mít soudnost co si obleče kdy a kam (někdy vidím mladé ženy i starší oblečené hrozně ,ale každého věc)
Hana Rypáčková
Jasně, taky mě napadne : Při jaké příležitosti? Tříčtvrteční rukávy mám ráda, nemusím si vyhrnovat dlouhé.Ale chodím v šatech bez rukávů navzdory ochablé kůži .A když by to někomu na mě vadilo, tak ať se nedívá...Tlustoprdky jsou nabádány , až jsou sebevědomé, každému se líbí jiná postava, tak my vrásčité buďme sebevědomé též. Na kolo si vezmu šortky, k vodě dvoudílné plavky , do divadla si zahalím ramena ....Pravda je, že chlap jde klidně po ulici nahoře bez.
Zuzana Pivcová
Hodně obav pramení z toho, že je zde nastaven model Krása rovná se mladost. Proto pak kdekdo shání informace o tom, co se právě nosí a co je nevhodné. Mně je to skutečně úplně jedno. Není to ode mě póza. Ale čím se můj život zlepší nebo zhorší, jestliže mi někdo řekne, že jsem prudce elegantní nebo naopak strašák? Já své sebemínění znám. :-D
Věra Halátová
Odhalit se nebo ne? To je problém starších dam? A co starší pánové? Ti si problémy nedělají, protože je jim to jedno. Nedávno jste tady měli článek o tom, jaké si pořídit plavky k moři. Opět se to týkalo žen. Muž, ať s břichem nebo bez má vždy stejné plavky. V hlavním městě Norska v Oslo, ve Frognerově parku jsou sochy Gustava Vigelanda. Sochy představují nahé lidské postavy různého věku. Sousoší Koloběh života - lidé od malého dítěte, přes mládež, mladé manžele, stárnoucí manžele a staré manžele. Nahota je přirozená. Bůh stvořil člověka nahého. Anebo: nahý jsi na svět přišel a nahý odcházíš. Před královským palácem v Oslo se lidé všech věkových kategorií sluní, ženy nahoře bez. A proč ne? Ale např. můj tchán se po šedesátce svého věku nikde nesvlékl ani do půl těla s tím, že se to nesluší. Každý podle svého přesvědčení. Když se chce někdo koupat v teplákách, jeho věc. Když se chce koupat nahý, jeho věc. Ovšem, chodit nahý po Staroměstském náměstí, to by byla blbost, to už je lepší být v těch teplákách v třicetistupňovém vedru. A křečové žíly! Jsou moje. Samozřejmě, pokud půjdu např. na svatbu, asi nepůjdu v kraťasech a v kristuskách s holýma nohama.
Marie Doušová
Každý jednou bude starý a tak ať se s tím seznámí za mlada, pak to bude lépe snášet. Pokud se budeme zahalovat a schovávat ,tak je to špatně. Jistě si starší žena obleče to, co jí nejvíce sedí a v čem se cítí dobře. Nějaká vráska ,nebo trochu povislá kůže, nemůže nikomu vadit. Když jo, tak je to jen jeho problém. Důležité je ,zda jsme usměvavé, příjemné a máme se trošku rádi. Nosme to , v čem se cítíme nejlépe a v čem nám není horko.
Zuzana Pivcová
Dnes ráno jsem na Národní potkala dámu v šortkách. Byla už hodně ve zralém věku a žádný prototyp modelky s pevným svalstvem. A nikdo se za ní nijak pohoršeně neotáčel.
Libuše Křapová
Proč se mám stydět za to, že jsem stará? Špagetová ramínka sice nenosím, ale chodím oblečená tak, aby mi nebylo zbytečně horko. Neměla by se spíše vést diskuze směrem, že budeme všichni staří (a bude nás ve společnosti časem čím dál tím větší procento) tak ať nás a naši povislou kůži ti mladí tolerují? Vždyť i zde bylo nedávno několik článků o módě s fotografiemi i velmi starých dam, které naprosto v klidu odhalovaly své krky, paže, vrásky. A byly v článku chváleny a dávány nám za příklad, jak se nebát módy.