Domácí ořechovice. Čas na její výrobu se blíží
Ilustrační foto: ingimage.com

Domácí ořechovice. Čas na její výrobu se blíží

17. 6. 2018

Základem dobrého ořechového likéru vlašské ořechy v mléčné zralosti. Podle staročeských receptů je pro sběr ořechů nejlepší noc na svatého Jana. To pak mívá ořechovice údajně magické účinky. Ty ale přijdou i tehdy, když ořechovice vypijete větší množství...

 Více na: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-pripravit-svatojansky-liker-orechovice-krok-za-krokem

 

 

 

Kromě zelených ořechů budete potřebovat ještě litr alkoholu (nejlépe čistou vodku, ale naložit se mohou i do rumu či jiného alkoholu) a vonné koření – skořici, hřebíček, jalovec, citrónovou kůru, případně také vanilku, badyán a fenykl.

Postup přípravy
Ořechy (15 kusů) nejdříve dobře operte a pak nakrájejte na půlky či centimetrové plátky. Přidejte celý svítek skořice, tři kuličky jalovce, pět hřebíčků, nastrouhanou kůru z půlky citrónu a případně další koření dle vlastní chuti. Někdo přidává ještě kousek zázvoru, fenykl, ale i černou kávu.

Směs vložte do skleněné 1,5 litrové lahve s uzávěrem, zalejte litrem alkoholu a nechte 6 týdnů macerovat na teplém místě (například na parapetu).

Po šesti týdnech přidáte do nálevu - který nejdříve přes plátno slijete a vrátíte do sklenice čistý - cukerný roztok. Půl kilogramu pískového cukru rozvaříte v půl litru vody, necháte vychladnout, přilejte do sklenice, promícháte a opět necháte uležet, a to 4 - 6 týdnů. Poté stáhněte likér hadičkou do lahví s uzávěrem. Můžete už ochutnávat, ale nejlepší je nechat likér uležet v chladnu až do Vánoc. Pak má tu správnou chuť.

Domácí ořechovicí potěšíte rodinné příslušníky, přátele, sousedy.

Tak na zdraví!

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Valachovičová
Minulou sobotu jsem také naložila dvě sklenice na ořechovici /budou i jako dárek na vánoce/
Antonín Vácha
Děkuji za recepturu, využiji.
Zuzana Pivcová
Znám jen medovinu s ořechovou příchutí, samotnou ořechovici ne, ale ochutnávce bych se nebránila.
Dana Puchalská
Je to přeci lék na špatnou zimní náladu.
Marie Novotná
Slupka ořechu je nahořklá-léčí žaludeční potíře.(pokud se užívá s mírou,nebo Mírou ? )
Jana Šenbergerová
A co se tím léčí? :-)
Věra Ježková
Jako dárek by mě potěšila.
Marie Novotná
Díky za připomenutí.Nejchutnější-u nás-je pouze se skořicí a hřebíčkem.Přislazuji medem a s vodou do této lahodné medicíny šetřím.:-)