Svojanov: zapomenutý hrad u Poličky
FOTO: commons.wikimedia.org

Svojanov: zapomenutý hrad u Poličky

29. 6. 2018

Chránil obchodní stezku mezi Litomyšlí a Brnem a nechal ho postavit ve 13. století český král Přemysl Otakar II. Patří mezi nejdůležitější české hrady, přesto Svojanov u Poličky nepatří mezi nejnavštěvovanější. A je to škoda.

Skrývá se za mohutnou hradbou, jejíž zeď místy dosahuje až osmi metrů a díky hlubokým a neprostupným lesům nad údolím řeky Křetinky není téměř odnikud vidět. Stoupá se k němu úzkou asfaltkou a až téměř nahoře se z lesa vyloupne rozlehlý hrad, směs gotiky s empírem, tedy středověku s 19. stoletím. 

Ještě Karel IV. si ho pořádně cenil. Svojanov ve svém zákoníku Majestas\ Carolina zařadil mezi 11 nejvýznamnějších českých hradů, které neměly být nikdy prodány nebo zastaveny.  

Račte vstoupit
Správa hradu nabízí tři okruhy. První seznamuje návštěvníky s životem ve 2. polovině 19. století a vede do interiérových prostor empírového paláce. Všechny komnaty jsou zařízeny stylovým inventářem. Nechybí v nich ani nejrůznější doplňky každodenního života, bohaté textilní dekorace či kuriozity. Druhý okruh vede do tajemných gotických sklepení, seznamuje návštěvníky s právem útrpným a nakonec jim dá nahlédnout do unikátního domu zbrojnošů.

Uvidíte zde dobové zbroje, brnění či zbraně. Raritou je kroužková košile sestavená z 16 000 kroužků. Součástí prohlídky je i středověká mučírna - se skřipcem, klecí pro nepoctivé obchodníky či pouliční děvy, je tu také rumpál nebo pranýř. Třetí okruh představuje venkovní prostory hradu – seznamuje návštěvníky s empírovou budovou a dalšími zajímavostmi. Nad vstupní budovou se například tyčí zdivo renesančního paláce Trčků z Lípy, na němž si můžete povšimnout i fragmentů psaníčkových sgrafit, obnovených v roce 2010. Za prozkoumání stojí i okolí hradu.

Nejkrásnější výhled je ovšem z hradní věže - hlásky. Vypadá pohádkově - nejedno dítě uvěří, že právě zde se píchla o trn do prstu Šípková Růženka. Na hradě je v současné době k vidění několik výstav - Stálá výstava obrazů Aloise Živného, který na hradě od padesátých let žil a pracoval jako kastelán, 750 let města Poličky, je tu také expozice výšivek Petry Totuškové.

Chovejte se ale obezřetně. Na hradě totiž straší. Z jednoho výklenku každou noc vychází tajemná postava malého děvčátka, jež zde prý kdysi tragicky zahynulo... 

Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vladka Steinová
Dobrý den, jsem upřímně ráda,že p.Bučková napsala o hradu Svojanov. Několik km od Svojanova a na Vysočinu celkově jezdím 48 let,znám velmi dobře tento kraj, na hradě jsem byla x krát, i jsem zde s vnoučaty přespala,-doporučuji- je to fakt zážitek. Že by hrad patřil mezi málo navštěvované nevím, ale doplním nějaké zajímavosti. Městu Polička patří již od r. 1910 a je také nazýván vilou českých královen. S jeho jménem je spojen jistě zakladatel, Přemysl Otakar II., ale i královna Kunhuta a Záviš z Falkenštějna. (Tajná chodba na hradě, kterou průvodci snad ještě ukazují, ví jistě své). Svojanov je jediný hrad, u nás, kde se snoubí architektura středověku-gotika a architektura 19.století-empír. Badatelé stále ještě nerozluštili tzv. Trstenickou obchodní stezku, která tudy probíhala, stále se ještě neví, kudy přesně vedla-(směřovala někam až do Orientu). Na Svojanově je pořádáno celoročně mnoho kulturních a prospěšných akcí, je zde k vidělní i úmrtní královská koruna Přemysla Otakar II. Výhled z hradu do lesů a kopců Vysočiny- do Čech i na Moravu- je překrásný. V lesích chybí snad jen zubři, kterých prý zde ve středověku bylo plno.
Alena Vávrová
Tak do Poličky a sem na hrad se chystám již dlouho. Škoda, že mi to nevyšlo letos, kdy se tam slaví.
Věra Ježková
Ten je hezký… :-)