Brutnák lékařský: Účinkuje proti zánětům i na léčbu lupénky
ilustrační foto: pixabay.com

Brutnák lékařský: Účinkuje proti zánětům i na léčbu lupénky

11. 7. 2018

Rostlinu, která má využití nejen v léčitelství, ale i v gastronomii, zná mnohý z vás. Je to rostlina, která dorůstá zhruba do výšky 60 cm. Květy jsou většinou modré, ale mohou být i bílé. Má chuť, která připomíná okurky.

Doporučuje se zpracovat okamžitě po sběru, protože jinak lístky ovadají a ztrácí léčivé účinky. Na sušení sbírejte v době kvetení - v květnu nebo v červnu. Sbírají se jak lístky, tak i květy. Roste na loukách, u cest, ale najdeme ho i v parcích ve městech, na okrajích lesů.

Brutnák se sbírá pro své protizánětlivé účinky.

Využití
Je to léčivý prostředek na nemoci horních cest dýchacích, je účinný při zánětech ledvin a močového měchýře. Lze jej využít jako prevenci proti revmatismu. Při srdečních chorobách a návalech horka. Posiluje a ošetřuje nervový systém,.pomáhá vylučovat vodu z organismu.

Čaj
2 - 3 gramy sušených květů zalijeme vroucí vodou a pak necháme pod pokličkou pár minut vyluhovat. Stačí popíjet 1 šálek denně průběžně po celý den až po dobu 4 týdnů.

Využití má i v kuchyni
Z lístků je vynikající salát, který připravujeme jako okurkový. Lze jej podávat dušený na másle. Přidává se do nakládaných okurek a zeleniny, majonézy a studených omáček.

Olej ze semen brutnáku se osvědčil i při léčbě kožních onemocnění, např. lupénky.  

S využitím zdroje: Rastliny v kozmetice, autoři B.Hlava,F.Starý,F.Pospíšil

bylinky příroda
Hodnocení:
(4.6 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - čtvrtý týden <p>Aby byly vaše peníze v&nbsp;bezpečí se postará Garanční systém finančního trhu. Vyzkoušejte si Vaše znalosti v&nbsp;oblasti pojištění vkladů. Vítěz tohoto speciálního týdenního kvízu zaměřeného na finanční gramotnost, získá i speciální cenu!&nbsp;</p>
AKTUÁLNÍ ANKETA