Brutnák lékařský: Účinkuje proti zánětům i na léčbu lupénky
ilustrační foto: pixabay.com

Brutnák lékařský: Účinkuje proti zánětům i na léčbu lupénky

11. 7. 2018

Rostlinu, která má využití nejen v léčitelství, ale i v gastronomii, zná mnohý z vás. Je to rostlina, která dorůstá zhruba do výšky 60 cm. Květy jsou většinou modré, ale mohou být i bílé. Má chuť, která připomíná okurky.

Doporučuje se zpracovat okamžitě po sběru, protože jinak lístky ovadají a ztrácí léčivé účinky. Na sušení sbírejte v době kvetení - v květnu nebo v červnu. Sbírají se jak lístky, tak i květy. Roste na loukách, u cest, ale najdeme ho i v parcích ve městech, na okrajích lesů.

Brutnák se sbírá pro své protizánětlivé účinky.

Využití
Je to léčivý prostředek na nemoci horních cest dýchacích, je účinný při zánětech ledvin a močového měchýře. Lze jej využít jako prevenci proti revmatismu. Při srdečních chorobách a návalech horka. Posiluje a ošetřuje nervový systém,.pomáhá vylučovat vodu z organismu.

Čaj
2 - 3 gramy sušených květů zalijeme vroucí vodou a pak necháme pod pokličkou pár minut vyluhovat. Stačí popíjet 1 šálek denně průběžně po celý den až po dobu 4 týdnů.

Využití má i v kuchyni
Z lístků je vynikající salát, který připravujeme jako okurkový. Lze jej podávat dušený na másle. Přidává se do nakládaných okurek a zeleniny, majonézy a studených omáček.

Olej ze semen brutnáku se osvědčil i při léčbě kožních onemocnění, např. lupénky.  

S využitím zdroje: Rastliny v kozmetice, autoři B.Hlava,F.Starý,F.Pospíšil

Hodnocení:
(4.6 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Naděžda Špásová
Tohle už jsem určitě někde viděla. O brutnáku jsem něco četla. Chceš něco vědět? Vidím léčivku v každém plevelu, fakt. :-)
Marie Doušová
Tuto rostlinku neznám a ráda jsem se poučila. Dík.
Zuzana Pivcová
Nedávno jsem si všimla, že z brutnáku prodávají i kapsle, ve Zdravé výživě mají i brutnákový olej. Díky za informaci.
Věra Ježková
Zase kytka pro mě. Danko, až při čtení tvého bylinkového seriálu si uvědomuji, kolik neduhů mám. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek