Objevený zámek
Foto: autorka

Objevený zámek

9. 7. 2018

Dnešní probuzení do nádherného modrého rána přímo lákalo popadnout foťák a ven. Zavolala jsem kamarádce a už jsme jely do Středohoří, které máme za humny. Nádherná obloha, zralé obilí v polích, siluety kopečků, vše vybízelo každou chvíli zastavit auto. Tak jsme jely a jely  a dojely jsme do Vrbičan. Nikdy jsem tam nebyla a ejhle, objev.   Na konci Vrbičan jsme objevily zámek. Zdevastovaný zámek odkoupila firma Sempra Vrbičany a nastala zdlouhavá cesta k jeho záchraně.

Vešly jsme rezavou branou dovnitř, zjistily jsme, že  zámek je veřejnosti přístupný. Přivítal nás kastelán, velmi příjemný pán, který nás ochotně provedl zámkem. Velký pozdně barokní zámek  z konce 18 století prochází v současnosti velkými opravami, dostal novou střechu a  postupně se rekonstruují zámecké interiéry.  V přízemí jsou zpřístupněny zámecké expozice. Na zámku se nachází spousta historických kočárků, papírové modely hradů a zámků, obrazy a grafiky akademického malíře Vladimíra Veselého. V průběhu měsíce září bude zahájena vernisáž jeho díla. Každoročně zámek pořádá kulturní akce - na jaře Den řemesel, v létě country, na podzim Medovinobraní.

Majitel  zámku  Sempra Vrbičany určitě postupem doby vytvoří ze zámku nádhernou obnovenou památku. Kastelán je velký nadšenec, a když se sejde správný tým, pak pevně věřím, že se dílo obnovy zámku podaří.  Odjížděly jsme nadšeny z tohoto místa, s tím, že se určitě vrátíme podívat se, jak záchranné práce pokračují. A jestli objevím, a myslím, že ano, nějakou starožitnost na naší půdě, tak ji vezmu s sebou panu kastelánovi.

Při zpáteční cestě jsme pozdravily Radobýl, Hazmburg, Lovoš a Milešovku  a všechny ty malé i větší kopečky, které jsme míjely. O nich někdy příště.  Přijďte, lidi, pobejt, je tu krásně.

    

 

 

 

 

   

Hodnocení:
(5.1 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Oldřich Čepelka
Jak to ta Alena dělá??
Oldřich Čepelka
Moc hezké a pro mě překvapení. Vím o zámcích, které přestavují firmy nebo jednotlivci. I když někteří jsou cizinci, neodstěhují si je domů, tak je dobře, že i kulturní a historické hodnoty v naší zemi se zachovají.
Soňa Prachfeldová
S kamarádkou jsme byly uchvácené, tolik pokladů skrytých a ten nadšenec má plánů na stotisíc. Malíř V.Veselý jeročník 31 a hodně obrazů daroval do zámku. A ještě nám kastelán Péťa udělal kávu, stíhá vše. A dokonce mají i turistickou vizitku.
Lidmila Nejedlá
Soňo, hele, ten zámek stojí za shlédnutí...a ten kastelán také. Jsi objevitelka a hezky jsi nás fotografiemi pozvala. Díky.
Eva Mužíková
Moc hezké pozvání, krásné fotky a na nich m.j. sympatický pan kastelán - povedlo se Soni.:)))))
Alena Tollarová
Přestože Vrbičany jsem mívala co by kamenem dohodil, nikdy jsem tam nebyla. Ale o obnově zámku mi vyprávěla kamarádka. Takových objektů všude je, že se člověk nestačí divit. Většinou bohužel v žalostném stavu. Fandím všem zachráncům.
Blanka Bílá
Moc hezky napsáno, škoda, že je to pro nás tzv. z ruky, třeba se někdy poštěstí.
Naděžda Špásová
No vidíš, Soni, taky to neznám. Snad se podaří zámek zachránit. Moc hezké fotečky.
Hana Rypáčková
Neznámé a zajímavé.Středohoří krásné. Chystám se v září....
ivana kosťunová
Každému, kdo se ujme obnovy nějaké zajímavé stavby patří obdiv a dík.
Dana Puchalská
Škoda že je zámek v tak dezolatnim stavu.
Zuzana Pivcová
Článek měl vyjít sice o něco později, ale naskočil mi teď. Nic se nestalo, naopak, jsem ráda. Je to zajímavé vyprávění a možná, že plno lidí slyší název zámku poprvé právě jako já.