Ženy a víno. Těsné soužití.
Ilustrační foto: ingimage.com

Ženy a víno. Těsné soužití.

17. 7. 2018

Nikdy v minulosti ženy nepily tolik vína, jako nyní. Babičky dnešních žen by se hodně divily, jak běžné je nyní dávat si sklenku vína k obědu, k večeři, k televizi, jen tak při setkání. Dříve bylo zvykem pít víno spíše jen při slavnostních příležitostech. Dnes je vše jinak.

Vinařský fond si nechává každé čtyři roky zpracovávat studii spotřebitelského chování. Jinými slovy, vinaři zjišťují, jak na tom Češi s konzumací vína jsou. Zda pijí méně, stejně či více. Co myslíte? Ano, třetí varianta je správně. A ke změnám dochází především u žen.

„Věta ‚jdeme na víno‘ dříve u žen takřka nebyla slyšet. Během posledních let se stala naprosto běžnou,“ říká Jaroslav Machovec, šéf Vinařského fondu. Zkrátka, tak jako muži chodí na pivo, ženy chodí na víno. Šéf Vinařského fondu uvedl, že poprvé se v průzkumu objevily ženy ve věku pětadvacet až čtyřicet čtyři let jako samostatná spotřebitelská skupina. Vinaři je nazývají mladé příznivkyně vína.

Dříve vůbec nebylo tak časté, že by si mladé ženy zašly do vinárny, do restaurace a popíjely tam víno. „Nepamatuji se, že bychom si s kamarádkami daly láhev v restauraci, když už, tak se otevřela u některé z nás doma a to jen, když byl takzvaný důvod, tedy narozeniny, svátek a tak,“ vypráví osmdesátiletá Věra. „Moje vnučka bere víno podobně jako my braly vodu. Otevírá láhev ke každé večeři, s kamarádkami popíjí i přes den. Nikdy jsem ji neviděla opilou, zvládá práci, děti, domácnost. Ale přesto mi to přijde zvláštní, takto běžně na veřejnosti pít víno. Jen tak, bez důvodu k oslavě. Pro mou generaci je to prostě divné,“ tvrdí.

Další dvě kamarádky ve věku kolem šedesátky naopak říkají, že současný trend vítají: „Je to moc fajn, když si tak dvakrát, třikrát do měsíce zajdeme do vinárny. Dáme si lahvinku, občas to skončí tak, že si po ní dáme ještě každá dvě deci. U vína se pokecá lépe, než u kávy. Taky jsme si nedávno povídaly o tom, že za našeho mládí nebylo běžné, že byly restaurace plné žen, které popíjejí. Nedávno jsme se v jedné rozhlížely a byli tam jen dva muži, ovšem žen asi čtyřicet. A všechny popíjely víno.“

Vinaři jsou nadšení. Ženy totiž tvoří i velkou část lidí, kteří chodí na degustace, na různé akce s vínem spojené, jezdí do vinných sklepů. Lékaři jsou nadšeni méně. Přesněji vůbec. Často se totiž setkávají s dotazy, kolik vína je vlastně tak nějak akorát. Kdy jde o společenskou událost, zábavu, uvolnění a kdy už o nebezpečné hazardování se zdravím. Protože právě u žen se závislost na alkoholu tvoří mnohdy rychleji než u mužů. A velmi často na jejím začátku bylo takové to nevinné posezení s kamarádkami u lahvinky vína.

Bohužel, takových pacientek lékaři evidují čím dál více. Ovšem, pokud to tak špatně nedopadne, je víno velmi příjemným životním společníkem a tak není divu, že na to přichází čím dál více žen, jak těch mladých, tak zralých dam.

A co vlastně Češky rády pijí? Nejčastěji bílá a jemnější vína. V průzkumy zmiňovaly Pálavu, Rulandské šedé, Chardonnay, Sauvignon. Z vín červených nejčastěji pijí Modrý Portugal, Frankovku a Svatovavřinecké. Vinaři tvrdí, že čím dál více dovedou ocenit kvalitu. Celkově se v České republice průměrná měsíční útrata za víno rok od roku zvyšuje, oproti roku 2012 vzrostla z 65 na 379 korun.

Hodnocení:
(4.8 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
ivana kosťunová
Než se z člověka stane notorický alkoholík, trvá prý zhruba 20 let. Tak já si myslím, že za dvacet let mi to bude úplně jedno a můžu tedy statečně popíjet.
ivana kosťunová
Pivo ženy pijí ze skleničky :))
Libor Farský
Tak nějak mi k ženě víc sedne sklenička s vínem než půllitr s pivem.
Jarmila Komberec Jakubcová
Pokud jdeme s manželem na večeři vždy si dáváme kvalitní víno. V poledne ale dáváme přednost vinnému střiku. Občas si i doma otevřeme láhev s vínem. S kamarádkami spíše pijeme míchané drinky. Zatím alkoholik nejsem a ani nebudu.
ivana kosťunová
Mám ráda vinný střik- zažene žízeň stejně jako pivo, a netěžkne po něm hlava.
Věra Halátová
No já nevím, jak kdo, ale v mládí jsme s ženskými z kanceláře, po výplatě, chodily do vinárny na grilované kuře a víno. Když jsem měla svatbu, přivezli jsme na oslavu několik demižonů vína z Jižní Moravy. Se sestrami, když jsme se setkali u rodičů, otevřely jsme si láhev vína, na pět ženských dvě sedmičky - to nám alkoholismus nehrozil. Když jsme chodily s kamarádkami nebo se sestrami do sauny, daly jsme si po sauně, co? no bílé víno. Pak, když jsem byla vdaná, s manželem jsme si občas udělali pěkný večer s dobrou večeří a čím? no dobrým vínem. V současné době nikam s žádnými ženskými nikam nechodím. Víno musí být kvalitní, ke kvalitnímu jídlu, a v kvalitní společnosti. V partě ženských, kdy každá si stěžuje na nemoci, na toho "svýho", na počet oken, které musí umývat, to ne, to si v tom případě dám suchou minerálku.
Mirek Hahn
Přeji ženám, setkávání při víně s dalšími ženami, je to takový "večer pro sebe". Večer s vínem, mezi mužem a ženou, považuji za královskou kratochvíli :-)
Danka Rotyková
Velmi zajímavý článek. Do restaurací chodím pouze vyjímečně a i tak se musím už 9 let obejít kvůli svému zdraví bez alkoholu. Pokud už my ženy popíjíme, měly bychom znát svou míru a jak nám maminky a babičky radily - pamatovat na dobré vychování.