Tymián - univerzální léčivka i koření
Ilustrační foto: pixabay.com

Tymián - univerzální léčivka i koření

28. 7. 2018

Pokud byste si mohli vybrat skutečně univerzální léčivku, je to právě tymián. Je to rostlina poměrně aromatická. Z toho také pochází jeho řecké jméno "THYMOS", což je parfém. Ale zároveň to je i mocná zbraň proti celé škále různých bakteriálních a virových onemocnění.

Pochází ze středomoří. Ale s úspěchem se nyní pěstuje i u nás. Je to polokeř a dorůstá do cca 30 cm. Kvete v květnu a v červnu. Nať sbíráme krátce před rozkvětem za suchého počasí a sušíme ve stínu nebo při teplotě do 40 st. 

Lze ho užívat jak vnitřně, tak i aplikovat na pokožku. A nebo si z něj lze připravit lázeň.

Jedna francouzská studie dokonce zjistila, že v průběhu 3 hodin zničí až 90% mikrobů a dezinfikuje i místa zasažená stafylokoky, kryptokoky či streptokoky. Dokáže stimulovat tvorbu bílých krvinek, čímž výrazně posiluje imunitní systém. Je velice účinný na detoxikaci a zbavování toxinů v těle. Váš organismus se tak proto zbaví mnoha nebezpečných chemikálií.

Nejdůležitější účinky
Respirační onemocnění - nachlazení, chřipka, astma, bolesti v krku, kašel, záněty průdušek, infekce dutin nebo laryngitidy. Nejlepší je proto jej využít ve formě inhalací. Při bolestech v krku nebo při zánětu mandlí si připravte odvar a kloktejte několikrát denně. Je výborný i při odhleňování.

Psychika a stres - jeho užívání blahodárně ovlivňuje stres depresi, úzkosti, chronickou únavu či nespavost.

Připravte si ča j- zalijte 1 malou čajovou lžičku sklenicí vroucí vody. Nechte 5 - 10 minut vyluhovat. Poté sceďte a vypijte. Nejlépe večer alespoň 1 - 2 hodiny před spaním. Pro potlačení stresu pijte čaj dopoledne.

Srdce + cévní systém - tymián má vliv na oběhový systém, zlepšuje cirkulaci krve, optimalizuje hladinu špatného cholesterolu v krvi, a proto pozitivně ovlivňuje činnost mozku, paměti i logické myšlení.

Buď ve formě čaje nebo jej pravidelně přidávejte do jídla jako koření.

Další zdravotní účinky jsou schopnost potlačovat infekce močových cest díky jeho antiseptickým a diuretickým účinkům.

Výborně bojuje i s ostatními typy infekcí - mykózy a houbovité infekce, kvasinky (candida), atletická noha, různé druhy střevních parazitů.

Má také přímý vliv na snižování různých druhů bolestí, včetně těch po úrazech, dny a artritidy.

Odvar se používá i na zmírnění štípanců od komárů a jiného hmyzu. Což se nyní v létě může hodit.

Také je velice účinný při léčbě kožních problémů,např. jako jsou bradavice a akné. Podpoří i růst vlasů. A zvyšuje hladinu prospěšné Omega -3kyseliny v ledvinách a mozku a srdečních membránách.

Na vnější použití upřednostněte éterický olej, který nezapomeňte vždy rozředit. Nejlépe olejem buď slunečnicovým nebo olivovým. Používejte jej pouze po kapkách a buďte opatrní. 

Jak sami vidíte, tymián je skutečně všestranný a jeho užívání je víc než snadné.

Přeji vám všem pokud možno klidné léto.

(Informace jsem čerpala z mé sbírky starých knih. A též mi poradila moje přítelkyně).

 

Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.