Stará a bez peněz. Přesto půvabná
Ilustrační foto: ingimage.com

Stará a bez peněz. Přesto půvabná

30. 7. 2018

Nemohu si dovolit utrácet, nevypadám už jako dříve. Tak je zbytečné přemýšlet nad módou a kosmetikou. To si časem začne říkat mnoho žen. Mnohdy rezignují zbytečně. Už dávno neplatí, že půvab musí být spojený s penězi a mládím.

Vzdát starost o to, jak žena vypadá, je jasnou známkou toho, že vzdala celý život. Jistě, jsou období, kdy mají mnohé ženy velké starosti, například zdravotní problémy, ať už se samy se sebou nebo s příbuznými, a tak jim móda a kosmetika připadají jako naprostá zbytečnost, na kterou jim nezbývají síly, čas, peníze. Ale přesto se dá vždy zabojovat a dát světu najevo: Nevzdávám to, jsem pořád zajímavá žena. Jak na to? Tady je několik tipů.

Není třeba stále měnit oblečení. Nezoufejme nad tím, že si nemůžeme kupovat stále nové a nové hadříky, jak jsme často byly zvyklé v době, kdy bylo lépe. Mnohé celebrity považované za vzory stylu a vkusu, často nosí v podstatě stále stejné věci. Našly totiž svůj styl. Takže vůbec nevadí, když žena nosí stále stejný černý rolák nebo stále stejnou bílou košili. Není to známka toho, že si nic dalšího nemůže dovolit, ale známka toho, že se v tomto prostě cítí dobře. Má svůj styl.

Lakujte. Lak na nehty se dá pořídit klidně i za dvacet korun. Stojí minimum, ale udělá hodně radosti, parády. Lakujme. Neříkejme, že už máme staré vrásčité ruce, na které se lak nehodí. Že stále něco děláme, tudíž se hned sloupe. Nalakované nehty jsou symbolem dámy, ženy, která je ženou za každých okolností. A hlavně, lak stojí opravdu pár korun, stačí se jen prohrábnout tou obrovskou nabídkou, všímat si slev. Taková červená barva je věčným symbolem dámy, i kdyby šlo o dámu, která se právě rýpe na zahrádce. 

Pečujte o nohy. Ztvrdlá ošklivá kůže na patách se, bohužel, s přibývajícím léty, objevuje stále častěji. Stačí se v teplých dnech rozhlédnout kolem se. I když má žena krásné drahé sandály, jak z nich koukají tvrdé rozpraskané zčernalé paty, zle je. Takže pečujme o nohy, co to jde a když to nejde, nahraďme sandály balerínami či tenkými teniskami.

Odlišme se. Neříkejme, že to či ono se už od určitého věku nehodí. Nedívejme se, co nosí stejně staré sousedky či kamarádky. Když jsme byly mladé, chtěly jsme se odlišit, zaujmout, provokovat. Tak proč se k tomu nevrátit? Proč si na hlavu neuvázat barevný šátek, který roky leží v šuplíku? Nebo připnout si tu obrovskou brož, kterou jsme si koupily před třiceti lety připadá nám absolutně nemoderní a nemožná? Nic to nestojí a může to být zábavné.

Pozor na velké změny. Přistupujme opatrně k nabídkám kadeřnic, které nám chtějí výrazně změnit barvu vlasů nebo kosmetiček, které nám chtějí vytrhat obočí a namalovat dlouhotrvající barvou úplně nové. Pokud nemáme dost peněz na to, abychom chodily ke kadeřnicím a kosmetičkám často a pravidelně, je lepší vsadit na přirozenost. Lepší jsou šedé vlasy, než vlasy rezavé s pěticentimetrovou šedivou pešinou, která světu jasně dává najevo, že majitelka nemá čas, sílu, náladu nebo peníze na to, aby šla ke kadeřnici.

Věřme si. Říká se, že krása vychází zevnitř. Mnozí to považují za frázi. Jenže pak se rozhlédneme kolem sebe a často zjistíme, že se nám více líbí žena, která není výrazně krásná ani oblečená podle poslední módy. Je prostě zajímavá. Zajímavější, než dáma, která si může dovolit každý měsíc utrácet tisíce za to, aby byla dokonalá. Jenže dokonalost je někdy spíše odrazující a ve vyšším věku to platí dvojnásob.

Hodnocení:
(4.9 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Caklová
Znovu se s dovolením vrátím k tématu tohoto článku. Ano, je důležité zůstat sama sebou, ale občas je pro mne, neboť píši o sobě, dobré podívat se kolem sebe, protože i to je pro mne zrcadlo. A protože mám ve zvyku psát o sobě, tak se mi jednou stalo, že jsem se na jedné akci (ne i60 ani módní přehlídka), dostala nevědomky do záběru videa a mohu říci, že když jsem se pak viděla, tak mé sebevědomí dostalo opravdovou lekci. Zažily jste to někdy? Proto jsem také napsala, to co jsem 31.7.2018 13:27 napsala :-)
Dana Puchalská
Ano. Dagmar má pravdu. Kdo aspoň jednou nešel módní přehlídku neví nic. Smekám pomyslný klobouk a jsem zvědavá na další akci co bude 25.9.u Písecké brány. Doufám, že budu mít možnost se tam přijít podívat.
Dagmar Bartušková
Ano, každá jsme jiná. Hlavně někoho nechtít dostávat tam, kam se nehodí nebo nechce. A sledovat na videu z módní přehlídky hlavně to, jak se někdo v nestřeženém okamžiku špatně postavil, to musí opravdu zvednout sebevědomí...
Soňa Prachfeldová
Každá si malujeme život a malujeme se a oblékáme podle svého ražení. Známkou nevkusu a malého sebevědomí ženy je papouškování a opičení se po nějakém tzv. vzoru. Dělám , jak mi to vyhovuje a jak se cítím v tom, či onom. Univerzální návod nemůže nikdy vyhovovat každé.
Dagmar Bartušková
Bavím se. Jen tak dál...
Jana Kollinová
Stárnout s grácií není každému dáno a určitě to nemá nic společného s výší konta v některém prestižním peněžním ústavu. Cit pro vkus a míru v líčení je někomu dán do vínku, někteří sledují pečlivě modní trendy i v pokročilejším věku a každý si může najít model, ve kterém se bude cítit dobře, bude odrážet jeho osobnost. Návštěva kadeřníka, kosmetického salónu, masáží patří k běžnému standardu . Pokud se budu bavit o půvabu "starých a bez peněz" (titulek se mi ani trochu nelíbí), kladu v první řadě důraz na péči o osobní hygienu, čistotu oblečení, vlasů, nehtů a jako třešničku na dortu nevtíravý parfém nebo jemná vůně parfémovaného mýdla. V tom je půvab "stáří" a vkusný skromný model to jen zdůrazní.
Jitka Caklová
Obléknout se jako Pretty Woman a vyjít na ulici v přesvědčení, že tak vypadám, je pro mne pouhá iluze. A že to tak mají některé ženy nastavené, mě osobně nechává naprosto v klidu.
Jitka Caklová
Celý příspěvek ve 13:27 jsem psala o sobě a o svých vlastních pocitech, reagujíc na článek. Myslím si, že vkusně k různým příležitostem se obléci umím a makeup mi neschází vlastně ani doma žádný nemám. Neříkám, že hezky oblečená se necítím dobře, ale také vím, že chůze Giny Lollobrigidy na vysokých podpatcích nikdy nebyla ani nebude moje parketa. Z celého článku je mi nejbližší poslední odstavec.
Elena Valeriánová
Áju si dovedu představit s černými nehty (a vím, že se to k ní hodí), Jarmilku v sandálkách v lijáku na Radhošti, Jíťu v klobouku ...prostě každá jsme jiná. Každá jsme jiná a měly bychom se hlavně cítit dobře, nalíčené nebo nenalíčené. Měla jsem kolegyni, která si kupovala vždycky o číslo i dvě menší oblečení a pak nemohla dopnout zip u sukně. A já zase mám tendenci schovávat se do většího oblečení a to také není to pravé ořechové.
Soňa Prachfeldová
Žena by o sebe měla dbát v každém věku. Přehnanost nesvědčí, elegance jemná naopak. V oblečení se chci cítit dobře, jdu ráda v dlouhých šatech a se psem klidně v šortkách. A lodičky obouvám pořád ráda. Záleží také samozřejmě na zdravotním stavu . Je pěkné být za dámu, ženu se vším všudy.
Jitka Caklová
Pro moje ruce vždy bylo a je důležité to, co k Zuzčině příspěvku 11:42, napsala ve 12:02 Marcela.
Jitka Caklová
Mám od narození nevzhledné ruce včetně nehtů, které jsem si nikdy nelakovala a ruce zdobí pouze snubní prstýnek. Na kosmetice, pedikůře, či manikůře jsem nikdy nebyla, stačí mi nůžky na nehty a na vaně pemza na udržování pat. Nalíčená jsem byla pouze na svatbu syna a 2x na módní přehlídku i60. Co pamatuji, měla jsem, zřejmě vrozená, spadlá oční víčka a nadočnicové oblouky (nyní již odoperované), tudíž líčení očí bylo pro mě zcela bezpředmětné a už mi to i po operaci zůstalo. Nikoho nepodezírám, že nemá doma zrcadlo, před ním se dá vždy udělat póza, ale určitě bych přála některým dámám, obzvláště těm v letech, aby viděly, například na videu jak vypadají zezadu při chůzi na podpatcích v nestřeženém okamžiku. Možná by jim sebevědomí poněkud kleslo.
Jarmila Komberec Jakubcová
Souzním s názorem Ájy a protože ji osobně znám vím, že je to vždy prima upravená "kočka".At má džíny i sukně, vždy je oblečená a vkusně nalíčená.
Marcela Pivcová
K Zuzky věcnému příspěvku ještě doplním, že podle mého mínění je důležitější než krásné ruce to, co s nimi žena dokáže udělat - vytvořit.
Zuzana Pivcová
Včera jsem na ulici v Táboře potkala dvě zralé dámy, z nichž jedna měla účes Kleopatru, výrazně černou barvu, právě tak a ještě daleko nápadněji oči orámované černou barvou kolem dokola, výraznou červenou rtěnku a hodně vyschlou vrásčitou tvář. Černé upnuté šaty na nepříliš modelovaném těle. Nebyl to žádný klimakterický diblík, avšak celkově jí tato úprava neprospěla. Některé zdravotní vady na sobě člověk zkrátka má a s nimi něco z módy nejde dohromady, viz třeba právě lodičky. Každý je typově jiný a každému sluší něco jiného. To je každého věc.
Dagmar Bartušková
Celý život jsem chodila nalíčená, s různě barevně nalakovanými nehty. Neodhodila jsem to ani s nástupem do důchodu. Proč taky? Rtěnka karmínová, korálová nebo lila, s leskem nebo bez, bezbarvá nebo žádná (u vody). Taková jsem já. Ať jedu na výlet nebo jdu do společnosti, jsem upravená. Setkávám se s obdivem - hlavně u mužů. Nohu mám úzkou,, žádné haluxy, tak si ráda vyjdu v lodičkách. Podpatky jsou nohy ženy. A co vizitka - ruce? Pokud jsou pěkného tvaru, snesou jakýkoliv lak. Odpudivé je, když jsou neforemné, se světlým lakem nebo bez, a pomalu na každém prstu prsteny. To vypadají tyto "dámy" jak z kramářské boudy. Právě mám nalakované nehty černým, lesklým lakem, ladí mi k oblečení, ve kterém za chvíli vyrazím do víru velkoměsta na příjemnou schůzku. A věřím, že se budu líbit. ;-)
Zdenka Hillová
Hezký upravená žena má být v každém věku(líčím se stále) nehty si lakuji bezbarvým lakem ,nebo ne přiliž nápadnou barvou oblečení takové ,které si mi libí na svůj věk je smutné jak starší žena chce vypadat jak její vnučka i takové znám
Dana Puchalská
Umět stárnout s grácií je kumšt. Někdy to ovšem u některých žen asi nejde. Hrají si na to že jsou mladé a občas z toho všeho vyjde tzv. klimakterický diblik a to už je docela smutný pohled.
Marie Doušová
Mám pocit , že se nic nemá přehánět. Stačí být vždy čistě a vkusně upravená .Každý nemá na to chodit po salónech .
Zdenka Jírová
Rudé nehty, rudou rtěnku a rudé vlasy - to myslím z žádné ženy, tím více ze starší, neudělá dámu. Ani boty s výrazně vysokým podpadkem neudělají chůzi pružnou a mladistvou, spíš to připomíná chůzi na chůdách. Mám jednu známou, která je toho příkladem. Ovšem celkově o sebe pečovat je důležité. Chodím 1x měsíčně ke kadeřnici , na úpravu nehtů a podle potřeby na pedikúru. Kosmetiku mi občas udělá dcera, jinak s pletí ani s vráskami problém nemám. Výstřednímu oblečení se vyhýbám, nenosila jsem ho ani za mlada. Ve vyšším věku určitě platí, " že méně je více".
Libor Farský
Potěšilo mě, že nejsem sám komu se hodně nelíbí výrazně červené nehty. A vlastně i příliš výrazná červená nebo rudá rtěnka. A to bez ohledu na stáří ženy.
Marcela Pivcová
Mé nejoblíbenější oblečení - rifle nebo jiné kalhoty, tričko (jednobarevné nebo s obrázky), vesta, svetr, mikina - naštěstí příliš módě nepodléhají. Klidně je můžu nosit řadu roků. Nehty jsem nalakovala výjimečně asi ve dvaceti létech a začaly se mi lámat. Čeho se nevzdám - barvy na vlasy a pěkné vůně.
Jarmila Komberec Jakubcová
Od svých 30 let chodím pravidelně 1x měsíčně na kosmetiku a považuji to za zcela samozřejmé, tak i ke kadeřnici 1x měsíčně na dobarvení či ostřihání není žádný luxus. Tak i pedikúra či ošetření nehtů. Myslím, že péče o svůj zevnějšek je u nás dříve narozených naprosto nutné. Nehty si nechávám dělat gelové ve stejné barvě i na nohou. Straší žena by měla vypadat pěstěně, upraveně, ale nikoli působit vyzývavě. Oblečení volím podle situace kam jdu. Jinak se obléknu do divadla, jinak na sport či vycházku.
Danka Rotyková
Červený lak na nehty nepoužívám, protože se mi na mně nelíbí. Ale některým ženám sluší. Horší je to s oblečením, to skoro vždy upravuji. Na kosmetiku nechodím, ale kadeřnictví navštěvuji pravidelně po 6 ti týdnech.
ivana kosťunová
nevím, který módní poradce radil o tom laku na nehty. Dle mého názoru má být lak spíše nenápadný , bezbarvý, nebo jen lehce tónovaný. důležitější je celková péče o ruce. Příliš nápadný lak spíše upozorní na to, že ruce už nejsou nejmladší.
Blanka Bílá
Ha ha, mládí není v našem věku ve vizáži, zmalovaná stará bárbína nebo matroška, či pana s ústy do srdíčka, to je spíš k smíchu.Mám takové dva ostrašující případy v okolí, jedna, věčně ověšená víš možným a v růžové, ta druhá má ráda co nejvíc odhalené tělo, overaly, popř. neonové barvičky modelů, hodících se na pláž, či šaty o pár čísel menší.Moje nejstarší vnouče by řeklo, babi, vem si něco jiného, takle s tebou nikam nejdu.A to musím říct, že je v tomhle zásadní i u sebe.
Věra Halátová
Dovoluji si pochybovat o tom, že když budu mít rudě nalakované nehty, budu za dámu. Dámou se žena rodí, nikoliv stává. Červeným lakem jsem si nalakovala nehty jen jednou v životě, to mi bylo 16 a byla jsem na letní brigádě v kanceláři. Jeden starší pán mi řekl, že jednak se takto barví jen ženské horší úrovně a pak, že před rokem 1948 visely na ulicích plakáty, kde byla velká ruka, s rudými nehty, s kterých stékala červená krev. A nad tím bylo napsán: Zachvátí-li tě, zahyneš. Později jsem zjistila, že to byly plakáty proti volbě tehdejší nastupující politické strany KSČ. Čisté, upravené ruce, když lak, tak nenápadný. Červená je tak pro "dámy" prodávající vstupenky do cirkusu.
Lenka Kuchařová
Na oblečení ze second handů nemám štěstí,ale jinak se dá koupit hezké oblečení i ve slevách na internetových portálech.Kadeřnice mi stačí asi tak jednou za půl roku,protože její ceny jsou stále vyšší,na kosmetiku nechodím,ale přesto mám pleť bez velkého množství vrásek a když někomu řeknu,že mi letos v listopadu bude sedmdesát,tak mi každý odvětí,že vypadám o deset roků mladší.Pokaždé když jdu z domu,tak se nezapomenu decentně namalovat,hezky obléct a použít nějakou lehkou kolínskou.Být stará,neznamená přestat se starat o svůj vzhled.
olga skopanova
V second handech mají spoustu krásných věcí a za pár korun ale když ono seprané triko a vytahané legíny jsou tak pohodlné.