Zámek Linhartovy: honosné interiéry chybí, přesto baví
Zámek tvoří čtyři křídla a jedna válcovitá věž. Foto: www.wikipedia.org

Zámek Linhartovy: honosné interiéry chybí, přesto baví

1. 8. 2018

Nečekejte žádné výstavní interiéry, ani výpravné povídání průvodkyně. To na zámku Linhartovy nedaleko slezského Krnova nevedou. Mají tu propisky, unikátní modely aut, čerty a vodníky. A proto je to fajn.

Jen pár kroků od polské hranice, kterou tvoří řeka Opavice, stojí obklopený zámeckým parkem žlutě zářící zámek. Uvnitř nečekejte dobový nábytek, rodinné obrazy ani sáhodlouhé vyprávění o tom, kdo z majitelů nechal opravit jaké křídlo. Dokonce to vypadá, že tady snad ani nemají bílou paní.
Tady na to tak nějak nemají čas. Zámek je totiž plný drobných sbírkových předmětů,, jako je třeba sbírka propisek, soviček, slonů…. Nejdříve vám to přijde, tak trochu obyčejné, pak ale zjistíte, že se s dětmi prohrabáváte těmi stovkami umělohmotných per a ukazujete si ty nejvtipnější.
Prohlídka totiž postupně dostává grady. Chvíli po sovičkách přijde na řadu rozsáhlá sbírka modelů aut (1:18), jejíž majitel Petr Kocourek z Krnova, ji dával dohromady 51 let. Tatínkům i klukům lítají oči od jedné vitríny ke druhé, když obdivují německé vozy BMW, Mercedes či Porsche. A jako bonus jsou zde modely aut českých značek Laurin a Klement, Škoda, Tatra, Aero, ale i Velorex či Java.

Čarodějnice, vodníci, vtipy
V další místnosti zaujmou fantaskní, přitom prý ovlivněné každodenní situací, díla Vladimíra Vítečky, který spojuje keramickou hlínu s kovem. Pak návštěvníky pohladí po duši dřevořezby manželů Milady a Jaroslava Kundrátových z Bukovan. Tvorbě ze dřeva se věnovali třicet let, začali vyřezávat pohádkové bytosti, například parádního Mickey Mouse, později se vrhli na zvířátka. Takže po čarodějnicích, vodnících, ježibabách, čertech, cirkusácích a klaunech si můžete prohlédnout i hrochy, pejsky, kočky i žirafy.
V další zámecké místnosti vás rozesměje kreslený humor René Janoštíka, žáka Jiřího Wintera – Neprakty. Samostatnou kapitolou je pak stálá expozice keramiky Jana Kutálka, který by letos oslavil sté narozeniny. Hrál si nejen s keramikou, ale také s názvy svých postaviček: Vodníci Devoda, Decinka, Žbrďol nebo Kverka, plivníci Dzžgroš, Oukej, Držpalec, Matinoha nebo Lezeprcek baví děti i dospělé.
Chodby zámku zdobí díla polských výtvarnic.

Zámek byl tvrzí, špitálem i skladem
Linhartovský zámek vznikl v 16. století na místě vodní tvrze, do přestavby v renesančním stylu se pustil Václav Haugvic. Sgrafita na fasádě již zakryla barokní přestavba a zámek prošel rukama několika rodin, každá zde zanechala jiný architektonický otisk.
Od druhé světové války to šlo se zámkem z kopce. V roce 1943 se z něj stala německá vojenská nemocnice a téhož roku požár zničil střechu. Po válce přešel do vlastnictví státu, chátral, pouze v roce 1973 byly provedeny nejnutnější opravy, a stal se z něj sklad ministerstva zdravotnictví. Se záchranou se začalo po roce 1989, kdy byly opraveny fasády na nádvoří a na východním křídle. Dalších větších rekonstrukcí se zámek dočkal v roce 2003.
V létě se zde v úterý, středu a ve čtvrtek konají od 18 hodin pravidelné večerní prohlídky. V pátek, sobotu a v neděli se provází od 11 do 16 hodin.

Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Žichovská
Poprvé jsem zámek navštívila asi před sedmi lety a od té doby již několikrát. Kromě stálé expozice keramiky Jana Kutálka se expozice v ostatních místnostech obměňují - při každé návštěvě je k vidění něco jiného. Potom procházka zámeckým parkem, ráda se tam vracím.
Elena Valeriánová
Zámek je pěkný i když svým využitím je zcela odlišný od podobných sídel. Vánoční trhy jsou přímo v zámku a taky na nádvoří a mají super atmosféru. Nevim jak nyní, ale kdysi tam bývalý pořádány i zajímavé výstavy. Díky, že jste o tomto koutě nedaleko nás napsala.
Libor Farský
Všechny zmíněné sbírky by mne moc zajímaly. Škoda, že nejsou putovní i po jižních Čechách.
Marie Seitlová
Na zámku jsem byla, bylo tam spoustu zajímavých výstav. Třeba stavebnice Merkur a s tou si děti mohly hrát, byl s ní postavený velký jeřáb a zvedaly se předměty. V článku mi chybí zmínka o nadšenci, učiteli, průvodci tohoto zámku, bez něj by to byla jen chátrající budova.
Jana Šenbergerová
I když je nedaleko, znám ho jen z hojně navštěvovaných velikonočních a vánočních trhů. Budeme se tam muset vypravit v méně exponované době. Díky za nové informace o starém zámku. :-)
Jitka Hašková
Zajímavé, ale čekala jsem trochu více fotek.