Jehlice trnitá - krásný keř, který má léčivé kořeny
Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Jehlice trnitá - krásný keř, který má léčivé kořeny

15. 9. 2018

Určitě jste si všimli při procházce naší přírodou této rostliny. Hlavně na jaře, když kvete, je opravdu k nepřehlédnutí. Nyní se také často vysazuje do zahrad, kde upoutá svojí krásou.

Latinský název - Ononis spinosa. Lidový název- babí hněv.

Výskyt

Je to víceletý keř s dlouhými ostny na větvích. Dorůstá do výšky cca 50 cm. Jeho květy jsou krásně růžové a velké asi 2,5 cm. Najdeme ho ponejvíc na výslunných místech na mezích. loukách a pasekách.

Léčebné účinky

Obsahuje léčivý triterpen onocerin.

Doporučuje se na nemoci ledvin, močového ústrojí a cest, rozpouští ledvinové kameny, detoxikuje a čistí krev, pomáhá při vylučování kyseliny močové v krvi.je účinný při léčbě revmatické artritidě, lymfatických cév, upravuje metabolismus, látkovou výměnu, vylučuje moč, pomáhá při slabých zánětech močového měchýře.

Co a kdy sbíráme?

Sbíráme kořen v říjnu až v listopadu. Berte si ve vlastním zájmu rukavice. Trny umí skutečně potrápit. Zapamatujte si, kde se rostlina vyskytuje, protože již v říjnu bývá zcela bez listů, a proto se špatně hledá a identifikuje.

Čaj 

1 polévková lžíce sušeného kořene se zalije 2-3 dl  vroucí vody a nechá se zhruba 10 minut povařit a potom 20 minut vyluhovat. Pijeme 2x-3x denně.

Tinktura

Omytý kořen se namele či nadrtí (nebo se může i nastříhat na malé kousky) a zalije se čistým 45% lihem. Asi 150 gramů na 1 litr. Po 3 týdnech macerování se přefiltruje a užívá se 3x denně 30 kapek.

Těhotným a kojícím  ženám je její užívání zakázáno. 

Dříve se jehlice využívala k barvení vlny.

Informace k rostlině jsem dohledala v mých zápiscích a na internetu.

Hodnocení:
(5 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.