Sadec konopáč umí najít podzemní vodu
Ilustrační foto: pinterest.com

Sadec konopáč umí najít podzemní vodu

20. 9. 2018

Je to rostlina, která má ráda vlhko. Pro proutkaře je dokonce ukazatelem, že je v místě spodní voda. Ale nejen tuto vlastnost skrývá sadec konopáč.

Její latinský název  je Eupatorium cannabinum. Lidový název - Pochodňová lilie.

Výskyt

 • Je vytrvalá a roste všude tam, kde je vlhko. Na březích potoků i řek, ve vlhkých lužních lesích, na vlhkých mýtinách i v příkopech. Dosahuje výšky 50-180 cm. Je to i krásná trvalka, která se uplatní jako pohledová clona nebo jí lze využít jako pozadí rybníčku v zahradě. Krásná je i ve váze.
 • Proutkaři ji považují za čidlo, které signalizuje přítomnost spodních vod. Zapálené suché listy odpuzují mouchy.

Její krásné růžové květy bývají obsypané motýly všeho druhu.

Léčivé účinky

 • Posiluje imunitu, játra, slezinu, lymfatický systém. Je účinná proti nachlazení, horečce, akutnímu virovému onemocnění. Je vhodná při bolestech žlučníku, svalů a kloubů. Má projímavé účinky.

Sběr

 • Pro léčivé využití sbíráme nať i kořen. Nať sbíráme v době květu. Je lepší sbírat kvetoucí rostlinu v době, kdy jsou poupata ještě        nerozvinutá, protože se sušením zcela rozvinou. Nať sušíme při 40ti  stupních Celsia a kořen při 60ti stupních Celsia.

Nálev

 • 1-2 čajové lžičky sušené rostliny zalijeme 250 ml horké vody a necháme 15 minut vyluhovat. popíjíme 2-3x denně. Pozor - nálev má velice hořkou chuť.

Odvar

 • 1 čajová lžička sušené rostliny se dá do 250 ml vody. vaří se 15 minut a potom se nechá 15 minut macerovat. Odvar je velice silný. Proto jej podáváme po polévkových lžících. Můžeme jej využít jako obklad či koupel na otoky končetin a bolestivých kloubů. I na hnisavé a nehojící se rány a bércové vředy. Můžeme jej též využít jako koupel rukou i nohou při bolestech kloubů.

Tinktura

 • 1.) Z kořene - je nutné macerovat kousky kořene v 60 % alkoholu 1 měsíc. Denně protřepáváme a poté dáváme scezený do tmavých lahviček a uchováváme v temnu.
 • 2.)Z nati- kvetoucí nať pokrájíme nožem (nejlépe keramickým) a sklenici jím volně naplníme. Zalijeme 40% alkoholem. Macerujeme také 1 měsíc a přecezenou tinkturu uchováváme v temnu.
 • V případě akutní virózy podáváme první den každé 2-3 hodiny 10 kapek nalačno do poklesu horečky a zlepšení zdravotního stavu. Další dny 3x denně 20 - 25 kapek. Podávejte nejvýše 14 dnů.
 • Tinkturu lze používat i zevně -  na menší kožní infekce, poranění, krvácení a podlitiny.

Neměla by se ovšem podávat malým dětem, těhotným ženám a kojícím matkám.

Informace o rostlině jsem vyhledala ve svých starých knihách a zápiscích a také na internetu.Úvodní foto jsem stáhla ze stránky Pixabay.

Hodnocení:
(5.2 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

 • Váš nejnovější článek
 • Nejnovější komentáře k vašim článkům
 • Nové vzkazy od přátel
 • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA
AKTUÁLNÍ ANKETA

Budete letos hlídat vnoučata více než v předchozích letech? (Vzhledem k omezenému cestování do zahraničí)?

Ano, budu mít vnoučata na delší dobu než loni

25%

Ještě nevím

19%

Ne, bude to přibližně stejné jako v předchozích letech

30%

Vnoučata o prázdninách už delší dobu nehlídám

26%