Bavorské Alpy
FOTO: autorka

Bavorské Alpy

22. 9. 2018

Dostala jsem dárkový poukaz na poslední chvíli do Berchtesgadenska, do Horního Rakouska a Německa. Tak tedy omluva v práci, sbalení nejzákladnějších věcí, pas, peníze a jede se.

Projíždíme krajinou v Alpách a naše zastávka je u rodinné likérky, kde pálí kořen hořce alpského. Přivítání majitelem, krátká exkurze a dokument o sběru tohoto kořene. Rodinný pracovník odchází do hor s báglem a velkým deštníkem na místa, kde se tato rostlina vyskytuje. Zde jsou rozmístěny dřevěné boudy již několik set let, vezme si krumpáč a tento kořen vykope a sbírá, vypere v jezírku a odchází do boudy. Tam jej rozseká, přileje vodu, dá hrst kvasnic a nechá šest  neděl kvasit. Potom pod kotlem zatopí a už to kape do konví, uzavře, dá do žoků a vrtulník je odveze k další úpravě a balení.

Dále jsme byli pozváni na ochutnávku a výběr likérů. Osobně jsem si vybrala a zakoupila likér ze 13 alpských bylin, 40%, také svišťí mast na kolínko. Takže vytápění vnitřní i vnější.

Ještě se Vám přiznám, na horu 1.800 m jsme se nechali vyvézt, byly krásné výhledy, slunečno a šéf kouká zadumaně do údolí, byly vidět domy, další pohoří a najednou se rozešel po klikaté cestičce asi 1-2 m široké a já za ním. Nahoře byla se zábradlím, později jen na otáčkách, koukat dolů jsem nemohla, ale když to zvládne on, tak já taky. Dva mladí hoši mne i obešli.

S radostí jsme všichni došli zpět.   

Hodnocení:
(5.1 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jarmila Fialová
V té likérce jsem také byla a potom na Orlím hnízdě
Dagmar Bartušková
Zajímavé čtení a krásné fotky. Hořec obdivuji a sviští mast neznám, ani jaké má účinky. jPokud je dobrá na šlachy a klouby, tak mi ji mladí určitě přivezou.
Hana Rypáčková
Alpy miluji a v likérce jsem nikdy nebyla...O té sviští masti vím, průvodci ji nabízejí.. Kdo ji vyzkoušel ?
Alena Vávrová
Hory jsou krásné kdekoliv. Takový dárek bych si také nechala líbit.
Naděžda Špásová
Určitě hezký výlet a moc pěkné fotky. :-)
Dana Puchalská
Moc hezké a zajímavé čtení a krásné fotky.