Kozlík lékařský - záruka klidného spánku
Ilustrační foto: pixabay.com

Kozlík lékařský - záruka klidného spánku

29. 9. 2018

Tuto léčivou rostlinu určitě mnozí z nás znají. Tedy alespoň ti, kteří mají problémy se spánkem. Její latinský název - Valeriana officinalis.

Výskyt

 • Roste všude možně, podél příkopů, na loukách i mokrých, v lesích a houštinách. dá se s úspěchem pěstovat i na zahradách. Je totiž moc hezká. A je to pravý ráj pro motýly.Tato rostlina dorůstá až do 2 metrů výšky. Její listy tvoří přízemní růžici.

Sběr

 • Využíváme hlavně podzemní části rostliny (kořen, oddenky a odnože), které se sbírají na jaře nebo na podzim. Sbíráme je u dvou až tříletých rostlin. Protože se špatně uchovávají, je lepší je buď usušit nebo zmrazit.

Léčebné účinky

 • Tlumí křeče v zažívacím traktu a zklidňuje centrální nervovou soustavu. Proto ji používáme při lehkých poruchách spánku - zkracuje dobu usínání a tím i zlepšuje kvalitu spánku.Též se využívá při léčbě silného menstruačního krvácení, v období klimakteria, při problémech s očima, bušení srdce, běžné nervozitě, depresích, bolesti hlavy, slabosti nohou a hysterii.

Odvar 

 • 1 kávovou lžičku usušených kořenů zalijeme šálkem studené vody a krátce povaříme. Potom necháme 10 minut vyluhovat. Pijeme šálek 2x denně mezi jídly.

Kozlíkové kapky pro dobrý spánek

 • Z kořenů připravíme podle základního předpisu tinkturu. Užíváme 20 kapek ve sklenici vody 3x denně. Můžeme také použít jednu kávovou lžičku tinktury 3/4 hodiny před spaním, druhou kávovou lžičku pak 1/4 hodiny před spaním.

Kozlíkové mléko

 • 1 kávovou lžičku tinktury vlijeme do sklence horkého mléka s medem a vypijeme 1/2 hodiny pred spaním.

Tinktura

 • 250 gramů kořene se nadrobno  nakrájí a vsype do skleněné nádoby se šroubovacím uzávěrem a zalije se až po okraj lihem nebo  60% vodkou. Uzavřeme a postavíme na teplé místo. Ale ne na přímé slunce. Každý den nádobou protřepeme a poté obsah přefiltrujeme. Vzniklou tinkturu přelijeme do tmavých lahviček a uchováme v chladu a temnu.

Pozor, abychom při jízdě automobilem nenadýchali! Dvě čajové lžičky se totiž rovnají panáku vodky.

Informace k článku jsem čerpala z knihy Zelená lékárna a ze svých zápisků.

 

Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

 • Váš nejnovější článek
 • Nejnovější komentáře k vašim článkům
 • Nové vzkazy od přátel
 • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA