Jak šel čas na zámku v Oslavanech
FOTO: archiv města

Jak šel čas na zámku v Oslavanech

31. 10. 2018

Hned, jak bylo vyhlášeno téma: Jak šel čas, mne napadlo, že bych měla napsat o našem zámku. Neznám totiž ve svém okolí památku, která by prošla takovou proměnou.

Ovšem, než jsem se k psaní dostala, začaly chodit do redakce články ostatních autorů a byly tak krásně zpracované, že jsem ztratila chuť do psaní. Proto v tomhle článečku nebudu psát nic o historii zámku v Oslavanech. Však  kdo by měl zájem, si ji vyhledá.

Zámek, původně klášter, často měnil majitele, v roce 1945 byl zestátněn jako německý majetek a různé organizace ho využívaly jako sklady, čímž chátral až do roku 1993, kdy přešel do majetku města. Začalo se postupně s opravami střech, ostatních budov, nádvoří i zámeckého parku.

Arkádové nádvoří patří k největším uzavřeným nádvořím v republice.

Momentálně se od zámeckého parku upravuje cesta do zahrady, kde bude restaurace, biotop, dětské hřiště a pěkný rezidenční dům. Město má další plány a snaží se, aby se obyvatelům v našem městě pěkně žilo.

Tak tedy jde čas u nás na jihu Moravy v Oslavanech.

Hodnocení:
(5 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Anna Čípová
Evi, bezva tip na výlet i posezení. Snad do Oslavan někdy zamířím.
Eva Balúchová
Všem děkuji,že jste se podívali jak šel čas u nás na zámku.Nedá mi to abych nenapsala,že za zámkem jsou vidět 2 skleníky,tak tam bude restaurace,na velké hnědé ploše biotop a ty 2 budovy vlevo už jsou zbourané a místo nich se staví krásný rezidenční dům.V zámku máme hezkou stylovou restauraci,takže pokud pojedete kolem,můžete se stavit.Františku,jsem ráda,že se ti fotky líbí.
František Matoušek
A to já musím říci, že jsem tento zámek navštívil a i vyfotil, když jsem se zabýval hledáním svých předků. Můj rod totiž pochází z nedalekých Ketkovic, kde je nejstarším rodem-již více jak 500 let. Můj prapraděda se oženil s dcerou jistého Františka Sladkého z Oslavan, a tento František byl tenkrát drábem u tehdejšího zámeckého pána Jana Nepomuka Schrafta. Z toho hlediska si dovolím Evi ty Tvoje fotografie stáhnou do svého genealogického archivu. Tedy s Tvojim svolením. Článek je krátký, výstižný a hezký. :-)
Dagmar Bartušková
Evo, moc pěkné pokoukání na zámek v novém hávu. Jednou se tam možná vypravím. A když bude v parku ta restaurace, ... Každý poutník se musí dostatečně občerstvit. :-)
Zdenka Jírová
Je to hezké, když je vidět, jak nějaká zanedbaná zřícenina vstává z mrtvých lidskou zásluhou.
Eva Mužíková
Evči, to je nádherný zámek. Nevadí že jsi se nepřihlásila, hlavně že je článek na světě..
Hana Rypáčková
Soutěž nesoutěž, jsem ráda , že jsi to zveřejnila. Krásně opravené... A je to města, to je správné..My se máme , takových zajímavých míst. Všude je krásně.
Dobroslava Tůmová
Evo, hezky napsané. Stručné, ale výstižné. Historie zámku je dlouhá, podrobně ji popsala naše kolegyně, z vlastivědného spolku, v její poslední knize. Nevím, zda mohu tuto knížku prezentovat a nabídnout, tak jen okrajově se o ní vyjadřuji. Kdyby některou z ičkařek, které znáš osobně měla zájem si ji koupit, tak ji můžeme zaslat. V každém případě si myslím, že oslavanský zámek a naše muzea stojí za návštěvu. Pro mnohé je to sice trochu z ruky, ale v Oslavenech je ubytování, takže bychom mohli zařídit. I při prohlídce bych se jim mohla věnovat. Chce to udělat si výlet, domluvit prohlídku na den a je "vymalováno". Máme v Oslavanech co nabídnout. A kdyby se návštěva spojila s nějakou akcí, tak by to bylo úplně to nejlepší. V nejbližší době je to "Čertovský zámek" - skvělá akce. V létě Karmelská pouť, na podzim Oslavanské historické slavnosti. Všechno lze najít na portálu města.
Naděžda Špásová
Evi, moc hezké. Škoda, že tento zámek asi nikdy nenavštívím. Ale niky neříkej nikdy, viď. :-)
Věra Ježková
Evo, znala jsem pouze jméno. Ráda jsem se dozvěděla víc. Hezký zámek na hezkých fotkách.
Alena Tollarová
A to já se můžu pochlubit, že jsem v zámku, resp. v přístupné části s expozici o hornictví a v muzeum s Tebou byla. Je tam určitě ještě hodně práce. Škoda, že jsi nenapsala článek dřív, ale já myslím, že si takhle můžeme srovnávat kdy chceme. Prima.
Eva Balúchová
Ano Ivano,mimo soutěž,důvod je ve druhém odstavečku.A taky jsem měla v tu dobu hodně výjezdů a nemohla jsem se soustředit na psaní.Ale fotky jsem měla a bylo by škoda je nezveřejnit.
ivana kosťunová
Evo, proč až teď ? Mimo soutěž ?
Ilona Kolářová
To byl úděl mnoha historických památek. Na nic nebyly peníze a tak takové skvosty chátraly.
Alena Vávrová
Jedním slovem p-a-r-á-d-a ! Moc se těším, až budu moci něco podobného napsat i o našem Valdštejnském zámku. I když, jak už jsem jednou zmínila, ten až tak zdevastovaný nikdy nebyl.
Dana Puchalská
Krátký,ale výstižný článek.Nikdy jsem tam nebyla a teď vidím,jak tam je krásně.Pěkně to opravili.
Zorka Horká
Ahá, tak to je info naprosto vyčerpávající. Tak už to jen dobře naplánovat :-)
Eva Balúchová
Zorko,zámeckou restauraci máme krásnou.Nová se bude dělat u biotopu.
Anna Potůčková
Kéž by se všechny památky takto zvelebovaly. V nedalekém Holešově je také krásný zámek s krásnou zahradou a i on nám krásní, už tam natekly peníze i z evropských fondů. Máme tu spoustu zajímavých a krásných míst, která by stála za návštěvu. Tento zámek za ni jistě také stojí.
Zuzana Pivcová
Ano, myslela jsem v současné době, tedy od toho roku 1993, odkdy je v majetku a správě města. :-D
Zorka Horká
Podle fotek soudím, že zámek udržovaný nebyl, ale opravit se ho povedlo krásně. No a až tam bude ta restaurace, určitě tohle krásné místo navštívím. Díky za info. :-)
Zuzana Pivcová
Podle fotografií vypadá tenhle pro mě neznámý zámek moc hezky a udržovaně. Škoda, že to tak nejde i všude jinde. Díky.
Jitka Caklová
Evo, líbí se mi článek i fotografie, jak skutečně "čas v Oslavanech šel".