Vánoce se blíží
FOTO: autorka

Vánoce se blíží

8. 11. 2018

Vánoce se opravdu blíží a já mám hrozně nepříjemné pocity. Vím, vánoční svátky by měly být oázou klidu, lásky a vstřícnosti, ale ve mně vždy zanechávají smutek a ve své podstatě je nemám ráda.

Napeču cukroví, nazdobím stromek, uspořádám slavnostní prostření stolu, ale už se těším, až bude po vánocích. Mám od dětství hodně nepříjemné vzpomínky na vánoční svátky.

Každé další vánoce se přihodilo něco nepěkného a mě to poznamenalo na celý život. Snažím se nyní, kdy už jsme s manželem sami, udělat si hezký štědrý den a užívat si vánoční svátky se svými dětmi a vnuky. Přesto nemám vánoce ráda.

Vzpomínky bolí a nejdou vymazat, nejde zapomenout.

Hodnocení:
(4.8 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Doušová
Děkuji za povzbudivé názory , moc si jich vážím a přeji Všem krásné a klidné prožití vánočních svátků.
Lidmila Nejedlá
Maruško, nezoufej, vždyť nejsi sama. Co bylo to bylo, mohlo by být i hůř. Určitě ti blízcí udělají nějakou radost. Přeji ti klid v duši.
Jitka Caklová
Oprava: Ne "vánoce", ale "Vánoce".
Jitka Caklová
Dokud jsem byla malá, nechápala jsem, proč je Ježíšek tak nespravedlivý. Díky rodičům, kteří nás naučili chápat vánoce, jako jedny velké narozeniny, byly už vždy šťastné. O mnoho let později jsem pochopila, že ani Ježíšek nemůže nést odpovědnost za naše viny. "... a odpusť nám naše viny, jakož i my odpouštíme našim viníkům" mě provází životem. Když se dnes zeptáte proč Vánoce s velkým "V", proč dárky, kolik lidí umí odpovědět, Ježíšek se z jejich životů vytratil. Čím jsem starší, tím více si tyto narozeniny užívám i bez dárků. Přeji Vám Maruško, abyste se dokázala osvobodit od bolesti a užívat si chvíle štěstí v hezkých vzpomínkách (věřím, že také nějaké jsou), právě v tomto čase ♥
Jiří Libánský
Někde jdem slyšel, že vánoce jsou jen pro zlost a člověka, co je vymyslel, by měli ukřižovat.
Dana Puchalská
Vánoce jsem měla ráda. Jako malá. Ale mám pocit a nejsem určitě sama, že jejich kouzlo se nějak ztratilo. Je to jen podivná štvanice v konzumní době. A je to smutné. Kde že je ta pohoda a klid? Všichni se jen předhání v tom, jak drahý a nejdražší dárek komu dají. Už to zkrátka není ono.
Dagmar Bartušková
Oprava. ...nejen pro mě...
Dagmar Bartušková
Vánoční svátky jsem mívala moc ráda, ale jen do doby, než navždy odešli moji blízcí. Měla jsem nádherné dětství, mládí a celý život prožitý v jejich laskavé společnosti, kde bylo moře lásky a zázemí nejen pro mně, ale také pro synka. Pohoda u štědrovečerního stolu, přání si všeho nejlepšího a rozbalování dárků. Ale dnes? Dnes ozdobím ve váze jen snítku živého jehličnanu, trochu jmelí, zapálím voňavé svíčky, a vzpomínám. Tolik mi chybí... Atmosféru Vánoc vnímám hlavně v obchodních centrech a v ulicích. Jsem ráda, když to vše skončí.
Zuzana Pivcová
Maruško, je to tak, že člověk si v podobné situaci vybaví něco dřívějšího špatného a dokonce to u něj může spustit nemoc. Ale každé vánoce jsou jiné, život má mnoho stránek a my jsme jeho spolutvůrci. Tak ať jsou tyhle svátky bezmezně pokojné a hezké.
Eva Mužíková
Štědrý den jsem si užívala devět let jen ve společnosti Bertíka, se vším, co k němu patří. Druhý den návštěva rodiny mého syna. Vše v pohodě, bez předvánočního šílení. Letos budu pochopitelně dopoledne u chlupáčů v útulku.
Danka Rotyková
Na Vánoce z dětství vzpomínám ráda. Byly opravdové, měla jsem obyčejná přání, která se mi tehdy zdála nesplnitelná, protože jsem znala finanční situaci v rodině, kde jsou 3 děti. Přesto mám zakódovaný jejich rituál během Štědrého dne, na který ráda vzpomínám. Kouzlo dnešních Vánoc už neznám. Naopak mám nepříjemný pocit hlavně z plýtvání jídlem. Máme se opravdu dobře (?).
Věra Ježková
Maruško, už jsem se obávala, že si přečtu o těšení se na Vánoce. Paradoxně jste mě potěšila. Vánoce také nemusím; a není to proto, že ve svých 14 letech jsem o nich prožila něco velmi zlého. Spíš už nejsem schopna vnímat takovou tu jejich krásnou atmosféru jako zamlada. Kdyby bylo na mně, připomněla bych si je velmi skromně. Jsem ale (naštěstí) součástí velké rodiny, kde tradice velmi dodržují. Tak se zapojuji do jejich příprav a průběhu a občas se tím hezkým i nechám strhnout.
Naděžda Špásová
Ty tři hvězdičky jsou omyl, asi jsem zase blbě sáhla na hodnocení, moc se omlouvám. Má jich být *****.
Naděžda Špásová
Maruško, mám to podobně. Z dětství nemám hezké vzpomínky na vánoce, a proto je beru jako nutné zlo. Snažím se je rodině nezkazit, ale to je asi tak všechno. Taky jsem pak ráda, když jsou pryč.